Samson MXP144FX - kompaktní dvanáctikanálový MixPad

Firma Samson se proslavila hlavně svými bezdrátovými mikrofonními systémy. Časem přidala do svého portfolia další produkty, jako výkonové zesilovače, signální procesory nebo mixážní pulty. Právě u poslední jmenované skupiny se dnes zastavíme a představíme si kompaktní dvanáctikanálový MixPad MXP144FX.

Samson MXP144FX - kompaktní dvanáctikanálový MixPad
Samson MXP144FX - kompaktní dvanáctikanálový MixPad

První pohled na mix

Jedná se o klasický analogový mix, který má všechny ovládací prvky, vstupy a výstupy umístěny na horní desce přístroje tak, jak se sluší a patří. Na zadní straně je už pouze vypínač, vstup pro připojení napájecího kabelu, USB vstup a odvětrávací mřížka. Samotný mix je uložen v umělohmotné vaničce, která je vylisována z jednoho kusu. Na spodní straně výlisku jsou čtyři proti skluzové gumy. Horní deska je k vaničce uchycena deseti šroubky.

Mix na mne působil robustním a seriózním dojmem. Na první pohled vůbec nepoznáte, že je elektronika uložena v umělohmotném šasi. Uspořádání jednotlivých sekcí je klasické a neliší se nijak zásadně od standardně zažitých schémat ostatních analogových mixů.

 

Co vše nabídne mix uživateli

V úvodu jsme si řekli, že se jedná o dvanáctikanálový mix. Kanály dělíme do dvou skupin - monofonní (1-4) a stereofonní (6-12). Všechny kanály disponují 60mm fadery šedé barvy, tlačítkem Mute, LED diodou signalizující přebuzení (Peak), knoflíky panoramy (Pan), úrovně efektu (FX), monitoringu (Mon) a třípásmovým aktivním ekvalizérem. Další výbava jednotlivých kanálů by se dala rozdělit do tří skupin. Kanály 1-4 jsou ještě vybaveny kompresorem studiové kvality s ovladačem, insertem a vstupy mono jack 6,3 mm (line) a XLR (mic). Kanály 1-4, 5/6 a 7/8 nabízejí šest ultranízkošumových mikrofonních předzesilovačů třídy A MDR (maximum dynamic range - maximální dynamický rozsah) a také šestici ovladačů Gain s filtrem pro vysoké frekvence (HPF). Právě tyto prvky jsou určeny ke snadnějšímu zvučení vokálů v monofonním režimu. Kanály 5/6 a 7/8 mají kromě XLR také dvojici jackových linkových vstupů (L/Mono & R), tak jako kanály 9/10 a 11/12. Poslední dva jmenované nabízejí navíc ještě vstup RCA pro připojení externích audio zařízení.

Tento model také nabízí 24bitový efektový procesor. Disponuje sto různými programy efektů studiové kvality. Efekty jsou přehledně uspořádány do deseti skupin. Echo, Echo & Reverb, Tremolo, Plate, Chorus, Vocal, Rotary, Small Room, Flanger & Reverb a Large Hall. K dispozici je také malý sedmisegmentový LED displej, na kterém je hezky červeným dvojčíslím zobrazen zvolený program. Ještě zde najdete ovladač pro volbu efektu, tlačítko pro vypnutí efektového procesoru s ledkou a knoflík monitoringu. Není zapomenuto ani na 60mm fader efektu v modrém provedení (FX).

Samson MXP144FX - kompaktní dvanáctikanálový MixPad
Samson MXP144FX - kompaktní dvanáctikanálový MixPad

Modře je proveden i 60mm fader St.Return. V této sekci jsou ještě umístěny ovladače monitoringu (Mon) a úrovně efektu (FX).

Hlavní sekce Main Mix nabízí 60mm fader v červeném provedení, dva knoflíky (Mix 2/Phones & USB Return/Tape In, dvě tlačítka (To Mix 2 + Phones & To Main Mix) a tlačítko fantomového napájení s LED diodou. Indikaci signálu znázorňuje osmisegmentový VU metr. Nad ním je umístěna zelená LED dioda indikující zapnutí mixu. Konečně je jiná než dnes tolik módní modrá. :-)

V přípojném poli nad posledními třemi sekcemi (St.Return, FX, Main Mix) najdete následující vstupy a výstupy. Tape jedenkrát In a jedenkrát Out v provedení RCA. Main Mix nabízí dvojí možnost připojení ve stereu (L/R): dvakrát XLR samec nebo dvakrát mono jack 6,3 mm. Zapomenuto není ani na Mix 2 (L/R), sluchátka nebo možnost připojení externího efektového procesoru nebo monitorů. Mix je také vybaven USB portem.

Dovolím si tvrdit, že základní výbava tohoto mixu je víc než slušná. Nabízí snad všechny základní možnosti, které bychom od mixážního pultu čekali. Tento nejvyšší model série MPX nabízí prvky jako kompresory, předzesilovače, inserty a další, které bývají doménou až dražších mixážních pultů. Uvidíme tedy, jak si MixPad od Samsonu povede v praxi.

  

Připojení k počítači

MXP144FX má vestavěné stereo audio rozhraní, které vám umožní nahrávání a přehrávání audia z počítače pomocí prakticky jakéhokoliv softwaru, který je k tomu určený. USB kabel bohužel není součástí základní výbavy. Po zapnutí je mix automaticky detekován. V předvolbách systému, v záložce zvuk, se zobrazí USB Audio Codec (u počítačů Apple s macOS). Stačí jej tedy zvolit pro vstup i výstup, a mix můžete bez nutnosti instalace dalšího softwarového ovladače začít používat.

