TC Helicon Perform-VE - sofistikovaný vokální procesor + looper + sampler

TC Helicon Perform-VE - sofistikovaný vokální procesor + looper + sampler
TC Helicon Perform-VE - sofistikovaný vokální procesor + looper + sampler

Když jsem poprvé zapnul tuhle potvoru, měl jsem dojem, že to je UFO. Celé se to barevně rozblikalo a bílá poloprůhledná tlačítka byla neuvěřitelně sytě podsvícená. Má to 14 gumových tlačítek a uprostřed jeden velký potenciometr, no spíše otočný ovladač, protože se s ním dá točit donekonečna. Tlačítka jsou popsána velkými a taky malými nápisy. Na některých je jen jeden popisek, na dalším ale třeba pět...

Aha, tak tohle bude asi na pročtení manuálu... Stejně jsem to ale nejdřív zkoušel bez něj, ale byl jsem nakonec donucen ho stáhout z webu ve formátu pdf a pustit se do čtení anglického textu (aspoň si procvičím pár slovíček).

 

Co to umí?

Nejdůležitější otázka je: Co to vlastně umí? A k čemu je to dobré? Je to dobré pro zpěváky a performery, kteří potřebují mít nad nastavením svého vokálu (při live vystoupeních) rychlou, jednoduchou a účinnou kontrolu. A umí to toho opravdu hodně.

 

Nastavení hlavních parametrů pro vokál

Podle mě je pro zpěváky nejdůležitější funkce nastavení optimálního gainu pro mikrofon. Tuhle základní věc umí TC Helicon Perform-VE na jedno stisknutí tlačítka Set. Samozřejmě je ale potřeba při tom do mikrofonu (asi po dobu dvou vteřin) zpívat/mluvit, pak tlačítko Set červeně blikne, a je to. Nebojte se, nebude to slyšet, při držení tlačítka Set se vypne výstup. Helicon si váš hlas a sílu, se kterou budete zpívat, očuchá a automaticky se nastaví. Nemusíte tomu vůbec rozumět. Funguje to skvěle, mám to vyzkoušeno z live hraní. Pokud budete zpívat songy různé, s různou hlasitostí svého zpěvu, stačí vždy před songem zazpívat dvě tři slova (při držení tlačítka Set), a hned se to samo přizpůsobí. Úroveň hlasitosti signalizuje tlačítko Set barvami takto: Zelená - signál je OK; žlutá - vyšší hlasitost, ale OK; oranžová - vyšší hlasitost, trochu to zkresluje, ale OK; červená - moc řveš, nastav si to méně. :-) Komu by nestačilo automatické nastavení gainu, lze ho nastavit i manuálně.

 

Ekvalizér, kompresor, gate

Tady tomuhle balíku efektů říkají Adaptive Tone. Spouští se to všechno najednou kombinací tlačítek Set + 1 a funguje to. Ubere to trochu basy, přidá výšky, ořeže sykavky a kompresor vyrovnává hlasitost. Pokud to budete používat, je dobré na mixpultu nastavit všechno rovně, protože TC Helicon to umí skvěle.

Fantomové napájení je možné, spouští se společným stiskem tlačítek Set + 2.

 

Efekty

Kromě automatického nastavení vstupních parametrů umí TC Helicon Perform-VE celou řadu dalších efektů. Pro zpěváky jsou nejdůležitější reverb (hall) a echo.

Reverbů to umí čtyři typy: Hall, Arena, Spring a Plate. Ovládání reverbu: Když zmáčkneme pravý dolní roh multifunkčního tlačítka s nápisem Echo (v pravém dolním rohu je mininápis Reverb), dostaneme se do editace efektů reverb. Při otáčení centrálního potenciometru se postupně zvyšuje intenzita efektu a po dosažení maxima, když otáčíme dál, se to pak přepne do dalšího typu reverbu atd., až se protočíme zase na ten první typ. Tenhle popis je trochu divný, ale prostě to tak je. Párkrát si to zkusíte, a už budete vědět, co s tím. Podobně se ovládají i ostatní efekty.

Zvuk reverbů je poměrně ostrý, když to slyším jenom se zpěvem, tak bych tam dal nějaký větší dumping (utlumení výšek), ale když se pak zpívá s live kapelou, zjistíme, že to je úplně OK, protože kdybychom z toho ořízli ty výšky, nebude reverb přes ostatní nástroje slyšet.

Efekty jsou stereo. Proto i hlavní výstup je stereo, 2x 6,3mm jack. Takže to chce s sebou pak nosit speciální kabely. Nejlépe dvě redukce jack-XLR.

