Meinl Classic Custom Dark Trash - děrované efektové činely

Německý výrobce činelů a perkusí Meinl přichází na trh s další sérií inovativních nástrojů. Rozšiřuje tím svou již tak bohatou nabídku moderních činelů, které mají ambice uspokojit nároky současných bubeníků, jimž klasická sestava hi-hat, ride a dva crashe úplně nestačí.

Meinl Classic Custom Dark Trash - děrované efektové činely
Meinl Classic Custom Dark Trash - děrované efektové činely

Aktuální novinka spadá pod modelovou řadu Classic Custom Dark, což jsou strojově vyráběné činely s výrazným černozlatým žíháním, určené primárně do tvrdších hudebních stylů. Materiál použitý pro výrobu je bronz B10, to znamená 90 % mědi a 10 % cínu. Oproti klasické a nejpoužívanější slitině B20 má zvuk bronzu B10 větší zastoupení vysokých frekvencí a nástroje z něj vyrobené jsou tak průraznější a zvukově ostřejší. Určujícím znakem podskupiny Trash jsou výrazná kruhová vykrojení v těle činelu, která mají zásadní dopad nejen na vzhled, ale také na zvuk nástroje. Těžko měřitelný je samozřejmě vliv těchto výřezů na životnost, je velmi pravděpodobné, že bude oproti plným činelům o něco nižší. Na test jsem dostal splash o průměru 12 palců, dále tři crashe v rozměrech 14, 16 a 18 palců a dvě „číny“ o velikostech 16 a 18 palců.

Tyto činely jsou pochopitelně určené primárně jako doplňkové nástroje ke standardnějším modelům, kterých i samotná řada Classic Custom Dark nabízí bezpočet. Osobně si dovolím doporučit z této řady 14” hi-hatu, kterou k velké spokojenosti vlastním již několik let. Ale zpět k testovaným trashům: Vyjma jejich použití jako doplňkových nástrojů jsem si testovanou sadu vzal i jako celek na koncert bez jakýchkoliv dalších činelů. Jednalo s o freestyle-rapový jam Freestyle Mondays v pražském Crossu, takže místo stvořené pro experimenty, nicméně i tak to bylo odvážné rozhodnutí. Pojďme se ale podívat na jednotlivé modely a na závěr se dozvíte i to, jak dopadl zmíněný koncert. Rozdělím nástroje do dvojic, i když to přesně nebude sedět s modelovými označeními, pocitově ale takhle k sobě patří.

Meinl Classic Custom Dark Trash - děrované efektové činely
Meinl Classic Custom Dark Trash - děrované efektové činely

12” splash a 14” crash

Ona totiž ta dvanáctka není úplně splash a čtrnáctka zase není úplně crash. Oba jsou na svou velikost poměrně hluboko laděné a klasický splashový šumivý cink tam neuslyšíte. Zároveň se nedočkáte ani vyplňujícícho širokofrekvenčního zvuku crashe, jedná se spíše o konkrétní, mírně kovový šum, který je průrazný, nicméně nevyplňuje velkou část frekvenčního spektra. To je ale jedině žádoucí a předpokládám, že to inženýři v Meinlu dobře věděli. Jedná se totiž o efektové činely, které používáme jako doplněk běžných crashů. Je potom zcela ideální, když se tyto činely s tradičními crashi nepřekrývají, nelezou si frekvenčně do zelí a neslévají se. Stejně jako by v dobré aranži neměla hrát kytara s klávesami ve stejných frekvencích, tak by se neměly překrývat ani dva činely. A právě v tom jsou Dark Trashe ideální: dají vám další zvukové možnosti, rozšíří vaši paletu, zaberou si ale vlastní volné místo a nezasahují do pásem, ve kterých operují standardní činely. I při menší hlasitosti jsou pak dobře slyšet a zvuk soupravy obohacují o dimenze, které tak obvykle nejsou.

