IK Multimedia iRig Keys 2 Pro - zajímavý kompaktní klávesový MIDI kontrolér
Klávesové kontroléry nabízí řada renomovaných světových firem. Patří mezi ně i italská firma z Modeny IK Multimedia. Právě ona v letošním roce představila druhou generaci MIDI kontrolérů iRig Keys. V dnešním testu se podíváme na zoubek této novince, která nese označení iRig Keys 2 Pro.
První seznámení s kontrolérem
V designově hezky zpracované krabici najdete iRig Keys 2, krabičku s třemi kabely a malou červenou čtvercovou složku. V ní je kreslený manuál, katalog a registrační karta k produktu. Musím říci, že u kresleného manuálu byla naplněna myšlenka Steva Jobse, který řekl: „Manuál musí napsat dítě z první třídy, aby ho každý pochopil.“ Já říkám, nemusí se psát stovky slov, stačí pár obrázků, a každý rozumí. :-) Pokud budete chtít plný uživatelský manuál, musíte si jej stáhnout ze stránek výrobce.
Kontrolér nabízí minimalistické ovládání. „Proóčko“ má k dispozici je 37 kláves standardní velikosti s rychlostní dynamikou úhozu. Nabízena je i varianta s minikeys, označená jako iRig Keys 2. Oba modely dále nabízí šest tlačítek, pět otočných ovladačů, jeden otočný datový ovladač a dvě kolečka (pitch band a modulation).
Zadní strana disponuje MIDI In/Out v nestandardním provedení (viz tabulka), sluchátkový výstup, Lightning a vstup 6,3 mm pro připojení sustain pedálu.
Připojení kontroléru
MIDI kontrolér lze připojit prakticky k čemukoliv. Bude si rozumět se mobilními zařízeními i tablety pracujících na platformě iOS / iPad OS nebo Android. Můžete jej samozřejmě připojit i k počítačům s Windows a macOS. Přesto, že se výrobek pyšní známkou Made for iPhone, iPad, iPod, je jeho kompatibilita široká. Kompletní výpis přístrojů a operačních systémů, se kterými tento kontrolér spolupracuje, najdete na stránkách výrobce. Vyzkoušel jsem iPad, MacBook Pro a mobil s Androidem a vše fungovalo bezproblémově.
Softwarový balíček
Ke kontroléru dostanete softwarový balíček. Jedná se většinou o odlehčené verze aplikací. Pro iZařízení jsou to SampleTank CS, iGrand Piano Free, iLetric Piano a Cubasis LE. Zkrátka nepřijdou ani uživatelé Androidu. Ti si mohou vyzkoušet iGrand Piano Free a iLetric Piano Free. Všechny prográmky mají k dispozici základní zvukovou banku.
Majitelé počítačů s Windows i macOS si mohou nainstalovat SamplTank 4 SE. K dispozici je 30 GB samplů. To je přibližně 2000 zvuků a groovů, které si můžete po zaregistrování stáhnout v třinácti sadách přímo ze stránek výrobce.
Myslím si, že je to určitě zajímavý bonus. Já osobně bych dal raději přednost balíčku pro iPad, který stojí něco málo přes pět stovek. Jeho koupí získáte iGrand Piano, iLectric Piano a SamplTank v plné verzi.
iRig Keys 2 Pro v akci
Jako první jsem připojil k iRigu svůj iPad a prošel si prográmky, které mám v něm nainstalované. Všechny virtuální klávesové nástroje s ním bez problémů komunikovaly. Co se týče ovládání, nejlépe na tom byly nástroje od IK Multimedia. Bylo na nich vidět, že jim tato řídicí klaviatura byla ušita přímo na míru. Vyzkoušel jsem plné verze iGrand Piano, iLectric Piano, Sample Tank i Syntronik. Ovládání fungovalo skvěle. Pomocí fyzických ovladačů se daly rychle přepínat například oktávy, zvukové barvy nástrojů, řídit parametry Cutoff, Res, Attack, Relese v SamplTanku nebo zesílit například poslech ve sluchátkách. Právě zvukový výstup je u druhé generace novinkou. Kontrolér rovněž výborně spolupracoval jak s GarageBandem, tak s Cubasisem pro iPad.
