Roland TM06 PRO - bicí modul

Malý modul s mnoha možnostmi

Značku Roland nemusím nikomu představovat, na poli elektronických bicích a dalších vychytávek pro nadšené bubeníky je již více než věrným a proslulým pracantem. Tentokrát se mi do rukou dostala jejich novinka pro milovníky zvukových možností, a to modul pro hybridní bicí sadu TM06 PRO.

Roland TM06 PRO - bicí modul
Roland TM06 PRO - bicí modul

Po rozbalení krabice na mě vykoukl čtvercový elegantní produkt v černomodrém provedení, v plastovém hávu, který však dodává modulu lehkost pro převoz. Zároveň však nevypadá křehce se sklony k rozbití.

Jako součást balení naleznete v krabici adaptér vhodný pro napájeni modulu a čtyři šrouby potřebné k uchycení na držák stojanu (např. Roland PDS-10). Přikláněla bych se ale i k přibalení SD karty vhodné do slotu v modulu.

 

Možnosti zapojení modulu - vstupy a výstupy

Po vyndání z krabice je na první pohled patrné, že modul disponuje mnoha různými vstupy a výstupy. Mezi základní patří šest trigger vstupů, ke kterým je přiřazen sedmý, označený přímo jako Hi-hat Control, určený pro pedál hi-hat. Oceňuji, že mysleli na řešení dvou vstupů pro HH, abychom nemuseli škrtnout rovnou dva možné připojené triggery. Pro ovládání a přepínání lze připojit footswitch (např. Boss FS-5U).

Samozřejmostí v případě výstupů je stereo Master Out a sluchátkový výstup (6,3mm jack TRS). Doplněny jsou čtyřmi výstupy Direct Out a MIDI (pětipinový) či USB výstupem pro využití při nahrávání doma nebo ve studiu.

Zapomenout nesmím na slot pro SD kartu, který je ideální pro vkládání vlastních samplů do modulu, vstup pro adaptér a tlačítko Power s přepínáním On/Off.

 

Ovládání a práce s modulem

Základní ovládání modulu je velice intuitivní a snadné pro každého i bez použití jakéhokoliv návodu. Jakmile se však dostanete k detailnějšímu nastavení a všem možnostem a parametrům, které lze v modulu upravit, je potřeba mít hlubší vhled do problematiky. Jako mínus je možno vnímat absenci vysvětlivek jednotlivých parametrů v manuálu. Na začátečníka to pak může působit moc složitě a může jej to odradit od využití všech možností modulu.

Roland TM06 PRO - bicí modul
Roland TM06 PRO - bicí modul

Zapojení a nastavení triggerů

Variabilita produktů, které lze připojit k modulu, je opravdu široká. Lze zapojit nejen standardní triggery, které se instalují na akustické bicí (např. ST-1, RT-30), ale i celé pady a elektronické bicí komponenty (např. PDX-100 apod.). Po zapojení triggerů a padů nastavíte v modulu přímo typ konkrétního triggeru, abyste následně mohli upravovat jeho parametry dle konstrukce každého z nich. To se týká například rozdílu mezi jednozónovým triggerem a dvouzónovým.

Při základním nastavení (Blank) se budete zabývat parametry, jako je Treshold, kterým upravíte, při jaké intenzitě úderu bude trigger reagovat. Čím nižší hodnotu zvolíte, tím jemnější údery budou snímány, což si lze vždy nastavit vzhledem k druhu bubnu a stylu hraní. Dalším parametrem je například Sensitivity, který určuje sílu zvuku vzhledem k síle vlastního úderu na blánu. Čím vyšší hodnotu parametru máte, tím menší dynamika zvuku vzhledem ke hře bude. Respektive pokud má někdo nevyrovnané údery, trigger jim přiřadí stejnou intenzitu úderu. Zvolit si můžete, i jakým způsobem se bude síla úderu stupňovat, a to v parametru Curve. Nejčastější a továrně nastavena je lineární křivka. Laicky řečeno si určíte, jaké skoky mezi intenzitou úderu budete mít.

Další možnosti nastavení triggeru jsou schovány pod Trigger Advance, kde lze nastavit parametry snímání, jako jsou Retrigger Cancel (úder x ukončení signálu), Mask Time (vhodné hlavně pro basový buben, aby nedošlo ke snímání nechtěných not), Rim Gain (nastavení hlasitosti pro zónu B u dvouzónových triggerů - ve většině případů se týká ráfku) a samozřejmostí je i změna parametru Name, kde si přímo v modulu můžete upravit název, což je pro mě další plus tohoto modulu.

 

Trigger Buttons - ovládaní triggerů

Velkým pozitivem jsou kulatá tlačítka pro každý trigger přímo na modulu. Nejenže velmi usnadní nastavení zvuků a jejich editaci přímo v modulu, ale zároveň se dají použít pro samotnou hru. Pokud by se tedy v kapele rád zapojil třeba i klávesák do rytmického dění, pak si může odehrát jednu pecku sám přímo na modul bez použití jakýchkoliv triggerů či padů.

Vizuálně efektní a zároveň účelné je i podsvícení každého tlačítka pro jednotlivé triggery. Tlačítko se rozsvítí při jeho zmáčknutí, nebo když použijete trigger či pad, který je pod daným číslem zapojen, což je skvělé například pro kontrolu, který trigger máte v jakém vstupu zapojený.

Pro zvuky, které se schovávají pod zónou B v případě dvouzónových triggerů, stačí použít tlačítko Rim, které najdete vpravo od buttonů pro triggery.