Meinl Classic Custom Dark Trash - děrované efektové činely
Meinl Classic Custom Dark Trash - děrované efektové činely

16” a 18” crash

Zde se v zásadě jedná o větší verze téhož, jen už není přítomna opravdu ani špetka splashovitosti a naopak přibývá temná dimenze podobná gongu. Nutno ještě podotknout, že všechny činely z této řady mají velmi krátký dozvuk, což dále akcentuje jejich charakteristiku doplňkových nástrojů. Mezi vaše standardní crashe se totiž nebudou plést frekvenčně, ale ani délkou přeznění. I poměrně velký průměr (18”) je tak určený spíše na synkopy, akcenty a rychlé důrazy než na velkolepé přiznání první doby.

Meinl Classic Custom Dark Trash - děrované efektové činely
Meinl Classic Custom Dark Trash - děrované efektové činely

16” a 18” china

Číny jsou, stejně jako ostatní modely z této řady, poměrně hluboko laděné. Výsledkem je, podobně jako u 16” a 18” crashů hlubší, gong připomínající zvuk. V kombinaci s nepříliš dlouhým dozvukem se tak jedná spíše o méně nápadný nástroj. Nevyužijete je na průrazný čtvrtinový doprovod nad djentovými kopáky ani na výrazné akcenty, spíše na příležitostné podbarvení. Doporučoval bych spíše pro bubeníky s velkou soupravou jako doplněk k průraznějšímu činelu china, ze všech modelů se jedná asi o nejméně univerzální, byť stále velmi použitelný nástroj. Šestnáctka je o něco průraznější, osmnáctka je skutečně již na půl cesty ke gongu.

 

Je trochu škoda, že profil těchto činelů neumožňuje je dobře stackovat (skládat dva nebo více na sebe). Jejich tvar je takový, že vždy mezi činely zůstane mezera a zvuk tak přeznívá. Nicméně dobrá zpráva je, že v řadě Classic Custom Dark Trash se vyrábí přímo továrně sestavené stacky ve velikostech 12 a 16 palců Takže pokud vaše tužba míří tam, nemusíte experimentovat s jednotlivými kombinacemi, ale pořídit si stack rovnou hotový.

 

Verdikt

Na tomto místě bych rád zhodnotil svůj experiment s koncertním použitím výhradně těchto činelů bez dalších crashů. Stručně řečeno, nebyl to dobrý nápad, což ale na druhou stranu vůbec není kritika. Činely Classic Custom Dark Trash prostě nejsou určené jako hlavní crashe, nemají dostatečně široké frekvenční rozmezí, aby vytvořily zvukové lepidlo, které spojí celou soupravu dohromady. Stačí však mít dva standardní crashe doplněné některými modely z této řady, a hned máte velmi širokou paletu zvuků, které se perfektně doplňují. Málokdo asi využije všechny najednou, potom bych doporučil nepořizovat si rozměrově blízké činely, které jsou zvukově dost podobné. Nejsmyslupnější se mi zdá kombinace 12” splashe, 16” nebo 18” crashe a 16” číny, ale záleží už samozřejmě na preferencích každého z nás.

 

Info:

Meinl Classic Custom Dark Trash jsou děrované efektové činely ze slitiny B10.

 

Plus:

Mají krátký dozvuk.

Nepřekrývají se frekvenčně se standardními crashi.

Vzhled.

Cena.

 

Mínus:

Problematické využití bez dalších činelů.

Některé modely zvukově zanikají.

Nejistá životnost.

 

 

Ceny

  

12” Dark Trash Splash 2 300 Kč
14” Dark Trash Crash 2 800 Kč
16” Dark Trash Crash 3 800 Kč
18” Dark Trash Crash 4 600 Kč
16” Dark Trash China 3 850 Kč
18” Dark Trash China 4 550 Kč

 

https://meinlcymbals.com

Psáno pro časopis Muzikus