E-MU Xboard49 - USB master keyboard s vynikající klaviaturou
Po recenzi master keyboardu ESI KeyControl49 (v minulém čísle Muzikusu) jsem byl napjatý, jak se tato dvě podobná zařízení poperou o moji přízeň.
Musím říci, že E-MU se mi hned od začátku na první pohled líbilo víc. A nezklamalo!
Nadšení!
První, co muzikant s novou klaviaturou udělá je, že se zaboří do kláves. A hned tu bylo první příjemné překvapení. Čtyřicet devět kláves se chovalo tak příjemně, jak jsem už dlouho u levných master keyboardů nezažil. S nostalgií jsem zavzpomínal na mnoha muzikanty pochvalovanou klaviaturu syntezátoru Kawai K1, jíž mi tato připomněla. Prsty běhaly sem a tam, střídaly bílé i černé klávesy, aniž by si všimly nějakého rozdílu, klaviatura se příjemně vracela v rychlých repetovaných tónech, dávala příjemný odpor a možnost hrát s precizní dynamickou šíří. Ale levá ruka se po chvíli začala nudit, a tak zabrousila mezi 16 programovatelných otočných potenciometrů. Ty okamžitě přesně padly do ruky jak velikostí a tvarem, tak dostatečným prostorem mezi nimi i použitým materiálem. Opět jsem s nostalgií zavzpomínal. Tentokrát na dobře padnoucí otočné potenciometry nástrojů Yamaha CS1-X a AN-1X. Pro dnešní dobu trošku nezvykle, mně to však vyhovuje, vysílají potenciometry hodnoty po celé své dráze. Stejně jako dvě kolečka (modulace a ohýbání tónu), ke kterým jsem zamířil hned, jak jsem se prosvištěl mezi potenciometry. I kolečka příjemně padnou do ruky a reagují přesně. Mají dostatečně dlouhou dráhu, aby se uživatel mohl strefit přesně na hodnoty, které potřebuje.
Nadšení opadá
Tak jsem se vyblbnul! Teď by mne zajímalo něco málo z technického hlediska. Třeba jak se to programuje? V ten okamžik jsem sáhl na čtyři editační tlačítka (Edit, Store, Home a Enter). Ale páni konstruktéři, proč tohle?! Tlačítka jsou jak z jiného světa - jejich povrch je nepříjemný, kolébají se ze strany na stranu, mají zbytečně velký odpor a při stisknutí vydávají odporně hlasité cvaknutí. Naprosto stejná jsou i tlačítka pro posun klaviatury o oktávu. Kdybych nemusel (naštěstí, jak se ukázalo později, nemusím), raději bych na tlačítka vůbec nesahal. K programování slouží i jeden posuvný jezdec, který je též naprosto bez ergonomie. Udržet na tomto maličkatém faderu s podivnými rozměry a povrchem prst a vytvořit nějaký plánovaný plynulý smysluplný pohyb, je téměř nemožné. K zobrazování nastavovaných parametrů slouží třímístný displej. V případě potřeby zobrazit delší zprávu, se text po displeji posouvá. Nutno přiznat, že až na mechanicky nepříjemné podmínky, se zařízení programuje rychle, snadno a intuitivně.
Když už jsem u těch parametrů...
Když už mou radostnou hru přerušilo nemilé zjištění s programováním zařízení, podíval jsem se, na co by vlastně na koncertě hleděli posluchači (zadní strana). Kromě nápadného loga zde najdete zdířku pro pedál (Footswitch/Pedal), zdířku pro klasický pětikolík MIDI Out, zdířky pro USB kabel (kabel je v balení ve stříbrném provedení, bohužel je však jen 1,5 metru dlouhý), 6V DC zdířka pro případ, kdy není napájen přes USB a pro týž případ i přepínač On/Off. Není toho moc, ale mně to v případě takhle malého master keyboardu stačí. Zařízení je možné napájet i z baterií. Zapotřebí jsou tři tužkové baterie a vkládají se zespodu zařízení. Je tu místo pro šest baterií, takže přímo v nástroji můžete mít další rezervní baterie.
A copak mi to dali na CD?
Na přiloženém CD jsou kromě ovladačů (pro Windows XP a MAC OS-X nejsou potřeba) dva softwary. Xboard Control je software, ve kterém je možné připravit kompletní uživatelské nastavení pro Xboard49. Toto nastavení je následně možné přes USB přenést přímo do zařízení. Hurá! Tak přeci jen nebudu muset při programování na tlačítka master keyboardu sahat! Proteus X LE je jednoduchý softwarový zvukový modul s integrovanou efektovou jednotkou, podporou VSTi a více než 1000 přednastavenými zvuky. Ruku na srdce, zvuková kvalita není úchvatná, ale kdo by ji čekal?
Závěr
Master keyboard E-MU Xboard49 se rozhodně řadí mezi ty lepší, co mi prošly pod rukama. Škoda, že si to tak pokazil editačními tlačítky a posuvným jezdcem.
Cena:
E-MU Xboard49 je USB master keyboard s vynikající klaviaturou. Doporučená cena je 4938 Kč.
Plus:
vynikající klaviatura
perfektně padnoucí otočné potenciometry
software pro programování zařízení
možnost napájení z baterií
Mínus:
nedobře vyvedená editační tlačítka a posuvný jezdec