Mogees - netradiční „hudební nástroj“

Mogees - netradiční „hudební nástroj“
Mogees - netradiční „hudební nástroj“

Při přípravě svých materiálů pro výuku Počítače v hudbě jsem se setkal se spoustou bizarních hudebních nástrojů a zařízení, jako například s dodnes používaným Těreminem, Elektroniem z dílny Raymonda Scotta nebo s další obnovenou legendou, Mellotronem, který vyrábí švédská firma Chamberlin. V tomto výčtu bych mohl pokračovat. Zjistili bychom, že se toho skutečně za posledních cca sto let událo víc než dost. Zůstaneme ale v současnosti a představíme si zajímavou „věcičku“, kterou její autor pojmenoval Mogees.

 

Co je vlastně Mogees?

Je to kapesní senzor, který ve spojení s iZařízením a aplikací Mogees vytvoří netradiční „hudební nástroj“ prakticky z čehokoliv, na co senzor nalepíte. Například psací stůl, kufřík, hrnec, prázdná láhev... Aplikace má k dispozici čtyři nástroje: Foxtrot - retro drum-synt, bubeníka Interpol808, syntezátor Muon a syntezátor strun Blue Steel. Nástrojům nechybí ani zvuková banka, která se neustále rozšiřuje.

Mogees můžete používat i ve světě MIDI. Třeba jako součást programů pro DAW nebo třeba jako kontrolér pro všechny svoje zvuky, samply a další parametry.

 

To byl v kostce malý pohled na Mogees. Pojďme se podívat, co je v balení.

 

Obsah balení

Krabička v černém provedení s průhlednou přední stranou o rozměrech 11x 5x17 cm (šířka, hloubka, výška) ukrývá senzor, tvrdé sametové pouzdro na senzor, ochranu na lepítko senzoru, jackový adaptér a příručku rychlého startu v iOS s registračním kódem.

 

Instalace, registrace a zapojení

Do svého iPadu 2 jsem nainstaloval z App Storu aplikaci Mogees. Ta je pro všechny uživatele zařízení s iOS ke stažení zdarma. Potom jsem na  mogees.co.uk v sekci Supportv záložce Sign Up provedl registraci a počkal na příchod potvrzovacího e-mailu. Celý proces trval pár minut a pak už nic nebránilo v tom, spustit na iPadu aplikaci Mogees. Než jsem spustil poprvé aplikaci, připojil jsem k iPadu senzor Mogees a do konektoru senzoru sluchátka. Potom jsem spustil samotnou aplikaci. Po zadání registračního kódu (najdete jej v dokumentu Quick Start) a vložení e-mailové adresy a hesla, jsem se zalogoval. Ihned jsem se ocitl na hlavní obrazovce aplikace Mogees.

 

Vše vám zabere cca deset minut. Stačí postupovat dle instrukcí. Na webu výrobce najdete také celý postup i s video návodem ve smyčkách, což je super nápad, protože lidé dnes neradi čtou. :-( Za to raději sledují obrázky. :-)

Mogees - netradiční „hudební nástroj“
Mogees - netradiční „hudební nástroj“

Senzor

Jde o vysoce kvalitní „kontaktní mikrofon“, který umí zachytit i ty nejjemnější vibrace, které vytvoříte při fyzickém dotyku na zvoleném objektu, ke kterému je senzor Mogees připevněn. Přichycení k objektu provedete pomocí spodní lepivé strany. Přichytit jej můžete skutečně na cokoliv. Vyzkoušel jsem snad všechny druhy povrchů, které byly po ruce (látka, kámen, omítka, umělá hmota, dřevo, kov, laminát atd.). Všude držel jako klíště a fungoval bez sebemenšího problému. Pokud by se vám lepítko opotřebovalo, můžete jej kdykoliv očistit nebo vyměnit za nové.

 

Mogees je vlastně vůbec první „senzor“, který byl navržen jak pro práci s chytrými telefony a tablety, tak i s počítači. Prozatím však funguje pouze na „jablečné“ platformě.

 

Software

Aplikace Mogees, kterou jsem nainstaloval, byla v poslední verzi 1.7.1233 z 16. 5. 2016 a nabízí celkem čtyři „zvukové moduly“ - Foxtrot, Interpol808, Muon a Scope. Posledně jmenovaný (Scope) nahradil Blue Steel. Okno aplikace je rozděleno na dvě části. Pravá strana nabízí čtyři scény. V každé scéně můžeme nastavit pět zvukových barev, které jsou rozděleny do pěti prostorů. Scény jsou barevně odlišeny a mohou se také překrývat. V levé části najdeme již zmíněné čtyři „zvukové moduly“, klaviaturu pro zadávání výšky tónu i s oktávovým posunem. V pravém horním rohu se ukrývá nastavení (Setting). Nastavit můžete i citlivost senzoru (Sensitivity). Doporučuji nastavit na polovinu. K dispozici jsou další záložky - About, Support, Advanced Setting a Logout. Nejvíce upotřebíte pokročilé nastavení (Advanced Setting). Pod klávesnicí najdete tlačítko Advanced pro podrobnější nastavení každého „zvukového modulu“. Jednotlivá nastavení jsem si prošel a mohu říci, že je co nastavovat. Dále se tím zabývat nebudu. Vydalo by to na malý samostatný článek.

