Sony PCM-M10 - dvoustopé nahrávací zařízení určené pro záznam v terénu
Firma Sony představila v loňském roce novinku mezi dvoustopými rekordéry s označením lineární rekordér PCM-M10. Právě na tento nový přístroj se v dnešním testu zaměříme.
Model PCM-M10 se dostal na český trh v závěru loňského kalendářního roku. Nejenže rozšířil a doplnil řadu dvoustopých rekordérů této značky, ale stal se přímým nástupcem PCM-D50, který je nejlevnějším přístrojem celé modelové řady.
První seznámení
Balení obsahuje lineární rekordér PCM-M10, dvě alkalické baterie, adaptér, dálkové ovládání, závěsné poutko na ruku, USB kabel, CD Audio Studio LE, CD Operating Instructions a jinojazyčné manuály k přístroji.
Samotný design přístroj vychází z předchozího modelu PCM-D50. Jeho celkové zpracování je opět velmi profesionální. Přístroj se oproti jeho předchůdci zmenšil a ubral na váze.
V horní části předního panelu najdeme velký LCD displej, nad ním je pod kulatým sklíčkem umístěna dvojice LED diod pro pravou a levou stranu, zobrazující vrcholové úrovně -12 dB; Over. Pod displejem najdete pětici obdélníkových tlačítek - Složka, Menu, Delete, A-B a Display. Ve spodní části předního panelu je umístěno sedm kulatých tlačítek, které jsou rozmístěny ve dvou řadách.
V horní řadě najdete tlačítka pro posun vpřed a nahoru, Pause a Record. Hned vedle tlačítka Record je umístěna LED indikace Access - tedy přístupu do paměti. Ve spodní řadě jsou tlačítka pro posun vzad a dolů, Stop, Play/Enter, T-Mark.
Na pravé straně přístroje je umístěn vstup Remote pro připojení dálkového ovládání, přepínač Power/Hold a kolečko Rec Level. Levá strana obsahuje kombinovaný výstup pro sluchátka a Line Out, vstup pro připojení USB kabelu, šachtu pro externí karty typu Memory Stick Micro nebo microSD/microSDHC, zdířku pro připojení externího adaptéru DC In 3 V a kolébkový ovladač pro zesílení či zeslabení poslechu. Horní strana má dva vstupy - Line In a Mic pro připojení externího mikrofonu nebo třeba mixážního pultu. V půlkulatých přechodech pravé a levé strany jsou umístěny mikrofony pro snímání zvuku technikou X-Y. Spodní strana desítky obsahuje pouze malý odposlechový reproduktorek a v pravém půlkulatém rohu úchyt pro poutko na ruku. To vše, až na kolébkový ovladač zesílení poslechu, je umístěno ve stříbrném rámu obepínající PCM-M10.
Na zadní části přístroje najdete tři přepínače - Mic Sens(Att)/Hi-Low, Rec Level/Manual-Auto a DPC(Speed Ctrl)/On-Off. Ve spodní části zadní strany je šachta pro dvě baterie typu AA. Nad ní je umístěn závit, který slouží pro uchycení přístroje do stojanu. Na zadní straně jsou nalepena také čtyři gumová kolečka. Ta slouží k tomu, aby přístroj neklouzal, když jej odložíte třeba na stůl.
Všechny prvky přístroje jsou logicky a přehledně uspořádané, až na kolébkový ovladač, který by bylo možná vhodnější umístit rovněž do stříbrného rámu. Ale je to věc názoru. V každém případě i PCM-M10 by si určitě zasloužil plný počet bodů za design.
