Line 6 Variax Acoustic 300 steel - akustičtější než akustika

Line 6 Variax Acoustic 300 steel - akustičtější než akustika
Line 6 Variax Acoustic 300 steel - akustičtější než akustika

Akustická kytara je při živém hraní tvrdým oříškem jak pro zvukaře, tak pro výrobce nástrojů či snímačů. Jakmile nás hlasitá bicí souprava nebo jiné praktické důvody zbaví možnosti použít mikrofon, začne zvuk nástroje akustickou kytaru nanejvýš připomínat. Jsme totiž odsouzeni k jedné z velmi nedokonalých možností snímání, z nichž zdaleka nejrozšířenější je piezoelektrický snímač umístěný pod kobylkou.

Mnozí se s nepřirozeným zvukem těchto snímačů smířili jako s nutným zlem, jiní na pódiu raději používají pouze elektrické kytary. Když ale firma Line 6 zařadila do své série modelingových nástrojů Variax i akustický model, začalo se blýskat na lepší časy. Typ Acoustic 700 oplývá nejen množstvím modelovaných nástrojů, ale také velmi přirozenou simulací snímání mikrofonem. Předmětem tohoto testu je však mladší a levnější sourozenec zmiňované kytary, který nese název Variax Acoustic 300, konkrétně model s ocelovými strunami (k dispozici je i varianta s „nylonkami“).

 

Popis nástroje

Mahagonový krk s palisandrovým hmatníkem je připevněn čtyřmi šrouby k mahagonovému korpusu se smrkovou vrchní deskou a jednoduchým bílým lemováním. Především korpus nás hned při prvním kontaktu s nástrojem ubezpečí, že se nejedná o akustickou kytaru v pravém slova smyslu. Svou tloušťkou (necelých 5 cm) se podobá spíše kytarám elektrickým, rovněž hmotnost dává tušit, že tělo je z části masivní, a zařazuje nástroj někam na pomezí elektrických a akustických kytar. Ozvučný otvor je pak již čistě estetickým doplňkem, praktickou funkci nemá (snad jen snižuje hmotnost). Nechybí výřez pro snazší přístup k vyšším polohám. Řemeslné zpracování je spíše průměrné. Kytara působí vskutku poněkud lacině, což mají na svědomí například ne vždy přesně doléhající díly. Nejdůležitější je v tomto případě elektronika. O její napájení se stará šest článků velikosti AA, pokud však budete chtít, můžete na baterie zapomenout. S nástrojem je totiž dodáván zdroj XPS mini, který je schopen pomocí dodaného TRS kabelu kytaru napájet a zároveň vést zvuk z nástroje. Z kytary nám zkrátka vede jediný kabel, který se postará o vše. Zapojíme jej do černé krabičky (zmíněné XPS mini), opatřené rovněž standardním jackovým výstupem a kontrolní diodou. Nejvíce pozornosti si však zaslouží ovládací panel umístěný tradičně na vrchním „lubu“. Kromě ovladače hlasitosti obsahuje také otočný ovladač body, pomocí kterého můžeme volit mezi simulací zvuku nástroje typu jumbo a kytarou s malým korpusem.

