Epiphone EM-2 FX - aktivní epiphonka

Epiphone EM-2 FX
Epiphone EM-2 FX

S řadou Prophecy jste se mohli seznámit na našich stránkách například v testu Epiphone Les Paul Prophecy EX. Dnes se podíváme na model EM-2 vybavený aktivními snímači.

Popis

EM-2 se vyrábí ve dvou variantách, s pevnou kobylkou a s tremolem Floyd Rose. Já jsem z kartónové krabice vybalil verzi EM-2 FX, tedy s tremolem. Verze s kobylkou tune-o-matic je označena EM-2 EX. Tento model je jako jediný z řady Prophecy osazen snímači EpiActive. Ostatní mají buď EMG-81 (85) nebo Gibson USA Dirty Fingers, což je, řekněme si na rovinu, lepší volba.

Kytara je nevšedního tvaru s výrazně delším horním křídlem, dle mého názoru velmi atraktivní. Vzhled věci, kterou si pořizujeme, nás zajímá vždy, pro mnohé to je dokonce nejdůležitější parametr. U nástroje je sice dobré vědět i to, jak hraje, ale image je velmi podstatná :-) Díky dnešním moderním výrobním prostředkům se k nám za zajímavé ceny dostávají nádherně vypadající nástroje s pěknou výbavou, díky CNC frézám velmi přesně vyrobené. Nenechme se ale prvním dojmem ošálit.

Tělo kytary je vyrobeno z topolu, vrchní deska je z prošívaného javoru. Krk je klasický „hard“ javor, k tělu přišroubovaný čtyřmi šrouby, bez destičky. Hmatník je palisandrový. Kytara je osazena dvěma humbuckery EpiActiv (R u krku a T u kobylky). Ty přepínáme třípolohovým přepínačem a ovládáme volume, které je push/pull, a clonou. Jak jsem nakousl na začátku, kytara je vybavena Floyd Rose tremolem. To je jenom jednozvratné, což je nezvyklé a škoda, když už tam je... Hardware je černý, finish kytary je midnight ebony.

 

Dojmy

Při prvním pohledu do krabice kytara upoutá tvarem. Elegantní hlava ne nepodobná Exploreru, temná barva, bleskové orientační značky. S potěšením jsem zaregistroval sáček s příslušenstvím, kde kromě páky a inbusu byl také krátký kabel pro ladičku a zámky na pás. Rozhodně za jedna. Dále plakát a manuál. V něm je kromě povídání o značce návod, jak o kytaru pečovat a jak ji seřídit. Což budete dost možná potřebovat. Testovaný kus to potřeboval určitě. Náladu mi ale hned zlepšil držák na inbusy na zadní straně hlavy - naprostá perfektní věc. Kdo má kytaru s tremolem, ví, že inbus je nezbytně nutné mít při ruce vždy! Na sucho hraje jako kytara s FR, tedy nevýrazně s krátkým sustainem. Nic jiného jsem nepředpokládal, ostatně ani do topolu jsem mnoho očekávání nevkládal. Od toho jsou tu aktivní snímače. Po zapojení zvuk zpevní a pochopitelně se prodlouží doznívání. Vytažením potenciometru volume přepneme na aktivní režim snímače. To přidá decibely a hutnost, bohužel taky rušivé složky, občas až napískávání. Snímač hraje slušně i bez toho, navíc to může být problém testovaného kusu.

 

Závěr

Nevšední kytara s příjemným krkem a krásnou kresbou dřeva s diskutabilními snímači. Nástroj vhodný pro začátečníky a středně pokročilé, kteří chtějí dospělou kytaru, s kterou budou vyčnívat z davu.

 

Plus:

vzhled

výbava

držák na inbusy

 

Mínus:

pouze jednozvratné tremolo

aktivní elektronika snímače

 

Technická specifikace:

menzura: 648 mm

rádius hmatníku: 355 mm

profil krku: D

materiál hmatník: palisandr

materiál krk: javor

materiál tělo: topol + javor

ovládací prvky: volume (push/pull), clona

elektronika (aktiv/pasiv):aktiv

počet pražců: 24

typ pražců: jumbo

kobylka/struník: Floyd Rose

počet strun: 6

další příslušenství: strap-locks

Psáno pro časopis Muzikus