První zapnutí
Posunutím přepínače Power/Hold směrem k Power se přístroj aktivuje. Průběh spuštění operačního systému je podobný jako u „dépadesátky“. Na displeji proběhne logo Sony, po něm Accessing Memory, při kterém zabliká červená LED dioda Access, a na předním panelu se na oranžově podsvíceném displeji objeví úvodní obrazovka, signalizující, že přístroj je připraven k použití. Podsvícení přístroje se automaticky vypne po deseti vteřinách. Při zmáčknutí jakéhokoliv tlačítka na předním panelu se podsvícení opět samo zapne. To stejné platí pro některé vstupy a přepínače. Nastavení intervalu lze nastavit na deset vteřin, šedesát vteřin, vždy zapnuto a vždy vypnuto. Celkové spuštění operačního systému je velmi rychlé, okolo šesti vteřin. Při vypnutí přístroje se s vámi „dédesítka“ hezky rozloučí slovy See You! (Ahoj!). Vše trvá pouhé čtyři vteřiny.
Hlavní okno přístroje je přehledně uspořádané a najdete v něm všechny potřebné informace pro práci s přístrojem, jako datum nahrání skladby, číslo skladby, jméno skladby, autora skladby, délku skladby, zbývající čas záznamu v daném formátu, formát samotný, údaje o režimu, v kterém se přístroj právě nachází, a další. Pokud zmáčknete tlačítko Rec, v horní části přístroje se objeví indikace obou kanálů, kde si můžete manuálně nastavit sílu nahrávání. K dispozici je také automatické nastavení. Jeho indikace je znázorněna inverzně. Tedy v černém poli opět v horní části displeje.
Pokud zmáčknete tlačítko Menu, objeví se následující nabídka - REC Mode, LCF (Luw Cut Filter), DPC (Speed Coontrol), Effect, Key Control, Easy Search, Play Mode, Detail Menu, Divide, Delete, File Copy, Add „Take“ a Protect a Memory. Pro pohyb v Menu použijete tlačítka nahoru/dolů. Pro potvrzení vybrané položky slouží kombinované tlačítko Play/Enter. Systémové Menu obsahuje spoustu zajímavých funkcí pro práci s desítkou. Například Cross-Memory Recording, Digital Pitch Speed Control, Key Control, Pre Record nebo Easy Search. Všechny funkce Menu si můžete nastavit dle svých představ. A že jich nebude zrovna málo, to už asi jistě tušíte.
Oproti předchozímu modelu si složku můžete vybrat pomocí samostatného tlačítka Složka. Vše funguje podobně jako u padesátky. Světlé složky s označením Folder01 - Folder10 pro skladby které jste nahráli, a tmavé, vámi pojmenované, které jste překopírovali z počítače. Vše je vymyšleno tak, aby ve složkové nabídce vládl pořádek, což jistě uvítáte.
Všechny informace zobrazené na displeji jsou dobře čitelné jak při vypnutém podsvícení, tak při zapnutém podsvícení.
Přístroj v praxi
V první části praktického testu jsem propojil přístroj s počítačem a nakrmil jej testovacím materiálem, který jsem speciálně připravil pro tento model. Pro test jsem vybral stejnou skladbu, kterou jsem uložil do různých formátů, které PCM-M10 podporuje. Vše jsem uložil do testovací složky a přetáhl do „emdesítky“. Kontrolní poslech jsem provedl sluchátky, které standardně používám, na vestavěný reproduktor a také na reproduktory z doplňkové výbavy CKSM10. Všechny podporované formáty, které jsem uložil v programu WaveLab a Soud Forge hrály bez problémů. Na sluchátkách byl slyšet určitý rozdíl mezi jednotlivými podporovanými formáty, což je samozřejmé, pokud budeme srovnávat třeba záznam natočený ve formátu wav 96 kHz/24 bitů s formátem mp3 128 kbps/44,1 kHz. Zabudovaný reproduktor přístroje slouží pouze ke kontrolnímu poslechu, což se bude hodit v terénu, pokud nebudete mít zrovna po ruce sluchátka. Mile překvapen jsem byl z reproduktorků doplňkové výbavy. Hrály dostatečně hlasitě a bez slyšitelného zkreslení. Slušný byl i hudební obraz ve středním pásmu. Myslím, že by „soňácké“ minireproduktorky porazily leckteré počítačové plastové bedýnky.
