Mesa/Boogie M-Pulse 600 Venture - basové kombo postavené na hybridní technologii Simul-State

Mesa/Boogie M-Pulse 600 Venture - basové kombo postavené na hybridní technologii Simul-State
Mesa/Boogie M-Pulse 600 Venture - basové kombo postavené na hybridní technologii Simul-State

Je možná trochu paradoxem, že i když tyto produkty prozářené slunnou Kalifornií jsou oblíbené především kytaristy, prvním skutečným produktem firmy - tenkráte spíše dílničky pana Randalla Smithe (a to té doby řekněme opravárenským útočištěm kamarádů - muzikantů například z Grateful Dead, Jefferson Airplane, Santana a spousty dalších) - je dodnes funkční, třicet pět let stará basová hlava. A je docela možné, že ten "nezájem baskytaristů" není až tak alarmující. Schválně - zkuste se zeptat Rhondy Smith (pro nezasvěcené - nejedná se o příbuznou pana vynálezce, ale část rytmiky pana Prince, sira Paula McCartneyho nebo pistolníka s basou proklatě nízko - Fieldyho z Korn)

Popis

Jedná se o baskombo řady M-Pulse o výkonu 600 W, osazené dvěma dvanáctkami a hornou, novinku to končícího se letošního roku. Celý zesilovací systém je vystaven na základě hybridní technologie Simul-State, která je v zásadě založena na dvou elektronkách 12AX7 v předzesilovači a koncovém stupni typu mosfet. Preamp je možno korigovat čtyřmi stupni Gain, Bass, Middle a Treble a jsem názoru, že hlavní zbraní a důvodem úspěchu tohoto výrobku je právě hned tento první kontrolór vstupní úrovně. S jeho pomocí se nám dostává opravdu bohaté nadílky palety barev zvuků a napadá mě, že už docela chápu, že ačkoli v úvodu zmíněné celebrity jsou tak trochu "co pes, to jiná ves", při výběru opravdu univerzálního aparátu se zdárně shodnou. Semiparametrický ekvalizér na prvý pohled vypadá trochu složitě a na druhý taktéž. Představuje pět dvojic na sebe reagujících potenciometrů operujících v pěti přednastavených frekvenčních pásmech. Spodní řada je ukotvena ve své centrální poloze na 40 Hz, 120 Hz, 400 Hz, 1,4 Khz a 6 kHz. Jelikož se dá s každým uhnout (např. z 30 na 100, 90 na 300), parametry se přesahují a je dobré se zpočátku obrnit lehkou dávkou trpělivosti. Vrchní řada přibírá - ubírá na 15 dB již zvoleného frekvenčního pásma. Další vyvedenou věcičkou, která stojí za to vypíchnout, je kompresor. Má jen dva ovladače - Treshold a Ratio (u toho výrobce uvádí poměr komprese od 1:1 do nekonečna) a funguje! Je velice citlivý, manipulovat se s ním dá jednoduše a intuitivně. Jakožto výstupní poměr výkonu nám překvapivě slouží dva Master potenciometry, z čehož jeden můžeme přizpůsobit třeba k sólové hře nebo vyrovnání hlasitosti při užití komprese. Zadní panel nabízí vlastně několik výstupů: Master Load - k připojení vlastních reproduktorů či externího boxu, Slave Out - nesymetrický a ovladatelný pro možnost využití dalšího M-Pulse, XLR Direct Out pro P.A. systém nebo nahrávací zařízení, taktéž ovladatelný i s volbou vyřazení ekvalizační jednotky a přepínačem Ground/Lift a obligátní jack samice pro ladičku. Paralelní efektová smyčka s nastavitelným procentuálním poměrem je asi již samozřejmostí. Co ale pravděpodobně na jiných aparátech nenajdete, je systém Player Control Network nastavující pásmo v okruhu 3,4 nebo 5 KHz či resetovatelná horna.

Už letmým pohledem na tento výrobek je jasné, že se jedná o mercedes mezi basovými aparáty (napadne vás to ještě jednou, a to při ohledání ceny na konci tohoto článku) a výrobce je pevně rozhodnut nabídnout co nejvyšší komfort.

 

No a jak se na to hraje?

V zásadě bych si troufl říci, že v tomto případě se zdařil cíl, kterého se snaží dosáhnout mnohé z konkurenčních podniků, a to zachování maximální věrnosti a původnosti zvuku nástroje. Ať to zní jakkoli prostě - jen vyždímat to nejlepší a poslat dál. Zkuste to a budete se divit, co všechno z vaší, kolikráte už zavržené, basičky leze (nemusím asi podotýkat, že se zde nabízí i hrozba efektu zcela opačného). Při hře vás ani nenapadne, že se jedná o kombo - z boxu se na vás valí opravdu silná, a přesto konkrétní tlaková vlna, která, jak jsem si sám vyzkoušel, obstojí i hudební produkci bubeníků z rodu razantních. Na závěr bych ještě rád uvedl, že cena výrobku, i když bereme v úvahu, že inženýrské práce i závěrečné kontroly něco stojí (elektronické kontroly, zahřívání flašek, závěrečný úplat test) a o stále více ceněné ruční práci nemluvě, je fakt závratná. Doufám, že teorie některých distributorů - on když to "hudebníček" chce, tak si na to stejně nastřádá - brzy vezme za své.

 

Info:

Mesa/Bogie M-Pulse 600 Venture je 600W basové kombo postavené na hybridní technologii Simul-State. K dostání je za doporučenou cenu 77 900 Kč.

 

Plus:

naprosto detailní práce

zvuk

relativně nízká váha

přepravní komponenty (kovové madlo, kolečka, kluzné kolejnice)

footswitch v základní výbavě

 

Mínus:

cena

Psáno pro časopis Muzikus