Phonic Celeus 400 - osmikanálový analogový mix
Dnes si představíme jeden z malých analogových mixážních pultů čínské firmy Phonic modelové řady Celeus, který by se vám mohl dobře hodit například do vašeho domácího studia nebo pro malá, nenáročná vystoupení. Řeč bude přímo o modelu Celeus 400.
Trocha historie
V úvodu se podíváme do historie firmy Phonic. Od jejího vzniku v roce 1972 uplynulo již pár desítek let (přesně čtyřicet sedm let) a společnost Phonic se stala předním výrobcem profesionálních zvukových produktů, které se trvale usadily na špičce analogové i digitální technologie. Počátkem
osmdesátých let byl Phonic jedničkou v oblasti DJských mixerů. Tehdy firma ovládala prodejem osmdesát pět procent celosvětové produkce. Phonic se však nezastavil na místě a jeho cesta vedla stále kupředu. Od té doby společnost rozšířila své výrobní zkušenosti a vstoupila do dalších oblastí profesionálního zvuku. V dnešní době vyrábí vše od reproduktorových soustav přes inteligentní audio a liney array systémy až po studiové monitory, bezdrátové systémy, mixážní pulty, zesilovače, testovací nástroje a signálové procesory. Její portfólio je skutečně široké. Díky svojí kvalitě a špičkové spolehlivosti se tato čínská firma stala velmi vyhledávanou mezi hudebníky na celém světě. Celosvětově se značka Phonic prodává ve více než v padesíti zemích. Pyšní se stoprocentním vlastnictvím všech svých továren, odkud její výrobky pocházejí. A také certifikací ISO.
Série mixů CELEUS
Firma nabízí v této sérii celkem sedm modelů analogových mixů: Celeus Tube, 100, 200, 400, 600, 800 a 1000. Mixy jsou seřazeny od nejmenšího až po ten největší. Nejmenší disponuje pěti kanály (1 mono + 2 stereo) a největší šestnácti (8 mono + 4 stereo + 4 podskupiny). Tato modelová řada toho nabízí ale daleko víc. Například USB přehrávač a rekordér, přímé připojení k počítači, bezdrátovou komunikaci s počítačem, efektový procesor a další. Pro test jsem si vybral dvanáctikanálovou verzi Celeus 400.
Jak Celeus vypadá
Je to malý, lehký kompaktní mix, který se mi krásně vešel do mého batohu, kde běžně nosím svůj MacBook Pro 13 nebo 15. Šasi mixu jsou provedeny v moderním designu z pevného lisovaného plastu. Firma zvolila šedo-červenou kombinaci s bílými popiskami.
Na přední čelní straně najdeme vstup pro sluchátka. Zadní strana nabídne samostatný vypínač Power a Phantom Power, tabulku s vypsanými šestnácti efekty, dva výstupy Output (cannon), jeden konektor USB Audio a dva vstupy Input (mono jack).
Přední strana nabídne všechny vstupy a výstupy (čtyři typu cannon, třináct mono jack a dva cinch), LED diody (pět červených - čtyři Peak a jedna +48V; čtyři zelené - Signal; dvě modré - Power a Wireless; jednu žlutou - EFX), spoustu knobů v trojím provedení (čtyři malé, 36 středních a jedenáct velkých), fader (60 mm) pro ovládání finální úrovně se světelnou stupnicí, grafický master ekvalizér (sedm táhel frekvencí), jedenáct obdélníkových tlačítkek, čtyři čtvercová tlačítka, vstup pro USB flash disk, malý displej USB playeru a přepínač bezdrátového spárování se světelnou indikací (Bluetooth).