 

Ovládání

Pravda, není úplně intuitivní. Protože přístroj nemá LCD displej, takže všechno je na bázi různobarevného blikání a svícení. Po pár minutách kroucení a mačkání na to člověk ale přijde. Naštěstí jsou na tlačítkách pomocné nápisy a kolem diodového kruhu taky. Diodový kruh je kolem velkého, kulatého, ústředního ovladače. Různě to svítí všemi barvami a bliká. Každá ta barva a blikání něco znamenají (tady se zase hodí ten manuál).

 

Echo - delay

Tempo lze prstem „natapovat“. Lze též tempo delaye ovládat podle MIDI tempa, pokud bude připojen k Heliconu nějaký sekvencer nebo PC. Delay umí dále tempo dělit, na půlky, čtvrtky, na osminky atd., možností je dost. A může být ve stylu ping-pong nebo klasický.

 

Double

Tahle funkce vám zdvojí hlas, přidá oktávu nahoru nebo dolů a nebo obě. Udělá to z jednoho člověka menší sbor. Na refrény se to může hodit, ale je to potřeba používat střídmě, aby to neznělo moc uměle. Je to stereo, takže každý hlas jde trochu z jiné strany, což je dobré.

 

Morph

Tahle funkce je docela zábavná, změní vám to charakter hlasu, nezávisle na výšce. Nebyl problém abych zněl jako statný černoch zpívající rap nebo kontratenor. :-) Docela by se to hodilo při nahrávání vokálů.

 

Hardtune

Autotune je (v posledních asi dvaceti letech) velmi používaná funkce (bodejť by ne, když vám to doladí váš falešný zpěv :-)), jen se to s ní nesmí přehnat, abyste pak nezněli jako Sher nebo Britney. Ale kdo tohle má za cíl, tak s TC Helicon Perform-VE to bude hračka. Samozřejmostí je všech dvanáct stupnic a chromatické dolaďování. Otestovat všechny možnosti Hardtune není v mých silách. To by bylo na samostatný test.

 

Drums - looper

Umí to i jednoduché bicí - kopák, virbl a hi-hat. Začnete prsty ťukat do příslušného tlačítka, a ono to udělá smyčku, do které můžete postupně přidávat úhozy. Práce s looperem vyžaduje určitý cvik. Není to složité, ale vzhledem k tomu, že se to celé ovládá jen třemi tlačítky s několika spřaženými funkcemi, je to trochu makačka na bednu. Zvuky bicích nejdou skrze efekty zůstavají „suché“.

 

Sampler

Ano, má to sampler. Můžete si nasamplovat třeba první řádku sloky a tu pak využívat buď jako jeden samostatný sampl, který hraje po dobu stisku tlačítka Sample, a nebo to propojit s keyboardem přes MIDI a můžete ten svůj nasamplovaný hlas použít na kompletní polyfonní akordový doprovod. Nasamplovaný hlas lze prohnat modulačními efekty, reverbem, delayem a filtry. K tomu můžete živě zpívat přes stejné efekty a navíc si můžete živý hlas zdvojit a doladit. Je to docela síla, co s tím lze všechno dělat.

 

Filtry

Low pass a hi pass filtry to umí taky. Kdo ví, co a k čemu je to dobré, ten to využije, kdo neví, nechte to být. Další filtry, nebo lépe to nazvat efekty, jsou Radio, Megaphone, Guitar Amp, Distortion. Vše tohle se dá použít na vokál.

 

Držák na stojan

Tahle vokální krabička má i vlastní držák pro umístění přímo na mikrofonní stojan. Jak? Má to takové dvě proti sobě zakroucené chlopně a pomocí docela značné síly se mezi ně vtlačí ta užší trubka z mikrofonního stojanu. Měl jsem obavu, jestli to nepraskne, protože se na to musí opravdu dost zatlačit... A neprasklo, vše OK („asi je to dobrej oddíl“).

 

Room Senese Mic

TC Helicon Perform-VE má zabudovaný interní mikrofon, přes který lze zpívat na sluchátka a který umí i ambientně odposlouchávat akordy hrané např. na kytaru a podle nich se automaticky pokouší o dolaďování hlasu. K čemu je to dobré? Když budete mít doma potřebu s efektem cosi zkoušet a nechcete mít v obýváku stojan s mikrofonem, jednoduše do efektu zapojíte sluchátka a můžete zpívat přes integrovaný mikrofon. Když je zapnutá funkce interního mikrofonu, je vypnutý hlavní výstup.