Vše jsem vyzkoušel se softwary, které běžně používám pro nahrávání a přehrávání (GarageBand, Audacity a iTunes). Záznam je možný jako Main Mix, jinými slovy jako výsledný mix všech kanálů. Mix tak můžete využít například při záznamu svých živých vystoupení nebo ve zkušebně, kdy potřebujete zaznamenat svoje dema. Zpětné přehrávání natočeného audia přímo do mixu je samozřejmostí. Vše jsem vyzkoušel na svém MacBooku Pro a fungovalo to bez jediného problému.

 

Mixážní pult (mixpult, mixák atd.) je název elektronického zařízení, které slouží ke směšování, úpravě a finální distribuci kompletního zvukového obrazu (mixu). Maximální počet výstupů může být různý. Počet vstupů a výstupů je obvykle dělitelný mocninou čísla 2 (2, 4, 8, 12, 24 atd.). Počet bude vždy omezen pouze velikostí přístroje. Mixážní pulty jsou vyráběny v různém provedení s různou výbavou. Od miniaturních modelů, přes DJské mixy, mixy určené pro studia, live vystoupení až po odposlechové. Všechny zmíněné můžeme rozdělit do dvou skupin. Analogové a digitální. Analogový mix je ten, který zpracovává průběh audiosignálu pomocí konvenčních elektrosoučástek, kdežto mixy digitální zpracovávají průběh audiosignálu digitálně. Jistě si položíte otázku, která skupina mixů je lepší. Právě o tom se přou odborníci na celém světě již řadu let. Já nechám vše na vaší úvaze.

 

Emixpéčko v praxi

Připojovací pole (vstupy a výstupy) jsou z kvalitních materiálů a kabeláž v nich dobře drží. Nastavování ovládacích prvků je příjemné a plynulé bez znatelných skoků. Drobnou výtku bych měl k potenciometrům Gainu. Ty mohly být klidně o něco vyšší, aby se daly lépe ovládat. Šedesáticentimetrové fadery mají v celé své dráze hezky plynulý zdvih. Jsou sice trošku vyšší, takže pokud budete mít delší plandavé rukávy, můžete se stát, že při práci s korekcemi nebo dalšími potenciometry o ně můžete lehce zavadit. A malér v podobě nechtěného zesílení bude na světě. Osobně bych přivítal nižší fadery, ale to je jen můj úhel pohledu. Světelná indikace špičky signálu Peak se hodí při jemném nastavení. Mixu nechybí ani fantomové napájení 48 V (±3 V) pro kondenzátorové mikrofony. Napájení se zapíná pro všechny mikrofonní kanály naráz jedním tlačítkem. Mixážní pult umožňuje vytvořit také jednoduchý, samostatný pódiový monitoring. Jak zkratka v názvu napovídá (FX), disponuje pult efektovým procesorem. Můžete tak rychle použít jeden ze sta přednastavených efektů. V sekci efektu jsou dokonce pro rychlou orientaci vypsány jednotlivé efektové skupiny. Volba je velmi jednoduchá. Otočením ovladače pod displejem zvolíte číslo efektu. Displej se rozbliká. Pak už jen potvrdíte zmáčknutím, nastavíte úroveň efektu a můžete jej začít používat. Pokud nechcete používat interní efektový procesor, stačí zmáčknout tlačítko ON, zelená LED dioda indikace zapnutí zhasne a efekt je vypnut. Myslím, že pro základní použití je efekt plně dostačující. Ve výčtu ovládání, nastavování či připojování bychom mohli dále pokračovat, ale to vše by bylo nad rámec tohoto testu.

Závěrem mohu říci, že práce s tímto analogovým mixážním pultem se prakticky neliší od podobných výrobků jiných firem. Čistota zvuku ve výsledném mixu byla výborná. Až na pár drobností se mu nedá v této cenové kategorii skutečně nic vytknout.

 

Závěrečné hodnocení

Samson MXP144FX je nejvybavenějším modelem této řady. Nabízí základní možnosti standardního analogového mixu. Přidanou hodnotou jsou inserty, kompresor, mikrofonní předzesilovače, efektový procesor a další drobnosti, které najdete mnohdy až u dražších modelů. Výhodou mixu je také přímé připojení k počítači. Emixpéčko může mít široké uplatnění. Od živých vystoupení, přes nahrávání až třeba po ozvučování sestříhaného filmu. Pokud tedy hledáte univerzální analogový mix s nadstandardní výbavou za rozumné peníze je MXP144FX určen právě vám.

 

Info:

Samson MXP144FX se prodává na českém trhu za 5850 Kč.

 

Plus:

čtyři kvalitní kompresory

inserty na prvních čtyřech vstupech

nízkošumové mikrofonní předzesilovače třídy A MDR

24bitový digitální interní efektový procesor

USB pro přímé připojení k počítači s následnou možností nahrávání a přehrávání výsledného mixu

 

Mínus:

vyšší postavení faderů

absence USB kabelu v základní výbavě

 

Technická specifikace

obsah balení mixážní pult, napájecí kabel, pětijazyčný manuál a registrační karta
napájení sběrnice USB USB 2.0, 5 V DC 0,5 A maximálně
rozměry MXP144FX 391 x 370 x 100 mm (šířka, hloubka, výška)
hmotnost 3,8 kg

 

http://www.samsontech.com/samson/products/mixers/mixpad-mxp-series/mxp144fx/

Psáno pro časopis Muzikus