Dynatone SLP-100 - digitální klavír
Nástroje korejské firmy Dynatone nejsou na stránkách Muzikusu testovány poprvé, ostatně její produktová řada v oblasti digitálních klavírů je velmi široká. Dnes se podíváme na model řady SLP, zástupce nejnižší cenové kategorie.
Koncepce a design nástroje
Zkratka SLP znamená Slim Piano Series, tedy „útlý klavír“, který má záměrně zabírat co nejméně místa. Je možno ho umístit buď na samostatný stojan dodávaný s nástrojem (dvě boční strany sloužící jako nohy a střední část, ve které jsou zabudovány reproduktory) nebo na kterýkoli jiný klávesový stojan, pokud reproduktory nechcete využívat. Váha nástroje včetně firemního stojanu je 40 kg, což není (na poměry tohoto typu nástroje) zas tak tragické a v případě použití s jiným stojanem by mohl klidně aspirovat na označení stage piano.
Celkový design je velmi sympatický, vkusně zaoblený a mechanické provedení je dobré. Povrchové úpravy jsou v nabídce tři (Rosewood, Cherry a White), testovaná varianta v matně bílé barvě působila velmi příjemně. Klavír má jen nejnutnější, ale přitom elegantní šířku. Dobře je vyřešen stojánek na noty - spodní část pro opěru not je trochu zahloubena do panelu a má vroubky, takže noty by neměly klouzat a padat). Pokud ho nepotřebujeme, můžeme na panel postavit i jiný nástroj (samozřejmě spíše užší), MIDI kontrolér apod. Síťový adaptér je externí, naštěstí v podobě, která nezabírá několik zásuvek najednou.
Pedál je možno připojit pouze damper (sustain), který je přiložen k nástroji a má dobré provedení s přesahujícím kusem gumy, který můžeme patou přišlápnout a zabránit tak známému a nepříjemnému klouzání a honění pedálu po „plovoucích“ typech podlah. Je otázkou, zda je pouze damper pedál dostatečnou výbavou - jako alternativa pianina tento nástroj postrádá „levý“ soft pedál (una corda), který je u pianin běžný a jehož použití může předepisovat i klavírní literatura pro děti, které mohou být vážnými kandidáty na uživatele tohoto nástroje.
Na bočním panelu najdeme dvojici MIDI In/Out, USB rozhraní (standardní funkce pro použití USB jako MIDI) a dvojici sluchátkových výstupů.
K ovládání téměř nepotřebujeme manuál, vše se obstarává pomocí stříbrného panelu vlevo vedle klaviatury s tlačítky základních funkcí, další nastavení funguje pomocí kombinace tlačítka Setup a stisknutím jednotlivých (převážně černých) kláves na klaviatuře. Názvy funkcí jsou uvedeny nad klávesami, což je většinou samovysvětlující a logické, s jednou výjimkou - ve spodní části klaviatury můžeme zvolit nejen deset zvuků označených nad černými klávesami, ale také dalších čtrnáct pomocí kláves bílých, které nijak označeny nejsou. Pokud toto předtím nevyčteme z manuálu, můžeme se divit a přijít na tuto funkci jaksi omylem. Stejně tak pamatovat si, pod kterými neoznačenými bílými klávesami příslušný zvuk najdeme, bude vyžadovat trochu cviku. Nicméně to je jen detail, jinak je ovládání příkladně jednoduché.
Co se funkcí týče, kromě volby základních zvuků můžeme využít i režimy Layer a Split, které mají bohužel velmi omezený výběr zvuků (pro Layer dva druhy smyčců a sbor, pro Split kontrabas a baskytaru). To je celkem logické, protože to jsou často používané kombinace, nicméně i u tohoto nástroje bychom jinak mohli vytvořit např. pěkně znějící navrstvenou kombinaci akustického a elektrického klavíru, zvukové možnosti by se velmi rozšířily. Hlasitost vrstev je možné ovládat, dělicí bod pro split je nastavitelný. Pouze ve spojení s USB propojením můžeme využít i všech 128 zvuků General MIDI standardu. Dále tu je nastavení transpozice, ladění a úhozové křivky (tři varianty + vypnutí dynamiky). Zvukově velmi příjemný je metronom, který můžeme nastavit v rozsahu 2-13 dob, což je výborné pro pokročilejší způsoby cvičení. Hlasitost metronomu však nastavit nelze. Je tu také funkce Twin Piano umožňující rozdělit celou klaviaturu na dvě části stejného notového rozsahu, což je dobré pro čtyřruční hru. Výčet funkcí zakončuje jednoduchý rekordér - můžeme nahrát pouze jednu skladbu a kapacita je asi patnáct set not. Pro cvičné potřeby ideální doplněk.