Víte, co je to (řídící) klaviatura? Je to sestava černých a bílých kláves, která slouží k ovládání některých hudebních nástrojů. Tyto nástroje se jmenují klávesové. Patří sem klavír, varhany, čembalo i dnešní moderní elektronické klávesové nástroje. Těch je celá škála. Například syntetizéry, workstationy, keyboardy, digitální piana nebo různé klávesové MIDI kontroléry. Právě u nich se zastavíme. Vznik kontrolérů odstartovalo přijetí MIDI normy 1.0 5. srpna 1983. V prvopočátku byly k řízení používány různé klávesové nástroje, které měly MIDI In/Out. Časem se objevily přístroje, kterým se začalo říkat klávesové (MIDI) kontroléry. Z počátku tyto kontroléry měly klasické MIDI rozhraní. Dnes klávesové MIDI kontroléry nabízí i další možnosti propojení, jako je USB nebo Bluetooth. Kontroléry se liší rozsahem klaviatur (25-88 kláves) a také svojí výbavou. Řídící MIDI klaviatury dnes vyrábí spousta světových značek. Například IK Multimedia, Korg, M-Audio, Roli, Arturia, CME, Studiologic a další.
Poznámka: Čerpáno z připravované knihy Bohuslava Boba Ziky s pracovním názvem Historie Klávesových nástrojů.
iRig Keys 2 umožňuje přizpůsobit většinu jeho parametrů tak, aby vyhovovaly vašim potřebám. V režimu Edit můžete nastavit vysílací kanál, citlivost dotykové klaviatury, přiřadit konkrétní číslo MIDI Control Change, poslat MIDI zprávu všechny noty vypnuty (All Notes Off), transponovat klaviaturu po půltónech, změnit a nastavit aktuální číslo programu nebo obnovit konkrétní sadu (Set) z výroby. Pokud budete používat iRig pro ovládání různých nástrojů, jsou k dispozici čtyři uživatelské konfigurace. Ty po naprogramování rychle a jednoduše vyvoláte stisknutím tlačítka Set. U zvolené sady se vždy rozsvítí červená ledka. Kompletní nastavení je podrobně popsáno v uživatelském návodu.
Kontrolér jsem také připojil k MacBooku Pro, na kterém každodenně pracuji. Vše fungovalo bezproblémově s GarageBandem i Sibeliem. Právě tyto dva prográmky nejběžněji k práci používám. Vyzkoušel jsem samozřejmě i další. MuseScore, Studio One nebo virtuální klávesové nástroje M1, Wavestation a další. Ani zde nebyl sebemenší problém.
Pár slov závěrem
iRig Keys 2 Pro je zajímavý kompaktní klávesový MIDI kontrolér disponující dvěma velikostmi klaviatur. Mini klávesy (iRig Keys 2) a standardní velikost kláves (iRig Keys 2 Pro). Samotný kontrolér nabízí uživatelům zajímavé možnosti a umožňuje ho připojit prakticky k čemukoliv. Rozumí si s mobily, tablety i počítači. Podporovány jsou všechny nejpoužívanější operační systémy dnešní doby. Přidanou hodnotou je dodávaný softwarový balíček.
Přístroj můžete používat ke své práci prakticky kdykoliv a kdekoliv. Jinými slovy na cestách, v domácím studiu, při výuce hry na elekronické klávesové nástroje nebo třeba i na pódiu. Pokud hledáte univerzálního pomocníka, neměl by vám tento zajímavý klávesový MIDI kontrolér uniknout z vašeho hledáčku.
Info:
iRig Keys 2 s miniklávesami se prodává za 3890 Kč a iRig Keys 2 Pro se standardními klávesami je za 4590 Kč.
Plus:
jednoduchost propojení
trojice kabelů pro propojení v ceně ovladače
zvukový výstup
možnosti přístroje v rámci ovládání
balíček softwaru pro iOS, iPAD OS, Android, macOS, Windows
Mínus:
Ať jsem hledal, jak jsem hledal, nic jsem nenašel. :-)
Technická specifikace
převodníky | 16 nebo 24 bitů A/D |
vzorkovací frekvence | 44,1; 48; 88,2; 96 kHz |
zadní panel | 1x micro USB,1x MIDI In TRS Jack 2,5 mm, 1x MIDI Out TRS Jack 2,5 mm, 1x sluchátka stereo jack 3,5 mm, 1x sustain pedál mono jack 6,3 mm |
kabely v balení | Lightning ↔ Micro USB; USB A ↔ Micro USB; 2,5 mm TRS M ↔ MIDI Adapter |
napájení | přímo ze sběrnice USB při použití s počítačem nebo mobilními zařízeními |
rozměry | iRig Key 2 518 x 139 x 54 mm (šířka, hloubka, výška)
iRig Key 2 Pro 605 x 212 x 77 mm (šířka, hloubka, výška) |
hmotnost | iRig Key 2: 0,87 kg
iRig Key 2 Pro: 1,87 kg |