V druhé části praktického testu jsem se rozhodl, že natočím pár ruchů denního života a jedno školní vystoupení. Záznam jsem provedl v nejvyšší možné kvalitě v obou formátech - wav 96 kHz/24 bitů a mp3 320 kbps/44,1 kHz. U některých natáčených ruchů jsem použil při manuálním nastavení limitér a protivětrnou ochranu. Také jsem ve dvou případech vyzkoušel automatické nahrávání. Co se týče automatiky, nahrávka byla vždy hodně poddimenzovaná. Proto jsem tuto variantu již dále nezkoušel. U automatického nahrávání také nelze použít limitér přístroje. PCM-M10 používá pro záznam jednu dvojici mikrofonů, která snímá technikou X-Y. Nahrávky, které jsem provedl manuální technikou pomocí této dvojice, zněly vyrovnaně a přesně vystihovaly jednotlivé stereo obrazy snímaných míst. Práce s přístrojem při nahrávání i přehrávání byla příjemná, rychlá a jednoduchá. Vše fungovalo bez sebemenšího problému.
Při testování PCM-M10 jsem k napájení použil dvou plně nabité baterie Ni-MH 2000 mAh. V klidu mohu prohlásit, že výdrž baterií je u tohoto modelu opět vynikající. Přístroj vydržel celý týden na jedny baterie, a to jsem ho vůbec nešetřil.
Komunikace s počítačem
PCM-M10 jednoduše propojíte s počítačem dodaným USB kabelem. Poté chvilku počkáte, než se přístroj zobrazí na počítači jako další disk s názvem PCMRecorder. Poté stačí tento disk otevřít, rozkliknout složku MSSony a můžete jednoduchým přetažením kopírovat skladby v podporovaných formátech do přístroje nebo vámi nahrané skladby zpět do počítače. Mimo výše uvedenou složku zde také naleznete SonyRecorder-driver.exe. Komunikace proběhla bez sebemenších problémů jak s Windows XP, tak s Mac OS 10.6.1, bez potřeby instalovat jakýkoliv ovladač.
CD Audio Studio LE a Operating Instructions
I k tomuto modelu firmy Sony je dodáváno instalační CD, na kterém naleznete softwarový audio editor Sound Forge - Audio Studio LE, Preset Manager 2.0, 1001 zvukových efektů a dokumentaci pro rychlý start v pdf formátu. Více se o tomto softwaru nebudu dále rozepisovat, neboť jsem tak učinil v testu přístroje PCM-D50, který mohou případní zájemci nalézt v letošním březnovém čísle Muzikusu. Pokud by případné informace nedostačovaly, lze také navštívit internetové stránky výrobce www.sonycreativesoftware.com .
Novinkou u tohoto modelu je CD Operating Instructions, na kterém zájemci najdou manuály ve formátu pdf v patnácti světových jazycích. Samozřejmostí je cz verze, tedy kompletní český manuál k PCM-M10.
Volitelná výbava
K tomuto rekordéru firma pro test přibalila také originální doplňkovou výbavu. V balíčku byla k mání protivětrná ochrana a tvrdé pouzdro s vestavěnými pasivními reproduktory, mezi které se dá připojit a vložit „emdesítka“. Je to vlastně jakýsi monitoring do terénu. Mini monitory se dají polohovat nebo také odpojit a vyjmou z pouzdra, jelikož je k němu připevněn suchým zipem. V balení také najdete látkový pytlík pro přepravu samotných reproduktorů a manuály. Nabízeného příslušenství z produkce firmy Sony je ale daleko více, takže záleží jen na vás, které si vyberete a dokoupíte.