 

Presety

TC Helicon Perform-VE umí uložit a pamatovat si tři presety. Spouští se stisknutím příslušného tlačítka (1, 2, 3). Presety lze uložit přes USB do mobilu (s aplikací pro Android i iOS). A do mobilu si jich pak můžeme uložit, kolik chceme. Taky se dají z internetu stáhnout a přes USB kabel z mobilu je do Heliconu poslat.

 

USB konektivita

Na propojení mobilu a Heliconu bohužel nelze použít klasický USB dobíjecí kabel, kterých máme každý doma několik. V TC Heliconu je totiž miniUSB, což není totéž jako microUSB, co se používá k nabíjení mobilů. Kabel s mini a klasickým samcem USB je sice součástí balení (což stačí pro propopjení s PC), ale s mobilem to bohužel nepropojíte. Je nutno koupit redukci s velkou plochou USB samicí :-) a tím microUSB samcem do mobilu. Naštěstí se tenhle kabílek dá za pár desítek korun snadno sehnat v běžných internetových obchodech s elektronikou. A můžeme stahovat, uploadovat a zálohovat svoje presety, až se bude z TC Heliconu kouřit.

 

Footswitch

K Heliconu se dají připojit dva typy footswitche. Třítlačítkový a šestitlačítkový. Třítlačítkový Switch 3 spouští pouze tři presety. Větší Switch 6 umí ještě spouštět efekty Harmony, Reverb a Echo. Presety se dají také přepínat pomocí speciálních mikrofonů TC Helicon s tlačítky, takže přepínání footswitchem pak není nutné. Můj názor je, že footswitch je vhodný pro silné hudební osobnosti s dostatkem kreativity a pro sólové profesionální performery. Ale i bez footswitche se dají presety v kapele při hře na kytaru (a při sólo zpívání) docela snadno přepnout, když se drží a doznívá akord, tak pravou rukou se přepíná. Ovšem když bude někdo chtít, aby to nebylo vidět, bude se hodit ten footswitch (ale je ho nutno dokoupit zvlášť).

 

Aux

Do 3,5mm jacku auxu můžeme připojit jakýkoli audio přehrávač, mobil, cokoli.

Pokud nechceme, aby signál (muzika), který si pustíme do auxu“ byl slyšet z hlavního výstupu, podržíme při zasouvání malého jacku tlačítko Phones, a bude to slyšet jen ve sluchátkách. Podle muziky, kterou např. z mobilu pustíme do auxu, pak funguje i funkce Hardtune, která nám bude dolaďovat vokál.

 

USB stream

USB audio umí pět vstupních a šest výstupních kanálů. Ovladače jsou ke stažení ze stránek TC Helicon.

 

MIDI

Pomocí externího MIDI kontroléru lze ovládat parametry efektů, přepínat mezi třemi presety, TC Helicon se automaticky přizpůsobuje MIDI tempu (např. tempo efektu delay). Podrobnější návod na MIDI ovládání je v manuálu.

 

Závěr

TC Helicon Perform-VE mě překvapil svojí jednoduchostí a zároveň množstvím zvukových možností, možností samplování a přehrávání samplů přes MIDI. I když jsem víc zastánce klasického přístupu k muzice, tedy všechno si poctivě odezpívat a odehrát, je pravda, že leckdy jsou pro zpěváky technické podmínky na pódiu mizerné a tohle by mohlo velmi výrazně pomoci. Například v případě, že zvukař odmítá přidat k vokálu dostatek reverbu a delaye a nebo když onemocní sboristka, přidáme si druhé hlasy na TC Heliconu. :-)

 

Info:

TC Helicon Perform-VE je velmi sofistikovaný vokální procesor + looper + sampler určený pro kreativní jedince, především pro live vystoupení. Dovedu si představit působivou one man show, které by bylo založeno zcela na tomto přístroji. Cena je 5100 Kč.

 

Plus:

široké zvukové možnosti

sampler

vokální sampler/syntetezátor

automatický bubeník / looper

MIDI pitch control

snadné ovládání

automatické nastavení parametrů vstupu

AUX

interní mikrofon

zálohování presetů na mobil

compressor

gate

deesser

regulovatelné podsvícení

 

Mínus:

v balení je pouze jeden USB kabel pro propojení PC a TC Helicon

druhý kabel pro propojení s mobilem nutno koupit

k pochopení všech vymožeností je potřeba číst anglický manuál

 

Technická specifikace

napájení adaptérem (je součástí balení)
rozměry 167 x 92 170 mm
hmotnost 480 g

 

Web

https://www.tc-helicon.com/Categories/Tchelicon/Vocal/Mic-Stand-Mount/PERFORM-VE/p/P0CM4#googtrans(en|en)

Psáno pro časopis Muzikus