Pearl Sensitone Bronze

Pearl Sensitone Bronze
Pearl Sensitone Bronze

Když mi Libor Antoš bubínek v Praze předával, netušil jsem, že domů dorazím s rukama o několik čísel delšíma. Koho by napadlo, že virbl může vážit přes čtyři kila?

 

Řada sensitone je nejvyšší nepodpisovou řadou malých bubnů firmy Pearl. V nabídce jsou modely ocelové, mosazné a bronzové. Test se bude týkat posledně zmíněných.

 

Rozměry jsou 14" x 5,5", vrchní blána ambassador coated, a to nikoliv převozní, nýbrž plně použitelná. Ráfky Pearl Superhoop silné 2,3 mm jsou k tělu přichyceny pomocí deseti mušlí, vše je navzájem izolováno plastovými podložkami. Mechanismus struníku je klasický, bytelně provedený a spolehlivě fungující. Bronzové tělo snoubí kovový zvuk a teplejší nižší dřevité podtóny. Spolu s mosazí se mi z tohoto důvodu bronz jeví jako ideální materiál. Celý nástroj je velmi dobře řemeslně zpracován a okamžitě mě zaujal. Vzhled však samozřejmě není hlavním kritériem. V následujících řádcích jsou popsány vlastnosti bubnu v jednotlivých pásmech ladění.

 

Ladění nízké

Horní blánu jsem nechal povolenou téměř na hranici laditelnosti, horní jsem přitáhl o něco víc. Jak známo, čím napnutější spodní blána, tím kratší sustain. Jenže bubínek měl i v zatlumené zkušebně dozvuk něco přes dvě vteřiny! Použil jsem tedy mechanické tlumítko Tama a nástroj lehce zatlumil. Zvuk byl příjemně dřevitý, ideální pro dechovku, bigbandový swing nebo rockové doprovody druhá-čtvrtá. Složitější techniky byly díky povolené vrchní bláně opravdu náročné, nicméně struník zůstal i v tomto ladicím pásmu docela citlivý. V kategorii ladění nízkého s dopomocí tlumítka píši tedy za jedna.

 

Ladění střední

Moc pěkné. Nezatlumený, a s povoleným struníkem, má nástroj opět dřevitý tón, do něhož se však již vkrádá kovová příměs. Utáhneme-li struník, kovový charakter se ještě zvýrazní. Zvuk však "neřve" tak jako u bubínků ocelových, naopak je příjemně kultivovaný. Po mírném zatlumení jsou všechny údery (i rychlejší subdivize) perfektně čitelné a nástroj si zanechává svou osobitost.

 

Ladění vysoké až nejvyšší

Absolutno! Buben není vůbec třeba tlumit, zvuk je naprosto kultivovaný a snadno ovladatelný. Struník reaguje perfektně. Zvuk je kovový ale hlubší, sušší a velmi příjemný. S vypnutým struníkem v kombinaci s hrou cross stick se dají v tomto i středním ladicím pásmu provádět psí kusy při hře "wecklovských latinek". Velice inspirativní. Ideální na be bop, free jazz, funk, blues... zkrátka totálně univerzální. Ačkoliv to teď asi vyznívá jako reklama, bubínek mě opravdu dostal. V této kategorii píši jedna s hvězdičkou, xkrát podtržená.

 

Metličky, cross stick

a tak dále

Nejlépe zní metličky ve středním ladění s nezatlumenou vrchní blánou. Při správném nastavení struníku je zvuk příjemně sypký a všechny údery konkrétní. Co se týče techniky cross stick, je opravdu velice inspirativní. Zvuk ráfků v kombinaci s bronzovým tělem je průrazný, dostatečně hlasitý, jiskřivý a přitom šťavnatý.

 

Konečný verdikt

Vinen. Budu muset na brigádu, abych jej splatil. Opravdu jsem nenašel žádné mínus, a to jsem hledal vskutku pečlivě, už proto, abych nevyhodil deset tisíc oknem. Myslím, že je to univerzální nástroj, který má přitom dostatek osobitosti. Právě kvůli osobitosti by si jej však případný zájemce měl předem vyzkoušet. Co se líbí mně, nemuselo by lahodit slechům jeho.

 

Info:

Pearl Sesnsitone Custom Alloy Bronze Shell 14"x 5,5", virbl nejvyšší nepodpisové "pearlácké" řady (nepočítaje free floating). Ke koupi za 10 000 Kč.

 

Plus:

ráfky

bronzové tělo

struník

univerzálnost

osobitost

 

Mínus:

snad by mohl vážit míň (ale to už bych opravdu přeháněl)

Psáno pro časopis Muzikus