ESI U22 XT cosMik Set - set zvukové karty, mikrofonu a sluchátek
Kdo slyšel před deseti a více lety o podcastu? Přiznám se, že já ano, ale vše bylo v plenkách, chyběla potřebná infrastruktura a také bylo pomálu zařízení, která by nám pomohla k výrobě podcastových obsahů. Set od ESI, o kterém chci psát, je mimo jiné právě k tomu určený.
Už je to skutečně pár let, co jsem měl doma (a roky mi v amatérských podmínkách dobře sloužila) zvukovou kartu ESI U24. Tenkrát jsem se ptal jednoho profesionála a on se úplně divil, že taková firma má výrobek s takovou charakteristikou. Mezi tím jsem se několikrát s produkty tohoto výrobce setkal. Musím říct, že je to relativně levné a zcela funkční, a to platí i o testovaném setu. Zvukovou kartu doplnil jednoduchý kondenzátorový mikrofon sluchátka.
Užití
Já jsem napsal v úvodu, podcast je jedna z možností, která se mi k takovému vybavení hodí. Nechci vás podceňovat, nicméně lehce vysvětlím. Podcast je v poslední době poměrně moderní - česky to je mluvený obsah, který se šíří prostřednictvím služeb (např. Spotify) do mobilních telefonů. Může to fungovat podobně jako YouTube, aplikace nás upozorní, když námi odebíraný kanál dodá nový obsah. K tomu jsou samozřejmě podcasty z rádií, které se takto také šíří. U podcastu je dobrá jedna věc: Zpravidla primárně nepodléhá (na rozdíl od hudby) autorským právům. I když výjimky jsou, pochopitelně.
Takový hlasový obsah ale musíte mít na čem vyrábět. Kvalitně vyrábět, podotýkám. Obsahy lidé sledují převážně na mobilních zařízení, kde není nad srozumitelnost. Tento set je po mém soudu ideální pro výrobu, pakliže samozřejmě chcete mluvit sami. Pokud byste chtěli dělat podcastový rozhovor, museli byste se poohlédnout po něčem větším. Ale existují jazykové kurzy, existují tematické promluvy atd. Význam podcastu bude podle mě ještě stoupat s příchodem hlasových průvodců (např. Alexa od Amazonu), o tom ale více někdy příště.
Dalším možným užitím je samozřejmě muzika - nahrávání a produkce. ESI k setu dává několik softwarů, jednoduchý multitrack BitWig Studio ve verzi s osmi stopami. Pokud byste chtěli upgradovat, tak si musíte připravit bratru 260 dolarů, tolik stojí vyšší verze. Ale pro začátek by to mohlo stačit.
Zvuk, sluchátka
Začněme u sluchátek. Jsou patrně uzavřená, i když se to nikde neuvádí. Zvukově jsou středovější a sound je trochu ostřejší. Osobně mi to vůbec nevadí. Nelze je samozřejmě porovnávat se studiovými sluchátky jiných výrobců, které stojí třeba tolik, kolik celý set. Co bych jim ale vytkl, je velikost. Nevím, jestli mám tak velkou hlavu, ale na uších hůř drží, ale dá se to přežít.
Mikrofon CosMik 10 je malý studiový mikrofon s velkou membránou. Opět podotýkám, nejedná se onijak drahé zařízení, ideální využití najde, kromě výše popsaného, v neprofesionálním studiu. Zvuk je - podobně jako u sluchátek - trochu ostřejší. V krabici je molitanový kryt, před mikrofon jsem si dal popfiltr a výsledek byl podle mě lepší.
Zvuková karta - USB externí rozhraní - je schopná záznamu 24 bitů / 96 kHz, má dva analogové vstupy a dva analogové výstupy, fantomové napájení, nástrojový vstup a další, jako např. vstupy ve formě konektorů RCA apod.
Info:
ESI U22 XT cosMik Set je sada zvukové karty, mikrofonu a sluchátek. Cena je 5990 Kč.
Plus:
slušná kvalita
cena a užití
relativně slušná zvuková karta
Mínus:
ostřejší zvuk sluchátek
velikost sluchátek
Technická specifikace
sestava | mikrofon, sluchátka, zvuková karta |
mikrofon | CosMik 10 (kondenzátorový studiový) |
sluchátka | eXtra 10 (studiová) |
zvuková karta | U22 XT (USB rozhraní) |
příslušenství | mikrofonní stojánek, kabel |
software | Bitwig Studio 8-Track, Deckadance LE, inTone 2 |