Sonor Smart Force - nová řada bubnů od renomovaného výrobce
Konkurence tlačí výrobce bicích souprav k neustálému vylepšování už i low-endu jejich výrobního programu a právě tato souprava je toho důkazem.
Rok 2011 by pro firmu zásadní změnou v produkci poloprofesionálních a low-endových souprav. Vývojáři firmy Sonor se rozhodli takzvaně překopat celou produkci zaměřenou právě na tento sortiment. Znalci vědí, že poslední produkce řady Force používala číselné označení, které končilo číslem 5 (505,1005,2005,2005 To se po drobných kosmetických úpravách a jiném barevném provedení změnilo na konečné číslo 7 (507,1007,2007,3007). Největší změnou prošly soupravy s označením 507 a 1007. Právě této události se budeme věnovat v tomto testu, který se bude zabývat zcela novou řadou s označením Smart Force.
Na začátek musím upozornit, že tato řada se dodává ve dvou provedeních. První nese název pouze Smart Force a to druhé provedení se jmenuje Smart Force Extend. Rozdílům se budeme věnovat později.
Firma Sonor se rozhodla sloučit předchozí řadu 507 a 1007 a výsledkem je právě řada Smart Force. Jednoduše řečeno finančně se pohybuje na úrovni 507, ale kvalitativně je na tom mnohem lépe než řada 1007, což je pro potencionálního zájemce o tento produkt velmi zajímavá zpráva. Pojďme se tedy podívat podrobně, jak na tom Smart Force opravdu jsou.
Zvuková charakteristika
Materiál korpusu je z topolu. Tloušťka korpusu je 7,2 mm a má devět vrstev jak u tomů, tak basového bubnu, což je u soupravy v této cenové kategorií docela slušná hodnota. Bubny jsou potažené fólií. Na testované soupravě byly nataženy blány Remo Ambasador Clear, dole byly standardní jednovrstvé blány dodané k soupravě... Nejdříve jsem soupravu ladil výše, kdy se při použití těchto blan projevily spíše střední frekvence a zvuk vzdáleně připomínal bonga. Malinko mi to asociovalo vzpomínku na akrylátové SQ2 a jejich zvukové vlastnosti, i když tam bylo samozřejmě mnohem více basů. Při nižším ladění se projevily plné zvukové možnosti této soupravy. Přiznám se, že mě velmi mile překvapily. Frekvenčně obsahoval zvuk při použití jednovrstvých blan plné basy, dostatek středů, které pomáhají artikulaci úderů, a příznivé množství výšek, které jsou slyšitelné hlavně při ataku a náběhu tónu hned po úderu. Samozřejmě, že zvukově nemůžeme srovnávat tento výrobek se soupravou v hodnotě třeba okolo osmdesáti tisíc. Ale například úroveň okolo čtyřiceti tisíc je naprosto s klidem dostatečná. Je znát, že konkurence trhu tlačí firmy k tomu, aby už i u low-endových nástrojů používaly technologie využívané u profesionálních výrobků. Přesvědčil jsem se o tom již několikrát při testech například Pearl nebo Tama. A to je samozřejmě velmi pozitivní pro nás zákazníky.
Hlavní rozdíly
Abych byl konkrétní, jedná se například o mušle. Ty jsou shodné jako u souprav stření cenové kategorie. Tím pádem mají tzv. Tune Safe systém, který zabraňuje povolování ladicích šroubů. Tato záležitost byla ještě před nedávnem výsadou pouze těch nejdražších souprav a zde se už objevuje u naprostého low-end setu. Nové je také uchycení T držáku pro kotle na velkém bubnu. Dalším rozdílem proti 507 je použití klasického téčka pro uchycení kotlů na velkém bubnu. Dalším podstatným rozdílem je rozměr právě velkého bubnu, který v provedení jak 20”, tak 22” má hloubku 17,5”. U průměru 18” je hloubka 16”. Změnu doznalo také barevné provedení.
Barvy a rozměry
Standardní barvy jsou vínová, černá a bílá. Ta je s efektní černou mechanikou. Za příplatek okolo pěti set korun můžete mít barvu měděnou, chromovou a modrou. Jak již bylo uvedeno výše. Barevné provedení není lakem, ale fólií. Rozdíl v řadách Smart Force a Extend Smart Force je v množství hardwaru ve základní sadě. Extend má navíc šibenici na činel a stoličku již v základu. Samozřejmostí je u této řady rozšiřitelnost o další bubny. Právě ta potencionálního zákazníka v této cenové relaci musí potěšit. Vezmeme to popořádku. Basové bubny 22 x 17,5”, 20 x 17,5”, 18 x 1”. Tomy 8 x 7”, 10 x 8”, 12 x 9”, 13 x 10”. Floor tomy 14 x 14”, 16 x 16”. Malý bubínek je dřevěný. To je další rozdíl oproti 507. Má rozměr 14 x 5,5”. Samozřejmostí je také možnost kovového bubínku rozměru 14 x 5,5”. Struník bubínků řady Smart Force obsahuje osmnáct strun a má osm ladicích šroubů. K sadě je možné ještě pořídit činely. V tomto případě se nejedná o nijakou špičkovou kvalitu, ale pro začátečníka jsou ideální vzhledem k ceně. HH i ride splňují základní požadavky a charakteristiku, s crash činelem je to již trochu horší, ale stále je úroveň slušná.
Závěrem
Přehled základních cen a setů viz tabulka. Pro zajímavost, pokud byste si objednali kompletní soupravu obsahující tři tomy, dva kotle, dva stojany na činely a židličku včetně činelů, dostanete se na cenu pod dvacet pět tisíc. To je, myslím, na danou úroveň této řady hodně pěkná vyhlídka. Přičemž naprostý základ pořídíte za cenu dvanáct tisíc sto.
Závěrem je tedy nutné konstatovat, že pokud bude konkurence tlačit firmy k takovým krokům, jako se to stalo právě u výše zmiňované testované sady, budeme my zákazníci velice spokojení, jelikož sečteno a podtrženo - za málo peněz hodně muziky...
Info:
Sonor Smart Force je nová řada bubnů od renomovaného výrobce.
Plus:
vylepšené mechanika
mušle Tune Safe
téčko na tomy
nové barevné provedení
Mínus:
osm ladicích šroubů u malých bubínků
poněkud kovový zvuk crash činelu
Jinak se vzhledem k ceně nedá vytknout nic.
V několika posledních letech došlo k velkému reunionu barevných fólií na korpusech bubnů, které standardně patřily k výbavě naší domácí značky Amati. Dnes se objevují běžně nejen u levných souprav, ale i těch na druhém konci ceníku. Je zvláštní, jak módní vlivy vytvářejí kruh, a mnohokrát se to netýká jen módních vlivů. I muzikant leckdy zjistí, že při hledání nástrojového a zvukového ideálu se po letech vrátí k tomu, co už mu prošlo rukama, a diví se, jak to vlastně dobře hraje. Zde prostě platí neobjevovat již objevené a nezbavovat se již prověřeného, ale to abychom si my bubeníci na to své nářadíčko pořídili rovnou garáž :-)