Mixážní pult Celeus 400 nevypadá v žádném případě lacině a na první pohled nabízí uživateli všechny potřebné věci, které by mohl v domácím studiu či na malém vystoupení potřebovat. Snad jen tabulku s efekty bych umístil u tohoto modelu na přední stranu, aby byla okamžitě po ruce. Ale to je detail. :-)
Co vše Celeus uživateli nabídne
Celeus 400 nabídne uživateli čtyři mono vstupy, označené jedna až čtyři. Každá „ mono šavle“ má k dispozici následující výbavu: Černě označený velký knoflík je ovládání úrovně kanálu. Zelený střední knoflík slouží k nastavení panoramy (umístění zvuku ve stereu). Červený střední knoflík je k nastavení úrovně signálu zasílaného z EFX. Tmavě modré střední jsou třípásmové korekce (bas, středy, výšky). Světle modrý střední nastavuje kompresor. Žlutý malý knoflík je gain. Tlačítko Pad umožňuje přepnout režim vstupu z linky na mikrofon nebo obráceně. A jako poslední je canonnový vstup.
Cannonový vstup jedna a dva jsou standardní a vstupy tři a čtyři jsou kombinované. Pro tyto vstupy je také k dispozici fantomové napájení +48 V pro kondenzátorové mikrofony.
K dispozici jsou také čtyři stereo vstupy: Jsou označeny 5, 6, 7/BT a 8/USB. Vstupy jsou vybaveny velmi skromně. Černý velký knoflík je ovládání úrovně stereo kanálu. Zelený střední knoflík s označením Bal (Balance) není nic jiného než panorama. Zde bych se přikláněl ke standardnímu označení Pan, aby nebyl chudák uživatel zmatený. Červený střední je nastavení úrovně EFX a tlačítko +4 dB/-10 (dB) k nastavení citlivosti kanálu. Každý stereo kanál má k dispozici dvojici standardních mono jacků (například 5L - mono, 5R sym./nesym.). Kanálům a jejich ovládacím prvkům je na mixážním pultu věnováno přibližně sedmdesát procent místa. Zbývajících třicet je věnováno všemu ostatnímu. To je přehledně uspořádáno v dalších sekcích, jako je USB Player/Recorder, grafický master ekvalizér, programy EFX, bezdrátové párování a další.
Myslím si, že výbava je plně dostačující jak pro domácí, tak pro pódiové použití.
Připojení Celea k počítači
Připojení k počítači lze provést dvěma způsoby: USB kabelem nebo bezdrátově (Wireless). Pokud budete chtít využít Celeus jako stereofonní zvukovku, propojte mix s počítačem pomocí dodávaného USB kabelu. Pak v předvolbách systému, v záložce Zvuk, nastavíte na vstupu a výstupu USB Audio Codec (platí pro Windows i macOS) a vše je připraveno k nahrávání i přehrávání. Pro jistotu si ještě překontrolujte nastavení ve svém softwaru, do kterého chcete záznam provádět. Pokud budete používat USB na výstupu, nezapomeňte použít pro úroveň signálu do mixu knoflík Tape In/USB Play.
Pro výstup audia do mixu zvolte Wireless. Pro bezdrátové spojení musíte nejprve spárovat pomocí Bluetooth mix s počítačem (tabletem nebo chytrým telefonem). Pak nastavíte v předvolbách systému, záložka Zvuk, výstup na Phonic BT. Pokud budete používat nějakou aplikaci v počítači, překontrolujte raději výstup i zde. Pak můžete začít používat mix v bezdrátovém režimu se zvoleným zařízením. Nezapomeňte, co jsme si řekli výše. Stereo kanál 7 je pro Bluetooth a 8 pro USB.
Vše jsem vyzkoušel na svém MacBooku Pro s programy Audacity, GarageBand a Studio One 3. USB i Bluetooth a fungovaly bezproblémově. Nečekejte však, že tento mix zvládne záznam všech kanálů přes USB. Výhodou těchto mixů je, že pokud někdo bude kdekoliv potřebovat připojit počítač, tablet nebo mobil, provede to velmi rychle pomocí Bluetooth. Pak může okamžitě pouštět playback do mixu.
Elektronka 12AU7 je dvojitá trioda pro předzesilovače kytarových aparátů. Může pracovat také jako předzesilovač, fázový invertor nebo budič reverbu. Je to elektronka s výborným zvukově teplým projevem.
Právě tuto lampu najdete v nejmenším mixu firmy Phonic Celeus Tube.
