NI Guitar Combos
Po poměrně úspěšném nástupu produktu Guitar Rig přišli nedávno němečtí Native Instruments na trh s další novinkou v oblasti softwarové digitální simulace kytarových zvuků: s tzv. Guitar Combos.
Jde o balík simulací tří legendárních vintage komb (i když se dají koupit i zvlášť), které můžeme použít pro PC i Mac.
Obecně
Guitar Combos je software, které simuluje zvuk lampových vintage zesilovačů. V balíku najdeme simulaci celkem tří legendárních komb, a to AC Box Combo (simulace Voxe s dvěma 12" reproduktory) dále Plexi Combo (Marshall) a do třetice Twang Combo (Fender). Všechny simulace jdou použít pro živou i studiovou práci, buď jako samostatné aplikace, nebo jako plug-iny. Rád bych se určitě zmínil o velmi jednoduché a bezproblémové instalaci - jen je zapotřebí mít předem jasno, jak budete comba využívat. Mám tím na mysli, jestli VST či DirectX - určitě víte o čem mluvím. V instalačním balíku najdeme krom vlastní instalace docela podrobný a přehledný manuál (pouze v angličtině) a demoverzi Guitar Rigu.
Možnosti
Co se mi na první pohled hodně zamlouvalo, je vlastní grafika. Všechna tři virtuální komba opravdu do posledních detailů včetně ovladačů věrně kopírují design modelů, které simulují. Třeba i takové detaily, jako je u modelů Plexi zašpiněná síťka na ochranu repráku. Mluvím o tom především proto, že nastavení výsledného zvuku je vlastně "stejné", jako kdybyste měli vedle sebe opravdu reálný aparát, což může těm, kteří mají k počítačům nepříliš kladný vztah, malinko zjednodušit cestu k nim.
Každé kombo je navíc vybaveno ladičkou či některými efekty, kterými reálné originály disponují. Například u AC Boxu je to Spring Reverb, Tremolo či aktivace zkreslení (boost), u Twinu vibráto a Screamer, nebo u Plexi delay či aktivace Fuzzu...
V nabídce navíc najdete u každého modelu několik docela povedených přednastavených presetů, což může někomu, kdo malinko neví nebo hledá, dosti pomoci najít potřebnou barvu zvuku. Jednotlivé presety je samozřejmě možno editovat a ukládat.
Asi je hloupost vypisovat všechny funkce a možnosti. Pokud byste rádi některé podrobnější informace, podívejte se přímo na stránky Native Instrumens.
Zvuk a použití
Co se týká vlastní simulace, je tento produkt s německou precizností zvládnutý za jedna. Simulace pracují dokonce i s jakousi dynamikou a výsledný zvuk se dá v porovnání s tím, co vše se na trhu ohledně simulací nabízí, zařadit opravdu mezi první ligu. Podle mých osobních dojmů se mi asi nejmíň líbila simulace marshallu, ale tím netvrdím, že je špatná. Alibisticky se vyhnu srovnávání reálného komba s digitálem, protože jde přece jen o naprosto odlišnou technologii v tvorbě tónu, a lze tedy těžko srovnávat. Spíše je potřeba se zamyslet, jak a kdy digitál či analog co nejlépe využít.
Tak například: ne vždy je možnost nahrávat opravdu naplno "vyhuleným" 100W Twinem (domácí demosnímková studia) či nejsou k dispozici kvalitní mikrofony... Těch situací, kdy použít simulaci, by se určitě našly stovky. Na živé hraní (pokud je ta možnost) používám reálné lampové kombo, naopak při domácím nahrávání, nebo pokud kytara neplní v nahrávce primární úlohu či pokud potřebuji vytvořit rychle spíše zvukové barvy, sáhnu po simulaci. Pokud si nainstalujete Guitar Combos jako plug-in, dají se se zvukem dělat opravdu kouzla. Nahrajete si suchou kytaru a pak už si zvuk upravujete podle potřeby. Nehodí-li se vám do celkové nahrávky Vox, tak tam dáte Marshalla, aniž byste museli vše nahrávat znovu a podobně.
Cena:
NI Guitar Combos je softwarová simulace tří legendárních komb. Cena je 5490 Kč. Jednotlivě je můžete pořídit každé za 2590 Kč.
Plus:
design - grafika
ladička
Mínus:
menší dynamika (proti reálným aparátům)
Podpora: Audio Units, VST, RTAS, HTDM, ASIO, Core Audio, DirectX či DirectSound.
Minimální konfigurace hardware: Mac OS 10.2.6, G4 733 MHz, 512 MB RAM, Win XP, Pentium 700 MHz, Athlon XP 1,33 GHz, 256 MB RAM.
Nezapomeňte samozřejmě, pokud se pro tento nebo i jiný produkt rozhodnete, že je zapotřebí tzv. "low latency audio interface" s integrovaným nástrojovým vstupem nebo externím DI boxem!