Musix Live CD - studio kdekoli a kdykoli

Musix Live CD - studio kdekoli a kdykoli
Musix Live CD - studio kdekoli a kdykoli

Myslíval jsem, že Linux je operační systém, který se v hudební branži neuchytí. Z tohoto omylu mě vyvedlo Live CD (operační systém spouštěný z CD a nemusí se instalovat) Musix založené na linuxové distribuci Knoppix.

I když jde o live distribuci, můžete ji nainstalovat na pevný disk. V Musixu lze masterovat, tisknout noty, vytvářet MIDI nástroje, nahrávat, přehrávat a editovat MIDI a audio, vypalovat disky, pracovat ve vícestopých sekvencerech, upravovat obrázky, používat softwarové syntetizéry nebo psát texty v textovém editoru.

Samotné prostředí OS je rozděleno na několik tematicky zaměřených pracovních ploch: General, Audio, MIDI, Graphic, Office, Internet, Help a Admin.

OS po startu sám nadetekuje hardware, bohužel, při práci na počítači se dvěma monitory nefungoval LCD na DVI portu grafické karty (nicméně je to zřejmě problém počítače, protože na jiném PC mi LCD fungovalo, dokonce na grafice, kde mám jen DVI). Můžete používat i více zvukových karet, samozřejmostí je podpora USB disků. S mojí USB zvukovou kartou M-Audio MobilePre však odmítal spolupracovat. Pokud máte na počítači nainstalovaný OS Windows, dostanete se na jeho disky, ale pokud jsou formátovány do NTFS (XP a NT), tak pouze ke čtení, což je nepříjemné. Ještě víc nepříjemné je, že vůbec nevidí disky připojené přes rozhraní SATA. Příjemná je naopak podpora démona Samba, který umožňuje připojení do sítě Microsoft Windows. Připojení do internetu je samozřejmostí, stahování pošty také.

Z audio aplikací, které se na CD nacházejí, připomeňme alespoň editor Audacity, který je portován i do Windows. V audio sekci najdeme ještě například ladičku, VU metr či osciloskop. Vícestopý nahrávací program je tu také, Jamin je zase masterovací software a pomocí gw Cleaner můžete očistit nahrávky starých gramofonových desek, takže s audiem jde dělat téměř vše. Pomocí Jack Audio Connection kitu lze audio i MIDI signál směrovat do různých aplikací.

MIDI sekce obsahuje programy, se kterými můžete vytvářet, upravovat nebo přehrávat MIDI. K přehrávání jsou k dispozici softwarové zvukové moduly, například velice kvalitní TiMiditi (i ten byl portován z Linuxu do Windows), jehož zvukové parametry mnohonásobně předčí vzorky na běžných zvukových kartách. K dispozici jsou různé syntezátory, dokonce si můžete softwarový synth navrhnout sami. Hydrogen je kvalitní bubeník, v Kguitar si napíšete tabulaturu, pomocí Solfege si můžete procvičit rozpoznávání intervalů a dokázat si, jak dobří jste sluchaři. Kdybyste chtěli vytvářet vlastní MIDI soubory, výborný sekvencer Rosegarden je k dispozici a nahrávat můžete třeba pomocí virtuálních kláves! Má MIDI zařízení (i USB klávesy) byla nalezena a připravena k používání. Nezapomeňte ale vše správně routovat!

Musix má samozřejmě přehrávače audia i videa, editor obrázků Gimp, prohlížeč internetových stránek Firefox, pokročilý textový editor AbiWord a mnoho dalších základních programů.

Myslím, že Musix Live CD je velice dobrá alternativa ke komerčním hudebním programům, zejména vezmeme-li do úvahy, že CD je zcela zdarma! Je sice pravdou, že pro většinu muzikantů jde o zcela neznámý operační systém a zprvu budou trochu tápat (zvláště ti, kteří neumějí anglicky nebo španělsky), ale užitná hodnota je veliká. Navíc si toto CD můžete vzít kamkoli, pojede vám na téměř každém počítači, nic nemusíte instalovat. A ta cena!

Obraz Musix Live CD (ISO, 688 MB) stáhnete z domovských stránek http://www.musix.org.ar/en/ přes ftp nebo BitTorrent protokol (https://www.musix.org.ar/en/download.html). Tato verze je beta, takže občas může být nestabilní.

 

Info:

Musix Live CD je operační systém založený na Knoppix Linuxu, určený zejména pro práci se zvukem a MIDI. Jeho užívání je zdarma a stejně jako v něm obsažené programy podléhá licenci GNU.

 

Plus:

cena - ta hlavně

automatické nastavení hardwaru

množství aplikací live distribuce (nemusí se instalovat, ale může být nainstalován)

 

Mínus:

přece jen je to linux a jeho nastavení není občas nejjednodušší

nezapisuje na NTFS

nevidí SATA disky

Psáno pro časopis Muzikus