Poznámka: Internetový zdroj
USB přehrávání a nahrávání
USB přehrávač pracuje s USB flash disky, které jsou naformátovány ve FAT32. Nakrmil jsem z USB flešky přehrávač složkami s testovacími soubory. Nejdříve jsem vyzkoušel složku, kde jsem měl uloženu jednu skladbu v různých formátech (celkem 12). Přehrávač si poradil s osmi z nich, což není špatné skóre (mp3-128 kbps, mp3-320, wav, wma-128, wma-320, FLAC, mp2-160, mp2-384). Pokud zmáčknete tlačítko Stop/Menu, zobrazí se File Browser (složky) a Repeat Mode. Složky a songy procházíte tlačítky vzad (). Stiskem Play spustíte nebo vypnete přehrávání. Na čtyřtlačítkové ovládání si velmi rychle zvyknete. Repeat Mode nabízí celkem čtyři mody. No Repeat (bez opakování), Repeat One (opakování zvolené skladby), Repeat Folder (opakování všech skladeb ve složce) a Random (náhodné přehrávání ve složce nebo kořenovém adresáři).
Vyzkoušel jsem také nahrávání na USB flash disk. Postup je velmi jednoduchý. V Menu zvolíte Record, zmáčknete Play, a jste v režimu nahrávání. Stiskem tlačítka Play/Pause spustíte záznam. Pro pozastavení záznamu použijete stejné tlačítko. Samotný záznam se ukládá ve formátu mp3 na USB disk do složky Record (např. REC001.mp3). Kdyby náhodou došlo místo na disku, můžete ještě využít interní RAM paměť (záznam přibližně jedna a půl hodiny).
USB přehrávání a nahrávání fungovalo naprosto bez sebemenšího problému. Jediné, co mi vadilo, byla ostře svítící modrá LED dioda Power, která hodně rušila pohled na displej. Vzal jsem tedy kousek hnědé lepicí pásky a přelepil ji. Rázem byl pokoj. Přitom řešení je tak prosté, třeba umístit LED diodu třeba do horní části nad vypínač přístroje, kde nikoho moc rušit nebude. Ale musím také chválit. Celeus 400 je prvním přístrojem, který za dobu mého testování nabídl mezi osmadvaceti jazyky také češtinu a slovenštinu. Takže výše popisovaná angličtina se u USB přehrávače a rekordéru stane minulostí. Výborně chlapci od Phonicu!
Celeus v praxi
Do mixážního vstupu jsem měl připojenou SM58, akustickou kytaru do linky (monofonní vstupy) a dvoje klávesy (stereo vstupy), mobilní telefon s Androidem i iPad (stereo vstup BT).
Co se týká mono vstupů, třípásmové korekce jsou příjemné a při pohybu potenciometru +15 dB/-15 dB pěkně plynulé. Knoflíky mají správnou tuhost. Ani málo, ani moc. Výšky zesilují nebo ořezávají vysokofrekvenční zvuk na 12 kHz. Středy zesilují nebo ořezávají středofrekvenční zvuk 2,5 Khz. Basy zesilují nebo ořezávají nízkofrekvenční zvuk na 80 Hz. Všichni jistě oceníte kompresor/expandér. Do 12 hodin se potenciometrem nastavuje prahová frekvence a poměr kompresoru v různých stupních. Od 12 hodin dále se pak určuje nastavení komprese vlastním expandérem (kompandérem). Když se spustí kompresor na vstupu, LED dioda, která k němu náleží, se oranžově rozsvítí. Kompresor/expandér je u takovéto cenové kategorie spíše výjimkou. Výborný nápad jsou indikátory Peak a Signal v podobě dvou LED diod. Pokud přijde na mono kanál signál, svítí pravá LED dioda zeleně. Pokud se
dostane signál do vysokých špiček (6 dB před přetížením), rozsvítí se červeně. Samozřejmostí je Panorama a hloubka EFX. Pokud tedy budete chtít naefektovat suchý zpěv nebo kytaru, máte k dispozici efektový procesor se šestnácti základními tipy (viz tabulka). Všechny efekty jsem vyzkoušel a musím říct, že nezní vůbec lacině a jsou velmi dobře použitelné. Výběr efektů je takový ten základ, který nesmí chybět v prvotní výbavě každého efektového procesoru.
