PreSonus Studio 26 - šestikanálová USB zvuková karta vybavená MIDI
Na cenově dostupných zvukových kartách je paradoxní jedna věc: nemusíte řešit zvuk. Ten je u všech velmi kvalitní. Co je ale třeba rozmyslet, jsou funkcionality, software, kompatibilta, a hlavně to nejdůležitější - k čemu to přesně potřebuji?
Presonus je stálicí v nahrávacím prostředí. Od zvukovek přes DAW a digitální pulty až k ovládacím plochám. Patří přesně do skupiny značek, které definují standard v této oblasti. A tato konkrétní karta je vlastně dobrým příkladem - jasně splňuje standard a zároveň nabízí malé, ale podstatné alternativy. To z ní činí něco mezi kartou entry-level či mobilním řešením a něčím, na čem lze vybudovat domácí studio. Za velkou přednost považuji jednoduchost - co vidíte, to tam je a na dosah ruky funguje.
Technicky se tedy jedná o kartu se dvěma vstupy, ty lze přepínat mezi mikrofonními, nástrojovými a linkovými. Přední panel dále nabízí jasné a přesné indikátory vstupní hlasitosti a hlavního výstupu, ovladače gainu vstupů a úrovně hlasitosti pro hlavní výstup a sluchátka. Fajn jsou také tlačítko A/B pro cue mix a tlačítko fantomového napájení.
To podstatné, co je navíc, se nachází vzadu. Zaprvé je karta napájena přes USB, což je hlavní podmínka pro mobilní nahrávání. Jasným nadstandardem v této cenové skupině je MIDI, takže pokud jej potřebujete, tato karta se možná rychle dostane na přední příčky vašeho výběru. Další plus je pár linkových výstupů. A výstup na sluchátka.
Protože hardware dělá prostě a jednoduše všechno, co dělat má, nabízí se bližší pohled na softwarový balíček. Po mém soudu to kompenzuje cenu okolo pěti tisíc a činí z ní přijatelnou alternativu. Hlavní předností je Studio One Artist, což je velmi šikovné DAW za dostupnou cenu. A především lze na něj vázat další produkty z rodiny PreSonus, jako třeba Faderporty - ty fungují i v jiných DAW, ale v kombinaci se Studio One lze plně využít všechny jejich vychytávky. Pokud tedy začínáte a nemáte svoje DAW, kde jste doma, tohle je vstup do docela zajímavého světa. Pokud jako já už svoje DAW máte, pak už zase možná tolik nepotřebujete zvukovou kartu řekněme základní úrovně.
Moc pěkné jsou ale další produkty, a to: SPL Attacker, Mäag Audio EQ2, Lexicon MPX-i Reverb, Eventide H910 Harmonizer, Eventide 2016 Reverb, Analog Lab Lite and Brainworx bx_opto comp. To už je docela kompletní sada! S tou máte na první rok dva nahrávání celkem vystaráno, pokud nepotřebujete utrácet za nové a nové plug-iny. :-)
Verdikt? Rozmyslete si, co chcete. Pokud potřebujete MIDI, je tohle dost dobrá volba. Pokud ne, pak se nabízejí i jiné značky a jejich levnější produkty. Pokud nemáte DAW a opravdu začínáte, má tahle karta výhodu, že nabízí nejen kompletní řešení, ale také solidní prostředí, ve kterém postupně můžete budovat svoje nahrávací prostředí a dostat se docela daleko. Je to ideální mezičlánek mezi nejlevnějším řešením pro mobilní nahrávání a cenově daleko dražšími ultimátními řešeními vašeho studia.
Info:
PreSonus Studio 26 je šestikanálová (2 vstupy, 4 výstupy) USB zvuková karta vybavená MIDI a fantomovým napájením. Cena je 5090 Kč.
Plus:
MIDI
linkový výstup
softwarový balíček
napájení z USB
Mínus:
za tuto cenu nevidím
Technická specifikace
PC konektivita | USB 2.0 |
MIDI | In/Out |
rozlišení | 24 bitů |
vzorkovací frekvence | 44,1, 48, 88,2, 96, 176,4 a 192 kHz |
rozměry | 44 x 180 x144 mm |
hmotnost | 0,7 kg |
příslušenství | PreSonus Studio One Artist |
Jsou zhruba dva přístupy k softwarovým a hardwarovým řešením. Já preferuji ten kutilský: Napříč prostředími si vybírám a látám dohromady to, co mi vyhovuje. Stojí to nějaký čas, ale zas tam mám všechno, tak, jak chci. PreSonus nabízí tu druhou cestu - standardizované velmi šikovné prostředí, kde získáváte výhody, pokud se rodiny PreSous držíte. Možná, že kdybych začínal dneska, šel bych touto cestou.
Web