Digitech RP-80

Digitech RP-80
Digitech RP-80

Na první pohled se zdá, že DigiTech RP80 je jen lépe vybavená multifunkční krabička. Ale přes svoji velikost v sobě skrývá zcela plnohodnotný funkční modelingový kytarový procesor. Když si uvědomím, jak dnes pokročily digitální technologie, tak takhle velký procesor je určitě jen obal na "švába" o velikosti desetikoruny. Na co dříve musely být odpory, transformátory, tranzistory a kondenzátory, dnes se vše nacpe do "bitíků" a je vymalováno. Podívejme, co se v takovém drobečkovi skrývá.

 

Venkovní obhlídka

Skelet efektu je stříbřitě bakelitový s plechovým dnem. I vlastní expression pedál je ze stejného materiálu. Velmi by mě zajímalo, jak by dopadly zkoušky pevnosti. Protože si nemůžu pomoci, ale kovové procesory na mě působí lépe. Pokud rádi nosíte vše v gig bagu s kytarou, z nevýhody se stává výhoda, a nepřepadáváte na záda. Multifunkční panel vnořený do horní částí je vybaven číselným displejem, tlačítky a LE diodami s grafickým popisem jednotlivých funkcí. Pro ovládání na podlaze jsou zde ještě dva nášlapné přepínače. Zadní panel nabízí stereofonní (nebo mono) výstup, vstup pro kytaru, výstup na sluchátka a zdířku pro napájení adaptérem. Vespod nalezneme plastové víko, za něž se schová šest tužkových baterií.

 

Funkce

RP80 je určena pro použití jak s kombem, tak k přímému zapojení do P. A. systému nebo mixu. Funkce Global Cabinet Modeling zajišťuje, že se signál vedený přímo chová jako zvuk sejmutý mikrofonem z reproduktoru. Pokud ho aktivujete, jsou všem modelům aparátů přiřazeny modely reproboxů.

Efekt disponuje 40 přednastavenými a 40 uživatelskými zvuky. Mezi nimi se přepíná pomocí dvou nožních přepínačů. Není to příliš praktické, ale berme to jako daň za velikost, která je zase naopak velmi příjemná. Jejich pomocí se dostaneme i k chromatické ladičce a funkci bypass.

Expression pedál můžete propojit s důležitými parametry většiny efektů. Nejpoužívanějšími asi budou volume a wah. Ale jsou zde i možnosti měnit rychlost modulačních efektů, úroveň delaye nebo reverbu, přeladění...

Zajímavé cvičítko z RP80 nedělají jen sluchátka a baterie, ale také jednoduchý automatický bubeník s třiceti různými rytmickými vzory.

 

Amp modeling

Celkem je zde naprogramováno jedenáct různých modelů kytarových aparátů obsahujících všechny důležité charakteristické zvuky převážně lampových zesilovačů. Poslední dvanáctý model je simulace akustické kytary. Součástí amp modelingu je simulace boxů - cabinet modeling. Ale její nastavení není možné a váží se, jak jsem již naznačil, vždy k jednotlivým aparátům.

 

Efekty

Z tabulky efektů je vidět, že se opravdu jedná o plnohodnotný efektový procesor. Naleznete tedy zde většinu funkcí, jimiž oplývají starší a i někdy podstatně větší kolegové. Rozdíl je ten, že zde není umožněn přístup ke všem parametrům a hodně jich je již přednastaveno z výroby. Pokud ovšem radši hrajete, tak vám pochopení ovládání zabere pár minut a můžete se věnovat vlastnímu hraní. U efektů je vždy možné měnit některý ze základních a podstatných parametrů. I tak je jich hodně a programovaní nových zvuků s LE diodami a číselným displejem sice není složité, ale je docela pracné.

 

Zvukové možnosti

Pokud si projedete všechny zvukové možnosti amp modelingu, zjistíte, že už je dnes na vysoké úrovni. Zvuk jde ve většině případů za rukou a rovněž je možná i práce s potenciometrem kytary, i když ne vždy v plném rozsahu. Paleta zvuků je opravdu dostačující. Ale jak už to u simulací bývá, jsou příliš "hodné", a tak lahodí uchu spíš, když si jen tak hrajete sami. Myslím, že v kapele se nebudou tolik prosazovat jako jejich reálné předlohy. Daleko větší využití vidím při domácím nahrávání, kdy tyto simulace jednoznačně dostačují pro vytvoření demo snímku. A věřím, že se mohou časem klidně objevit i na leckteré profesionální nahrávce.

Modulační, přelaďovací i prostorové efekty jsou tradičně u DigiTechu čisté a brilantní, což je trochu na úkor opravdovosti. Možnosti nastavení dovolují využít jen klasické herní modely, takže experimentů a kosmických bláznovin si neužijete.

 

Konečná, vystupovat

Musím říci, že mi DigiTech RP80 odpověděl na otázku, zda má smysl takové malé kombajny vyrábět. Jednoznačně ano. Nemyslím, že je lze využít všude, kde vídáme vysoké stacky plné lamp, ale leckde mohou nahradit daleko větší a objemnější aparáty. Zvládnou daleko více herních situací, na něž byste potřebovali spoustu "šrotu". Za to zaplatíte menší průrazností zvuku a jistou jednotvárnou barevností, která provádí procesory od té doby, co se začaly vyrábět. Musím ale říci, že je to čím dál lepší. A bude to určitě vyváženo po vystoupení, kdy zatáhnete zip gig bagu a máte sbaleno.

 

Info:

DigiTech RP80 je modelingový kytarový procesor na podlahu. Cena je 3990 Kč.

 

Plus:

využití při domácím nahrávání

velký rozsah možností využití

baterie - RP80 může fungovat jako cvičítko ve vlaku nebo na chatě

váha a velikost

expression pedál

 

Mínus:

váha - na pódiu spíše nevýhodná

uvítal bych více režimů pro nožní přepínače

ladička - neladilo se mi s ní příliš dobře - při brnknutí indikace příliš překmitávala

až příliš minimalistické ovládání

 

Seznam efektů

Preamp: pickup simulator, wah, kompresor, amp modeling, acoustic simulator, 3pásmový ekvalizér, noise gate, cabinet modeling

Modulační efekty: chorus, flanger, phaser, tremolo, panner, vibrato, rotary speaker, Ya Ya, auto Ya, envelope filter

Ostatní efekty: pitch shift, detune, whammy, delay, reverb

(současně lze použít až 9 efektů najednou)

Psáno pro časopis Muzikus