Klaviatura
Není rozhodně nepříjemná, jde však trochu ztěžka. Reakce v nižší dynamice je velmi problematická (při nastavení úhozové křivky Hard už téměř nepoužitelná), není jasné, kdy se ještě něco ozve. Pro ty, kteří si rádi do kláves říznou, může být fajn a tímto stylem hry se na ni hraje dobře. Ovšem pokud bychom uvažovali o tomto nástroji jako např. o prvním nástroji pro menší dítě, může mít problém vůbec vyvinout sílu na něj hrát, dynamika typu mf-p-pp bude velmi těžká, tóny se vůbec nemusí ozývat. To se samozřejmě může stávat i u pianina, ovšem zde je to přece jen poněkud méně přirozené a výrobce nám klavíristům hru rozhodně neulehčuje, spíše naopak.
Zvuk
Akustické klavíry zní celkem obstojně (samozřejmě vzhledem k cenové kategorii), i když poněkud suše, na tom se zřejmě projevila menší velikost vzorků. Je to jednoduchý, ale použitelný zvuk. Pěkné jsou kostelní varhany, o něco horší elektrické varhany. U elektrických pian mě překvapil výběr zvuků (pouze dva méně obvyklé druhy DX pian, žádný Rhodes nebo Wurlitzer, jak je většinou zvykem), ale zvukově celkem ujdou. Dobré jsou basové zvuky pro split a překvapivě dobře zní i bicí sada. Ostatní zvuky jsou spíše kvalitou podobné keyboardům nižší kategorie.
I když nástroj nabízí tři druhy efektů (Reverb, Chorus a 3D Spatial Effect), zvuku moc nepomáhají, spíš naopak. Reverb zní jako poněkud nepodařená směs delaye a early reflections, chorus má jakési kompromisní nastavení, které ale na zvuky nástroje moc dobře nefunguje. Prostorový efekt je spíše zajímavostí, ale zvukově přesvědčivě moc nezní. Nejlépe se mi osvědčily zvuky klasického klavíru bez žádných přidaných efektů - jako nástroj pro méně náročného uživatele nebo jen na cvičení na sluchátka večer docela pohoda. Interní reproduktory nástroje zní celkem uspokojivě.
Polyfonie je 64 hlasů, což je dnes u digitálních klavírů spíše minimum. Subjektivně jsem měl někdy pocit, že při delším hraní mnoha not za sebou (rychlá arpeggia pod pedálem apod.) nástroj poněkud hůře stíhá vybavovat některé tóny.
Závěrem
Dynatone SLP-100 může být dle mého názoru celkem vhodný nástroj pro ty, kteří se spokojí s nepříliš „načinčaným“ zvukem, poněkud tvrdší klaviaturou a v neposlední řadě mají omezený finanční rozpočet. Jako jednoduchý nástroj domů na cvičení poslouží dobře. I když svou cenou určitě může lákat i klavíristy-začátečníky (nebo jejich rodiče) jako levná alternativa klavíru, v tomto ohledu má poměrně velký handicap v podobě tvrdší a atypické klaviatury, která by mohla někoho od hraní dokonce odrazovat.
Info:
Dynatone SLP-100 je digitálním klavírem v úzkém provedení a v nejnižší cenové kategorii. Doporučená cena je 15 990 Kč včetně DPH.
Plus:
pěkný a účelný design
jednoduché ovládání
zvuky akustického klavíru
velmi příznivá cena
Mínus:
klaviatura hůře reaguje v nižší dynamice
nepřehledná volba některých zvuků
horší kvalita efektů
není možné vytvořit layer všech zvuků mezi sebou
chybí soft, případně sostenuto pedál
klaviatura: 88 kláves (kladívková mechanika)
tvorba zvuku: vzorky
počet zvuků: 26
polyfonie: 64 hlasů
efekty: Reverb, Chorus, 3D Spatial
rekordér: 1 skladba, kapacita 1500 not
propojení: MIDI In/Out, USB MIDI, 2 sluchátkové výstupy
rozměry: 138 x 31 x 74 cm
hmotnost: 40 kg
Firma Dynatone se sídlem v jihokorejském Soulu vyrábí digitální klavíry od roku 1996, klávesové nástroje od roku 1987. Je jedním z předních světových výrobců digitálních klavírů v mnoha variantách provedení.