Závěrečné resumé
PCM-M10 je poslední model dvoustopého lineárního rekordéru, který uvedla firma Sony na trh. Tento model je přímým pokračovatelem PCM-D50. Desítka oproti padesátce zeštíhlela. Ubrala jak na rozměrech, tak i na váze. Operační systém přístroje byl maličko poupraven. Některé funkce zmizely a jiné zase přibyly. U tohoto nového modelu byl přidán kombinovaný slot pro dva druhy karet. Memory Stick, která je typická pro výrobky firmy Sony a SD/SDHC a která je jednou z nejpoužívanějších. Je jen škoda že slot pro karty je v provedení mini.
V balení také přibyl adaptér a dálkové ovládání, což je dobrý počin, protože jej nemusíte dokupovat zvlášť. Jako standard zde zůstal softwarový balíček Audio Studio 9 LE. Novinkou jsou manuály ve formátu pdf, které najdete na druhém CD.
Podtrženo a sečteno. Získáváte komplet, který je v poměru výkon/cena víc než dobrý. Myslím, že PCM-M10 může být ideálním pracovním nástrojem pro hudebníky, lovce přírodních zvuků, učitele, reportéry či milovníky živých záznamů. Věřím, že PCM-M10 určitě nikoho nezklame.
Info:
Sony PCM-M10 je dvoustopé nahrávací zařízení určené pro záznam v terénu. Cena Sony PCM-M10 je 9280 Kč i s DPH.
Plus:
výborný poměr výkon/cena
možnost záznamu i do mp3
přímá podpora více formátů při přehrávání - wav, mp3, wma, m4a
dodávaný software pro střih a konverzi a bonus 1001 zvukových efektů
výborná výdrž přístroje při provozu na baterie
adaptér a dálkové ovládání, které je součástí základní
Mínus:
umístění kolébkového ovladače pro zesílení a zeslabení
softwarový balíček podporuje pouze počítače s OS Windows
slot pro karty v provedení mini
formáty:
nahrávání:
wav - 22,05 kHz/16 bitů, 44,1 kHz/16 bitů, 44,1 kHz/24 bitů, 48 kHz/16 bitů, 48 kHz/24 bitů, 96 kHz/16 bitů, 96 kHz/24 bitů
mp3 - 44,1 kHz/64 kbps, 44,1 kHz/128 kbps, 44,1 kHz/ 320 kbps
přehrávání:
wav - 22,05, 44,1, 48, 96 kHz / 16, 24 bitů
mp3 - bitrate 32-320 kbps, VBR, samplovací frekvence 16, 22,5, 24, 32, 44,1, 48 kHz
wma - kompatibilní od verze 9, MBR
m4a - bitrate 16-320 kbps, VBR, 11,025, 12, 16, 22,5, 24, 32, 44,1, 48 kHz
displej: podsvícený grafický LCD
paměť/médium: interní flash paměť 4 GB/paměťová karta Memory Stick Micro do 16 GB, microSD do 2 GB, microSDHC/od 4 do 16 GB (volitelně)
vstupy: Line In, Mic,vstup pro připojení dálkového ovládání, vstup pro připojení adaptéru
výstupy: Line Out, sluchátkový výstup (kombinovaný)
interní mikrofony/repro: Ano - 1 stereo dvojice (X-Y)/Ano
USB/podpora OS: Ano - Mini-B podpora USB 2.0/Windows 2000 SP4 nebo vyšší, XP SP3 nebo vyšší, Vista SP1 nebo vyšší. Mac OS 10.2.8-10.5.
další výbava: USB kabel, dvě alkalické baterie typu AA, dálkové ovládání, závěsné poutko, adaptér, CD - Audio Studio LE, CD - Operating Instructions, jinojazyčné manuály k přístroji
volitelná výbava: VCT-PCM1 - stojánek, ADP-CM 2 - proti větrná ochrana, LCP-CMM10G - pouzdro na přístroj, MDR7502 - profesionální sluchátka, MDR7509HD - profesionální studiová sluchátka, CKSM10 - pouzdro s reproduktory pro přístroj, ECM957PRO - mikrofon
rozměry: 62 x 114 x 21,8 mm (šířka,výška a hloubka)
hmotnost: 187 g (včetně baterií)