Tama Metalworks MT 1440 a MT 1465 - test malých bubnů
Firmu bicích nástrojů Tama nemusíme nijak dlouze představovat. Na českém, ale i světovém trhu je to dlouholetá stálice se zaručenou kvalitou. Od začátku, co jsem se věnoval bicím, vnímám Tamu jako značku rockerů. Moji domněnku potvrdily i malé bubny, které jsem měl k dispozici testovat. Byly z nové řady Metalworks, která zahrnuje pět různých malých bubnů a jednu limitovanou edici. Bubínky se liší velikosti a hloubkou. Všechny bubínky v sérii jsou ocelové.
Když dorazil balík se samotnými nástroji, nemohl jsem se dočkat, až ho otevřu.. Prohrabal jsem se opravdu bezpečně zabalenou krabicí a vytáhl dva naprosto odlišné snare. Uzoučký, čtyřpalcový Tama Metalworks MT 1440 a hluboký šestapůlpalcový MT 1465. Oba dva ocelové a čtrnácti palcové.
V polovině devatenáctého století vyrobili mistři bubnorobci první snare z mosazi v podobné velikosti, v jaké ho známe dnes. Oproti starším kolegům byl bubínek o hodně menší. Nová konstrukce dala nástroji jasnější zvuk, který byl vhodnější pro použití v orchestru.
Moderní design
První mě zaujal úžasný vzhled, takzvaný Black Steel. Krásný, tmavě broušený povrch v kombinaci s chromovanými ráfky a mušlemi dává bubnu opravdu moderní vzhled a hodí se vizuálně ke každé soupravě. Na čele bubínku se pyšně tyčí do detailu propracovaný znak Tamy v obdobném broušeném provedení. Bubny mají velmi silný ocelový korpus o šířce 1,2 mm a jsou osazeny ven třikrát ohnutými ráfky. Ty drží osm ladicích šroubů, což není úplně mnoho, ale na druhou stranu je s tím méně práce. Mechanika struníku je klasická a vypíná se směrem od bubnu. Samotné struny jsou chyceny lesklou páskou, která se mi nezdála moc bytelná, ale zřejmě lze nahradit i páskou umělohmotnou. Na obou bubnech byly blány Aquarian Texture Coated. A teď už k samotnému testu.
Metalworks MT 1440
Jako první jsem se nechal pohltit užším snarem. Začal jsem vysokým laděním, zvyk z vlastního bubínku. Zněl hodně ostře a kovově. Blána naprosto přestala hrát a bylo slyšet nepříjemný houkavý dozvuk. Zkusil jsem tedy trochu povolit horní blánu (spodní zůstala nadoraz). V tu chvíli se jeho zvuk stal nádherně konkrétní. Úplně vymizelo to podivné houkání. Klasický úder zněl příjemně a byl průrazný. Při rimshotu dostal bubínek skvělý atak a ozvala se jakási naléhavost kovu, což se mi zalíbilo, hlavně když jsem ho použil v kapele.
Jediné, co mi snad trochu chybělo, bylo dynamické spektrum. Při hraní u okraje blány byl náběh struníku velmi pozvolný. Navíc korpus trochu nahoukával. Naopak mě potěšil ráfek. Vydával čistý konkrétní klik.
Když jsem se podíval na cenu, byl jsem více než překvapen. Pouhých 3100 korun za bubínek střední třídy je více než dobré.
Plus:
Cena
Design
Ráfek
Konkrétní zvuk
Nízká hmotnost
Mínus:
Při nižší dynamice méně reaguje struník
Metalworks MT 1465
Potom jsem z krabice vyndal o něco mohutnější výrobek. Už při prvních úderech mě udivilo, jak moc je buben hlasitý. Oproti předchozímu kousku se projevilo mnohem víc těla, což způsobuje hloubka bubnu a samozřejmě více použitého materiálu. Přitáhl jsem spodní blánu a pochopil, kde si tenhle snare najde příznivce. Vycházel z něj nezaměnitelně kovový zvuk, který projde naprosto přes všechno. Vlastně si po právu nese jméno rachoťák a to jsem nemusel hrát rimshot. Bubínek hodně rezonuje a je velice živý. Dlouhý dozvuk ještě umocňuje jeho sílu. Je opět trochu ochuzen o dynamické spektrum, ale stejně jako předchozí model má hezký konkrétní ráfek. Cena je stejně dobrá jako u předchozího modelu, a to 3270 korun.
Info:
MT 1440 a MT 1465 jsou dva bubínky z řady Metalworks.
Plus:
cena
design
dobře se prosazuje
ráfek
Mínus:
při některém ladění nahoukává
při nižší dynamice méně reaguje struník
Závěrem bych chtěl připomenout pořekadlo, že i za málo peněz je hodně muziky, a to se o snare řady Metalwork MT rozhodně říct dá.
www: