DigiTech HardWire CM-2 Tube Over. - potřebujete nakopnout?
Nikdy nekončící debaty o tom, zda jsou lepší lampová zkreslení, zkreslení z nejrůznějších pedálových krabiček či všelijaké digitální simulace... Známe to jistě všichni, kteří jsme se více či méně vážně připojili k rodině hráčů na elektrickou kytaru. Čas prověřil, že všechny výše zmíněné varianty mají při uspokojování našich potřeb svá místa, ať už pro živá vystoupení, či studiovou práci. Jednoho zástupce pedálových „kreslítek“ mám právě před sebou.
Popis
Nová řada kytarových krabiček HardWire je produktem značky DigiTech a krom tohoto overdriveru obsahuje ještě dva druhy distortionů, stereo reverb, delay, chorus a chromatickou ladičku. Společným znakem číslo jedna je celokovové bytelné provedení, včetně hlavic potenciometrů. Nějaký ten „dupanec“ v zápalu hry tyto krabičky jistě přežijí. Společným znakem číslo dvě je velice příjemné zjištění, že jsou True Bypass. Pro ty, kteří stále ještě nevědí, co to znamená, krátké vysvětlení. Jde o to, že efekt lze skutečně vypnout. Spousta krabiček totiž ovlivňuje původní zvuk nástroje (barvu, sílu signálu, dynamiku) i v pasivním stavu, což je nemilé. Třetím, neméně důležitým společným znakem těchto efektových pedálů je vyšší provozní napětí. V praxi by to mělo mít přínos v tom směru, že při použití snímačů s vyšším výstupem nedojde k otupění signálu a někdy i ztrátě dynamiky, tak jako u některých konkurenčních pedálů, pracujících při nižším provozním napětí. Rovněž výborná stabilizace napětí zajišťuje, že zvuk nástroje se nebude měnit v závislosti na vybíjení devítivoltová baterie. Podívejme se nyní konkrétně na již zmíněný overdrive CM–2. Potenciometry mají „vroubkový“ chod, odpovídající bíle naznačeným stupnicím na černém panelu, což je dobré pro nalezení vždy stejné pozice každého z nich v případě, že jsme strávili předtím spoustu času při hledání svého ideálního nastavení. Těmito potenciometry ovládáme zleva hlasitost, pak samostatně basy a výšky a nakonec úroveň gainu. Overdrive pracuje ve dvou modech – Classic a Modified – které lze mezi sebou přepínat pomocí páčkového minipřepínače, umístěného pod potenciometry. Pod černým panelem ovladačů je umístěná dostatečně velká LED dioda pro indikaci aktivního stavu pedálu. Jsem zvědavý, jakou barvou LEDka svítí. Mám na stole pohozený samotný 6,3mm jack, tak zkouším zastrčit do zdířky Out. Tady nic, takže zdířka, která spíná baterii, je v tomto případě In. Ledka svítí oslnivě modře – o tenhle pedál by nějakým tím pivkem posilnění hudebníci zakopnout nemuseli :-). Samotné spínání krabičky je řešeno velkoplošným přepínačem, který lze vyjmout po vmáčknutí bočních pantů. Panty jsou jištěny dostatečně silnou pružinou, aby nedocházelo k nechtěnému vypadávání nášlapné plošiny při brutálnějším poskakování po pedálu. Velikost plošiny pro sepnutí je sympatická, protože klasický přepínač u některých konkurenčních pedálů zůstane někdy pevně uvězněn v podrážce Gladiátorek a podobných bot. Pod plošinou je ukryta devítivoltová baterie. Nutno podotknout, že overdrive lze napájet za pomocí adaptéru, který však není součástí balení. Celkem dobrá vychytávka je takzvaný stomplock, což je odlitek z černé pryže. Tahle věc přesně sedne na potenciometry a minipřepínač. Nehrozí pak nechtěné přenastavení efektu při neustálém okopávání od zpěváka, který chudák mívá většinou straaašně malý prostor k dostatečnému sebevyjádření.
