SoundBlaster Live! Platinum a BlasterKey MP3 - zvuková karta a klávesy
Představovat produkty firmy Creative je nošení dříví do lesa. Většina počítačové populace vlastnící zvukovou kartu používá různé Sound Blastery, ale tento test je zaměřen na malé domácí hudební studio v podobě zvukové karty Sound Blaster Live!Platinum a MIDI kláves BlasterKey MP3 od téže firmy.
Používám Sound Blastery už velmi dlouho pro jejich nekonfliktní propojení s ostatními programy, jednoduchou instalaci (tentokrát jsem měl pod Win 98 poprvé trochu problémy, ale nakonec se vše zdárně vyřešilo), ale hlavně proto, že jde o zvukové karty kvalitní, za velmi dobrou cenu.
Základem, říkejme tomu domácího hudebního studia, je zvuková karta SB Live!Platinum 5.1.
K jejím velkým přednostem patří čistý zvuk a velmi příjemný čelní panel Live!Drive IR, díky kterému nemusíte při každém propojování kabelů stěhovat nábytek, abyste se dostali dozadu k počítači, kde je i veškeré ovládání karty. Panel obsahuje všemožné vstupy a výstupy (MIDI in a out, výstup na sluchátka, vstup Line a Mic plus korekci, Aux in, SPDIF in a out a optický vstup i výstup) a můžete přes něj ovládat některé funkce i pomocí dálkového ovladače (Je to docela dobré na takzvaný "trestný" neboli "zádveřní" poslech vašich skladeb. Nemusíte pořád běhat k počítači, abyste si to pustili ještě jednou, protože basa nebo bicí se vám zdají moc nahlas, potichu a tak dále a tak dále. Znáte to). Panel je propojený s kartou kabelem a pokud vyznáváte klasické zadní vstupy a výstupy, jsou samozřejmě k dispozici včetně digitálních.
Teď trochu k softwaru
Ke kartě dostanete pár příjemných hudebních prográmků a her (jsme ale muzikanti, tak hry necháme jiným) jako je dnes už klasický MixMan, 3D Future Beat, Cubasis VST, Wavelab Lite nebo Recycle Lite. Jsou to většinou takové ty DJské programy na skládání a promíchávání různých hudebních smyček a na práci se soubory .wav. Až kartu nainstalujete, budete mít k dispozici ještě Kool Karaoke, Rhytmanii, Keytar, Pixmaker a pár dalších. Co ale chybí, je nějaký "skládací" program typu Cakewalk. Je to škoda, protože někdo rád skládá notu po notě, až je z toho písnička.
Jak už jsem říkal, instalace je vcelku pohodová, osobně jsem ale zvolil Custom, protože pokud nebudete chtít využívat různé efekty k hraní her, které nabízí technologie EAX, může se jejich instalece stát kamenem úrazu. Když jsem použil typickou full instalaci, občas se stalo, že karta sama od sebe změnila nastavení efektů a pak jsem najednou zjistil, že MP3 muzika hrála jako z koupelny. Pak následovalo hodinové hledání příčiny, restartování počítače, a někdy to vedlo až k přeinstalování karty. Podobné zkušenosti mám i s přehrávačem PlayCenter 2 (a nejenom já). Když si chci zahrát nějakou hru, stačí mi normální zvuk a mám jistotu, že co si nastavím, tam je.
Zvuky linoucí se z SB Live! jsou standardní, je patrné jisté zlepšení oproti starším verzím a budete používat 2,4 a 8megovou zvukovou banku. Můžete si vytvářet vlastní nástroje v programu Vienna SoundFont studio a ty potom využívat. Na internetu najdete spoustu adres, kde si můžete zvuky stáhnout. Práce s internetem je u SB Live! maximálně podporována, ale to už je dnes standard.
Karta sama od sebe ale hrát nebude, a tak se dostáváme k druhému komponentu našeho domácího studia.
Je to MIDI piáno také od firmy Creative s názvem BlasterKey MP3. Pokud chcete skládat hudbu na počítači, potřebujete několik věcí. První je zvuková karta, a tu máte, dále nějaký sekvenční program, a ten možná máte, možná ne (doporučuji výše zmíněný Cakewalk vyšších verzí. Je ideální na skládání stylem"nota po notě") no a nakonec nějaký syntezátor s možností propojení MIDI. Těch je dnes na našem trhu velké množství, ale cenová dostupnost už je horší. Kvalitní syntezátor stojí řádově desítky tisíc korun a pokud se tomu člověk nechce věnovat výdělečně nebo začíná, je to investice tak trochu zbytečná. Synťák přes celý stůl rodiče nebo manželku taky nepotěší, a tak je tady řešení v podobě BlasterKey MP3, piánka ve čtvrtinové velikosti normálního syntezátoru, které naprosto dokonale spolupracuje s vaším počítačem. Nástroje, jaké chcete, si uděláte ve zvukové kartě (BK MP3 nemá žádnou vlastní zvukovou banku), a můžete začít hrát.
BK MP3 je piáno, ne o mnoho větší než čtyřoktávová klaviatura, kterou má. Klávesy jsou standardní velikosti, což je výhoda, protože naučit se hrát na malé klávesy znamená velké problémy při přechodu na normální klávesy. Napájení je zajištěno přes MIDI propojení, odpadá tak další kabel, potažmo i volná zásuvka.
BK MP3 má všeho všudy osm tlačítek: Scroll + -, Menu, Instrument, Rythm, Intro/End, Fill a Play/Stop, kterými ovládáte program. Při spuštění programu se vám na monitoru objeví Main panel, přičemž na výběr jsou ještě dva, ale o tom později.
Main panel obsahuje: Nástroj, kde si zvolíte nástroj ze zvukové banky počítače, Doprovod (na výběr je několik stylů a každý obsahuje okolo deseti druhů doprovodů), Tempo, notovou osnovu pro levou a pravou ruku s basovým a houslovým klíčem, kde se vám při hraní objevují noty, které právě hrajete, nastavení efektů, podklad, kde si pod vaše hraní dáte třeba potlesk lidí, nastavení síly úderů do kláves, ovládání doprovodu buď jedním prstem nebo třemi v akordech a transpose. Je tady i nastavení programu, propojení na internet, ovládání hlasitosti a stejná řada tlačítek jako jsou na BK MP3. Tento mód je taková samohrajka, kdy levá ruka hraje doprovod a pravá melodii.
Jsme u druhého módu s názvem Fun. Jak už název napovídá, jde opravdu spíše o legraci. Na panelu se vám ukáže klaviatura, kde jsou na určitých klávesách různobarevná kolečka označující jednotlivé hudební linky ve smyčkách. Tak například červené jsou bicí, zelené basa atd. Zvolíte si styl a pak už jenom mačkáte nebo pouštíte klávesy a mixujete písničku. Je to docela zábava, ale za chvíli to trochu omrzí. Nedá se měnit melodie, rytmus se občas rozjede a ač jsem se snažil sebevíc, nepřišel jsem na to, je-li možné si udělat vlastní smyčky.
Poslední mód se jmenuje Tutor a je asi nejzajímavější a nejchvályhodnější. Je to taková škola hry na piáno nejen pro děti. Neřekne vám, jestli máte dobrý nebo špatný prstoklad, úhoz na klávesy apod., ale můžete se zkusit naučit hrát pár písniček, které si vyberete z nabídky. Vyberete písničku a postupujete po lekcích. Počítač vám jí napřed přehraje, pak se učíte noty, doprovod a nakonec musíte zahrát melodii i doprovod současně. Písničku si můžete zrychlit nebo zpomalit a na obrazovce vidíte klaviaturu s označením kláves, na které v té dané písničce budete hrát, který tón máte právě zahrát a který bude následovat, vše podle notové osnovy běžící nad klaviaturou. Na konec vašeho snažení se vám ukáže, z kolika procent jste byli úspěšní, vše doplněno kulisou obecenstva. Když jste, dobří uslyšíte potlesk, naopak při nezdaru projev zklamání. Je to docela působivé.
Velká výhoda BK MP3 (odvozeno i od názvu) je v tom, že si veškeré vaše skladby můžete uložit ve formátu MP3.
Tolik sestava zvukové karty SoundBlaster Live!Platinum a MIDI piána BlasterKey MP3.
Shrnutí
Pokud chcete zkoušet skládat, dělat demosnímky nebo si jen tak občas něco zahrát, vřele vám tuto sestavu doporučuji. Čekáte-li nějaké profesionální možnosti a nadupané zvuky, se kterými ohromíte rádia, budete muset ještě trochu investovat, ale jinak se připravte na příjemně bezesné noci podle vzoru "ještě udělám sloku a jdu spát".
Soundblaster Live! Platinum 5.1
info
Soundblaster Live! Platinum 5.1 je zvuková karta určená jak pro hráče počítačových her, tak pro začínající muzikanty. Cena je 6738 Kč + DPH.
Plus:
čelní panel Drive IR
kvalitní záznam zvuku
velký výběr vstupů a výstupů
kompatibilita
možnost připojení předních a zadních reproduktorů
český manuál
množství doprovodných programů
dálkové ovládání
Mínus:
občasné samopřenastavení efektů
chybí sekvenční program typu Cakewalk
MIDIkeyboard BlasterKey MP3
info
MIDIkeyboard BlasterKey MP3 jsou klávesy využívající zvukovou banku počítače. Cena činí 2921 Kč + DPH.
Plus:
nahrávání a ukládání vlastních skladeb ve formátu MP3
výukový program
velikost
napájení přes MIDIkabel
standardní klávesy
snadné ovládání
možnost připojení sustain pedálu a externího MIDI modulu
cena
Mínus:
bez počítače se zvukovou kartou nebo jiného MIDI modulu to nehraje