V případě modelu Acoustic 300 se výrobce odklonil od „chameleoní“ koncepce ostatních nástrojů řady Variax a základní zvuky nám nabídl „pouze“ dva. Cílem je tedy tentokrát poskytnout především kvalitní alternativu k piezo-snímačům, nikoli nabídnout obrovské množství simulací slavných kytar. Zvuk je možné nadále tvarovat pomocí tří posuvných ovladačů. Snad největší vliv má ovladač Mic, pomocí kterého volíme umístění virtuálního mikrofonu. Další slider ovládá míru komprese, která je opravdu k nezaplacení. Pokud totiž při živém hraní s kapelou akustickou kytaru nezkomprimujeme, zbyde nám v celkovém mixu pouze perkusivní zvuk ne nepodobný hi-hatce. Komprese napomůže tomu, že posluchač má šanci slyšet i tón nástroje. Poslední posuvný ovladač nastavuje intenzitu vkusného a spíše nenápadného reverbu. V sousedství najdeme jednomístný alfanumerický displej a dvě tlačítka. Prvním z nich aktivujeme zabudovanou ladičku. Stisknutí rovněž zatlumí výstup, takže laděním neobtěžujeme posluchače či spoluhráče. Pomocí posledního tlačítka přepínáme mezi deseti uživatelskými nastaveními. Ukládají se všechny parametry ovladatelné z vrchního panelu. Mezi presety se pohybujeme cyklicky, takže pokud se potřebujeme dostat z programu číslo devět na program osm, musíme stisknout tlačítko devětkrát. To se mi jako příliš šťastné řešení nejeví, na ovládací panel by se další tlačítko rozhodně vešlo a zvýšilo by použitelnost uložených nastavení.

Line 6 Variax Acoustic 300 steel - akustičtější než akustika
Line 6 Variax Acoustic 300 steel - akustičtější než akustika

Zapojíme a hrajeme...

Jak už jsem naznačil, první dojmy ze hry na nástroj jsou poněkud schizofrenní. Máte pocit, že držíte v ruce elektrickou kytaru, zvuk je však veskrze akustický. A to ne jen tak ledajaký. Firmě Line 6 se totiž podařilo opravdu věrně nasimulovat zvuk kytary snímané mikrofonem, jehož pozici můžeme nastavit na samotném nástroji. Mně osobně se více osvědčila poloha blíže ke krku, zvuk u ozvučného otvoru se zahlcuje v basech, tak jako při skutečném snímání mikrofonem. Ovladač velikosti korpusu modelované kytary funguje podle očekávání – poloha Small body měla výraznější středy a méně basů, Large body naopak. Zabudovaná komprese je jednoduše k nezaplacení při živém hraní s kapelou. Akustická kytara přestává být chudým příbuzným ostatních nástrojů a je opravdu slyšet, nikoli pouze atak, jak je běžné u piezo-snímačů. Mimochodem, v útrobách Variaxu naleznete piezo také, slouží však jen jako „ovladač“ softwarové simulace. Celkově zní nástroj o poznání přirozeněji než běžně snímané „opravdové“ akustiky. Doceníte to především při hraní s hlučným bubeníkem – a zkuste v takové situaci použít mikrofon. Totální absence zpětné vazby je další z mnoha předností. Hlavní nevýhodou je, že nástroj reaguje na změny v technice hry méně, než jsme zvyklí. Barva totiž zůstává velmi podobná (přestože ne stejná), ať už pravou rukou hrajeme nad hmatníkem, u kobylky či nad „ozvučným otvorem“. Odezva na sílu úhozu je na tom o něco lépe, samozřejmě záleží i na nastavení kompresoru. Při agresivnější hře trsátkem se sice v barvě nástroje trochu projevuje „piezo-element“, i tak je však zvuk o kategorii výš než u snímačů pod kobylkou. Celkově byl zvuk testované kytary poměrně ostrý (v kapele spíše výhoda), absence ekvalizéru nechává část práce na zvukaři. Závěrem lze říct, že Variax Acoustic 300 je skvělý všude tam, kde je bezkonkurenční základní zvuk důležitější než výrazová expresivita.

 

Info:

Line 6 Variax Acoustic 300 Steel je modelingová kytara simulující zvuk akustického nástroje snímaného mikrofonem. Její cena je 19 280 Kč.

 

Plus:

mnohem přirozenější zvuk než piezoelektrické snímače

zabudovaná komprese

zabudovaná ladička

oproti modelu 700 jednoduchost

pohodlí hry, zejména pro „elektrické“ hráče

 

Mínus:

reaguje méně na změny v technice hry

vzhledem k ceně horší řemeslné zpracování

uživatelské paměti je možno procházet jen jedním směrem

u testovaného kusu slabší signál basové struny E

Psáno pro časopis Muzikus