Stereo kanály zněly dobře samy i bez korekcí. Počítá se hlavně s připojením různých klávesových nástrojů, bicích automatů, samplerů a další havěti, kde signál je již víceméně hotový. K dispozici u těchto vstupů je Panorama a tolik potřebné tlačítko pro přepínání úrovně +4 dB /-10 dB.
Pokud chcete upravit celkový zvuk na výstupu mixu, můžete si pohrát se sedmi pásmovým grafickým master ekvalizérem, který při šetrném zacházení kompletní zvuk ještě umocní.
Musím říct, že jsem byl skutečně překvapen parametry tohoto malého mixu. Hlavně jeho čistotou zvuku a možnostmi. Dovolím si tvrdit, že v této cenové kategorii nebude mít mnoho konkurentů.
Závěrečné vysvědčení
Phonic Celeus 400 je velmi zajímavý osmikanálový analogový mix s USB nahráváním a konektivitou přes Bluetooth, který nabízí i další možnosti, jako sedmipásmový grafický ekvalizér, efektovou jednotku, nízkošumové předzesilovače a mnoho dalšího. Pokud k tomu přičteme moderní design, poměr výkon/cena, bude určitě zajímavým řešením pro malá domácí studia, zkušebny nebo menší hudební produkce. Dovedu si jej také představit jako hlavní klávesový mix v učebně elektronických klávesových nástrojů na základních uměleckých školách.
Navíc každý uživatel si může vybrat z ucelené série, kde je v současnosti v nabídce celkem sedm modelů.
Pokud tedy potřebujete pouze malý mix s jedním mono a dvěma stereo vstupy a teplým lampovým zvukem, můžete sáhnout po modelu Celeus Tube. Budete-li chtít nazvučit celou menší kapelu, máte k dispozici Celeus 1000 s osmi mono kanály, čtyřmi stereokanály a čtyřmi skupinami.
Protože jsem přibližně tři roky používal jeden z modelů firmy Phonic (AM 220), musím říct, že mne čínská kvalita u tohoto modelu vůbec nepřekvapila a hlavně nezklamala. Pokud nevěříte, mrkněte se na YouTube, nebo si skočte k nejbližšímu prodejci a vyzkoušejte si jej.
Info:
Mixážní pult Celeus 400 je osmikanálový analogový mix s USB připojením i Bluetooth. Prodává se za 4990 Kč.
Plus:
USB nahrávání
konektivita přes Bluetooth
kompresor/expander na kanálech 1-4
sedmipásmový grafický EQ
jednačtyřicetisegmentová stupnice úrovně signálu s indikací Peak a Clipping
interní 32/40bitový digitální procesor s šestnácti presety s možností nastavení
čeština i slovenština u USB přehrávače a rekordéru
Mínus:
modře podsvícená LED dioda Power rušící pohled na displej USB přehrávače a rekordéru
umístění tabulky efektů na zadní straně
USB nahrává pouze osm stereo kanálů
Technická specifikace
Grafický master EQ | pásma – 63 Hz, 160 Hz, 400 Hz, 1KHz, 2,5 Khz, 8 Khz a 16 KHz |
EFX | Small Hall, Mid Room, Plate, Cathedral, Mid Hall, Jazz Lounge, Ping Pong Delay, Short Delay, Vocal Plate, Concerte Hall, Stage, Boubler, Echo, Chorus a Chorus & Rev, Spring |
Systémové požadavky Macintosh s macOS | Apple Mac OS X 10.5 a vyšší; procesor G4 a vyšší; 512 MB RAM (doporučeno 1 GB) |
Systémové požadavky počítače s Windows | Windows XP SP2, Vista, 7, 8 a 10; procesor Intel Pentium 4 a lepší; 512 MB RAM (doporučeno 1 GB) |
obsah balení | mixážní pult, adaptér, manuál |
rozměry | 306 x 341 x 66 mm (šířka, hloubka, výška) |
hmotnost | 2,1 kg |