Roland TM06 PRO - bicí modul
Roland TM06 PRO - bicí modul

Úprava zvuků

Samozřejmostí modulu jsou dobře ovladatelné knoflíky pro nastavení a úpravu zvuků disponující světelným ukazatelem ze segmentů kolem každého z nich, aby bylo vždy okamžitě viditelné, jaká intenzita každého parametru je nastavena. Vpravo od nich je tlačítko, kterým lze přepínat mezi dvěma sériemi nastavitelných parametrů.

Pod první sérií se skrývá nastavení hlasitosti zvuku, tzv. Pitch měnící výšku zvuku nebo parametr Decay. Změnu nastavení můžeme sledovat i na obrazovce v pravém horním rohu modulu, kde se ukazují konkrétní hodnoty. Druhá série obsahuje možnosti nastavení Transient Attack, Transient Release a MFX Control.

 

Import vlastních zvuků

Skvělou vlastností je možnost vkládání vlastních zvuků přímo do modulu. Ty pak můžete libovolně upravovat a stavět z nich unikátní sady, které přiřadíte triggerům dle libosti. Nejsnadnější cestou je použití SD karty, na kterou vložíte v počítači vybrané zvuky a následně přes SD slot v modulu je přenesete do interní databáze. Zvuky musíte mít ve formátu 16/24 bitů wav, což však není nijak neobvyklé.

 

Vychytávky pro rychlejší ovládání

Modul disponuje i mnoha vychytávkami pro rychlé a snadné ovládání. Velice mě potěšila funkce Turbo, která umožňuje rychlé listování v seznamech, tudíž už nemusíte hodinu držet tlačítko, abyste se dostali na konec seznamu samplů. Samozřejmostí je funkce All Sounds Off, která zmáčknutím dvou tlačítek zastaví vše, co právě hraje. Mezi další patří například Trigger Lock nebo Undo.

 

Tipy

Modul je skvělý nejen pro svůj primární účel - rozšíření zvukových možností akustické sady na hybridní sadu -, ale můžete jej využít jako skvělého pomocníka pro monitoring při živém vystoupení, kde mnohdy prosíme o trochu víc kopáku do odposlechu. Při použití TM06 PRO slyšíte každý svůj úder jasně. Pokud se pouštíte do vod elektronické hudby, je možné modul propůjčit i dalším členům kapely a doladit svou show o hraní přímo na butony pro triggery. Pokud je bubeník vytížen hraním, pak mezi samply může přepínat jakýkoliv člen kapely připojením footswitche. A co si budeme povídat, každý kytarista uvítá další krabičku v pedalboardu, a my se můžeme plně soustředit na svůj dechberoucí výkon.

Nesmím ještě opomenout zmínit využití čtyř výstupů Direct Out, které se mohou hodit opět jako výstupy do odposlechů jednotlivých členů kapely, kteří třeba chtějí jen click nebo část bicích, ale i pro zapojení přes jakýkoliv aparát (např. pro přehrávání basových zvuků).

 

Click & Song

Nemůže chybět ani click, kterému je zde přiřazen vlastní ovladač s tlačítkem pro změnu hlasitosti. V nastavení na displeji lze upravovat zvuk dle vkusu každého bubeníka a zvolit výstupy, do kterých click půjde a do kterých ne. To se velmi hodí pro live performance, kde clickem nechceme masírovat uši posluchačů.

Je zde možnost hraní à la „play alone“ neboli s podkladem, na níž se váže skvělá funkce - přeskakování mezi jednotlivými songy pomocí připojeného footswitche nebo spuštění úderem na určený trigger.

 

Unikátní zvuky a tvorba vlastních sad

O importu vlastních zvuků jsme se již bavili, důležité je však ještě zmínit možnost sestavit si vlastní sady a upravit si své již stávající zvuky přímo v modulu, a připravit si tak jedinečný kit jen pro sebe. Výběr je od základu široký, v modulu naleznete na pět set zvuků, které můžete pomocí mnoha funkcí transformovat do úplně nových samplů a sad.

 

Závěrem

Po strávení mnoha hodin s tímhle parťákem ve zkušebně musím ve výsledku novinku od Rolandu jedině doporučit. Je to celý vesmír zvuků, od perkusí po tvrdé elektronické beaty, vložený do jedné skromné krabičky s velmi snadným a efektivním ovládáním. Určitě bychom našli další funkce, které by mohl modul obsahovat, ale je jasné, že ne každá krabička může umět vše, a proto má Roland TM06 PRO mé pochopení a doporučuji jej všem, kdo milují barevnost zvuku nebo potřebují šikovného společníka do svého studia. Rozhodně podpoří vaši kreativitu. Řekla bych, že Roland opět pokračuje dobrým směrem a máme se do budoucna na co těšit.

 

Info:

Roland TM06 PRO je bicí modul, pomocí kterého uděláte ze své akustické bicí sady sadu hybridní - použitím elektronických prvků zapojených do tohoto modulu. Cena je 24 219 Kč.

 

Plus:

intuitivní ovládání

kompaktní a lehká konstrukce - snadno přenosné

variabilita výstupů

trigger pady

velká banka dále upravovatelných zvuků

možnost vkládání vlastních stop

 

Mínus:

V manuálu chybí vysvětlivky funkcí.

Není dodáván s držákem.

Není zde funkce „record“.

 

Technická specifikace

Počet sad 100
Počet továrních samplů 500
Maximální počet samplů 1000
Maximální délka samplů 48 min (mono), 24 min (stereo)
Formát wav (44,1 kHz, 16/24 bit)
Vstupy / výstupy 6x Trigger
1x sluchátka
Master Out Stereo
4x Direct Out
HH Control
Footswitch
MIDI out
USB
DC In

 

https://www.roland.com/cz/products/tm-6_pro/

Psáno pro časopis Muzikus