 

To, co jsem napsal o aplikaci pro iOS, platí i pro plug-in, který můžete používat společně s aplikací pro DAW. Dle slov výrobce jsou podporovány Ableton Live, Logic, Garageband, Cubase a spousta dalších.

Mogees - netradiční „hudební nástroj“
Mogees - netradiční „hudební nástroj“

Jak to funguje

Mogees je komplet skládající se ze senzoru (piezoelektrického snímače) a softwaru. Pokud tedy přilepíme senzor na nějaký fyzický objekt a začnete na něj „hrát“, vyhodnocuje software ve vašem iZařízení akustické vlastnosti (vibrace) objektu, které jsou do něj zaslány. Software samozřejmě vyhodnocuje i další důležité informace, jako je například frekvence, amplituda, čas rozpadu a další.

 

Vše funguje jednoduše a intuitivně. Zapnete iPad, připojíte senzor a sluchátka na zvolený fyzický objekt (například svůj psací stůl), vyberete nebo nakonfigurujete jednu ze scén a můžete začít hrát na vytvořený „hudební nástroj“. Co se týče hraní, bude vždy hodně záležet na vaší invenci a kreativitě. Software také mimo výše popsaného umí pracovat s gesty. Právě gesta sehrají velkou roli při používání Mogeesu. Dovolím si tvrdit, že se s Mogeesem dají dělat psí kusy a určitě si jej každý náramně užije.

 

Celý projekt Mogees má na svědomí Ital Bruno Zamborlin, který vystudoval informatiku v Itálii a poté se přestěhoval do Paříže, kde pracoval ve výzkumném středisku ICRAM akde rozpracoval své první projekty (Max MSP, Gesture Follower). Tam se také začal připravovat na doktorát z umění a informatiky. V ICRAMu se věnoval analýzám gest a zvukové syntézy. Když získal stipendium na londýnské Goldsmiths University, začal se v druhém roce doktorského studia věnovat základní myšlence Mogeesu a začal je používat na svých koncertech. Až po čase začal natáčet svá první videa pro YouTube (první video je z roku 2012). Úplně první video zhlédlo za jeden týden téměř tři sta tisíc lidí. Jeho e-mail zaplavily dotazy: „můžu koupit?“, „kde jej mohu sehnat?“ a podobně. Tak spatřila světlo světa firma i produkt s jedním názvem. Mogee.

 

Kompatibilita

Jak jsem už výše řekl, je Mogees kompatibilní s většinou „jablečných“ zařízení. Nebudu vypisovat jednotlivé přístroje. Byl by to hezký výčet. Napíši spíše ty, které s Mogeesem kompatibilní nejsou. Je to iPhone4S a iPod Touch 5. generace. Co se týče iOS, je podporována verze 8. a vyšší.

 

U počítačů je podporován Mac OSX - 10.7. a vyšší. Pro počítač je software k dispozici ve formě plug-inu VST a Audio Unit pro DAW. Pokud byste chtěli vědět víc, navštivte stránky výrobce mogees.co.uk/specifications/. Vývojáři také připravují verzi pro Windows a Android. Ta má podle slov výrobce přijít již brzy.

 

Sečteno - podtrženo

Mogees, který vyrábí stejnojmenná anglická firma Mogees Ltd., je zajímavý netradiční koncept, který vám umožní vytvořit si pomyslný „hudební nástroj“ kdekoliv a z čehokoliv. Nabízí zajímavé možnosti, ať již jako samostatná aplikace v iZařízení nebo v DAW. Při troše experimentování s ním můžete dosáhnout velmi zajímavých výsledků. Svoje místo si najde jak ve studiu, tak na pódiu. Žánrové uplatnění může být prakticky kdekoliv. Já osobně bych jeho největší uplatnění viděl u DJů, v soudobé taneční hudbě nebo v různé experimentální hudbě. Ale jak jsem řekl, žádné meze se nekladou. Třeba právě tento netradiční „hudební nástroj“ jednou vstoupí do historie. Nechme se tedy překvapit...

 

Info:

Mogees je netradiční „hudební nástroj“ a vytvoří ho prakticky z čehokoliv, na co nalepíte jeho senzor. Prodává za 3490 Kč i s DPH.

 

Plus:

citlivost vibrace senzoru

zajímavá aplikace pro i Zařízení a DAW

podpora gest

ochranné pouzdro a krytka senzoru

 

Mínus:

balení neobsahovalo avizované dvě omyvatelné lepicí podložky

zatím pouze pro iOS a MAC OSX

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Obsah balení senzor, tvrdé pouzdro na senzor, redukce, krytka senzoru
Redukce jack 3,5 mm TRRS (F) / jack 6,35 mm TS
Koncovka snímače kombinovaná – jack 3,5 mm se vstupem pro sluchátka (TRRS) s 3, 5 mm jackem (TRRS)
Délka kabelu látkový kabel 1 m
Průměr senzoru 40 mm
Výška senzoru 20 mm
Váha 30,6 g

 

www:

http://mogees.co.uk

Psáno pro časopis Muzikus