Ti, kteří potřebují svá nastavení během koncertu neustále měnit a zjišťovat tím, zda zvukař u mixu nespí, patrně tohoto „zámku“ z gumy nevyužijí. V obalové krabici jsem krom návodu k použití a technické specifikace nalezl nalepovací suchý zip, přesně pasující na spodek krabičky pro případ, že budete chtít efekt připevnit do pedalboardu. Ještě jednu praktickou pomůcku jsem našel. Fosforeskující samolepka pro nášlapnou plošinku spínače efektu usnadní nalezení krabičky na temných pódiích.
Zvuk
Zapojil jsem overdrive mezi kytaru a nějaký ten lampáč. Krátké čekání na správné nažhavení zesilovače jsem vyplnil srovnáním všech potenciometrů na dvanáctou hodinu a přepnutím minipřepínače do pozice Classic. Na zesilovači kontroluji, že korekce jsou také „na střed“ a že zvuk je čistý. Musím se přiznat, že po sešlápnutí efektu jsem šel mírně do kolen. Žádnou elektronku (podle názvu efektu) uvnitř téhle krabičky určitě nehledejte, ale musím uznat, že lampový charakter tohoto sytého zkreslení mě úplně udivil. Opravdu jsem něco takového rozhodně nečekal. Barva, čitelnost a hlavně dynamika zvuku je naprosto neuvěřitelná a v této cenové relaci prakticky neslýchaná. Ať už otočím potenciometry Low, High a Gain jakkoliv, vždy je zvuk příjemně hratelný a využitelný. Beru několik různých krabiček obdobných funkcí a zapojím je do řetězce s tímto overdrivem. Nutno podotknout, že jsou to efekty téměř za dvojnásobnou cenu než tento a v podstatě žádný z nich nezachovává při aktivaci takovou stálost nastavených korekcí. Vždy to tak nějak zmizí na nižších středech a basech, ale u CM–2 tomu tak není. Opravdu velice milé překvapení. Zkouším ještě pozici minipřepínače Modified. Krásný táhlý tón, čisté zkreslení, stále s nesmírnou dynamikou. Velice dobře se tato krabička snáší i se zvukem již zkresleným na lampáči. Ověřil jsem si to při živé produkci, kde často dojem získaný z domácího prostředí dostává jiné dimenze, protože se někdy výborně znějící zvuk samotné kytary pak na pódiu vedle ostatních nástrojů neprosadí. Ne však v tomto případě – naopak, můj domácí dojem se ještě umocnil. Nevím, co dodat, takto nějak by overdrive prostě měl fungovat.
Závěr
HardWire CM–2 Tube Overdrive je velice kvalitní kytarový pedál, který posouvá pomyslnou hranici v porovnávání opět o kousek dál. Především v poměru velmi vysoké kvality za velice rozumné peníze. Zní naprosto příjemně a zachovává chrakter lampového zvuku. True Bypass funguje skvěle. Nutno přiznat, že krabička nakopala zadek mnohem dražším zařízením, nabízejícím nezřídka kdy méně.
Info:
Kytarový overdrive DigiTech HardWire CM–2, skutečný True Bypass. Celokovová, robustní konstrukce. Dva režimy – Classic a Modified. Doporučená maloobchodní cena je 2690 Kč.
Plus:
skvělý zvuk
celokovová konstrukce
true bypass
vyšší provozní napětí
lampový charakter
krokový chod potenciometrů
cena
Mínus:
snad jen to, že adaptér není součástí balení
ledka by mohla svítit červeně:-)
Technická specifikace:
ovládací prvky: 4 potenciometry – hlasitost, basy, výšky, gain; dvoupolohový minipřepínač: Classic a Modified
vstup/výstup: oboje 6,3mm jack
vstupní a výstupní impedance při aktivním stavu: 500 kΩ/1 kΩ
napájení: 9V baterie nebo doporučený adaptér PS200R
proudový odběr: 20 mA
příkon: 180 mW
rozměry: 13 x 6 x 5,5 cm
hmotnost: 0,6 kg
V meziobdobí tohoto testu jsem byl v Salzburgu na vystoupení mého oblíbence Robbena Forda. Po výborném koncertu jsem byl hodit oko na pódium, kde se mezi efekty v pedalboardu vyjímala jedna nápadně zelenometalízová krabička.