DigiTech Crossroads aneb Eric Clapton v kapse
Seven Signatures Tones From Guitar Legend Eric Clapton...
Tak tahle pastička z dílny firmy Digitech mne skutečně zaujala. Muzika, kterou Eric Clapton provozuje, je známá, oblíbená, šlapací... A z hlediska barvy tónu je rozhodně specifická.
Nuže tedy - do práce, ať se uvidí, jak se s tímto ořechem firma DigiTech "popasovala".
Popis
Ač to zcela nepatří do vlastního testu o krabičce, musím zmínit velice příkladné balení vlastního efektu, v němž se mi dostal do ruky, a pochválit DigiTech za profi přístup. Součástí skutečně pěkně zpracovaného balení je adaptér, návod na použití (v anglickém jazyce), propagační materiály a mimo jiné i plátěný obal na pastičku či třeba trsátko s vyraženým logem Crossroads (příjemná pozornost k doplnění image hráče).
Samotný efekt je z hlediska designu zpracován se správnou mírou vkusu, elegancí a důrazem na přehlednost (což mne vskutku potěšilo). A i díky tomu si na něj lze velice snadno zvyknout.
Rozměrově se jedná se o standard malého nožního single-efekt pedálu (jak je u DigiTechu zvykem) s intuitivním ovládáním. Z pravé boční strany efektu (při pohledu z hora) je instalován vstup pro kytaru, z levé strany možnost dvou výstupů (Out 1 - zesilovač, Out 2 - mix).
Napájení je zcela standardní. "Efektík může bumbat mlíčko" z elektrické sítě, nebo sát z 9voltové alkalické baterie.
Vlastnosti
Crossroads Erica Claptona (v tomto případě je myšlena testovaná pastička) se ovládá čtyřmi potenciometry. Vezmeme je hezky popořadě a pěkně zleva:
1) Level - nejde vlastně o nic jiného než o výslednou hlasitost, která vám poleze z efektu. Snad jen musím dodat, že funguje malinko ztuha (což je dáno patrně novotou), ale rozhodně příjemně plynule, bez zvukových skoků a lupanců.
2) Cntrl 1 - oba potenciometry označené Cntrl 1(a 2) v sobě skrývají proměnné funkce, s provázáním na nastavený model efektu. U Cntrl 1 je to pak převážně míra zkreslení (gainu), který nakonec uslyšíte, a v jednom případě nastavení modelu pak charakter zvuku akustické kytary (Body Amount).
3) Cntrl 2 - oproti předchozímu (Controlu) si Control 2 více hraje s vlastním charakterem zvuku (tone) a umí i velice schopně nastavit například rotary či reverb (u vybraných modelů).
4) Model - čtvrtý "poťák" je pak vlastní "gró" krabičky. Je dělen na sedm základních částí, z nichž každá znamená jiný zvuk pana Claptona z průřezu jeho několikaletého působení (v jeho případech skutečně) na prknech, která znamenají svět.
V pořadí (DigiTechem přirovnáno ke skladbám Erica) jsou dělena takto:
1 = Sunshine of Your Love (Cream 1967)
2 = Crossroads (Cream 1968)
3 = Badge (Cream 1969)
4 = Layla (Derek and the Dominoes 1970)
5 = Lay Down Sally (Eric Clapton 1977)
6 = Layla (Unplugged 1992)
7 = Reptile (Eric Clapton 2001)
Zvuk
Díky možnosti sedmi základních modelů zvuků, dvou funkcí Control a hlasitosti ovládání výsledného zvuku v sobě Crossroads skrývá skutečně nepřeberné množství různých barevných nastavení toho kterého zvuku od "rockové metly" po "sametové pohlazení na duši".
Nastavené zvuky (při vychytání obou funkcí Control) více či méně úspěšně kopírují charakter zvuku, jenž je možno slyšet na nahrávkách Erica Claptona - ať z jeho rané tvorby (samozřejmě nejen) v podobě zkreslené kytary či například z roku 1992 na desce Unplugged (akustická kytara mi přišla obzvlášť zdařilá).
Vlastní zvuk zaznamená malý propad při zapojení do výstupu k mixu zvukaře (přes Out 2). Dojde zde k jakémusi "zplaca>tění" tónu. Mnohem výhodnějším řešením je napojit krabičku (přes Out 1) přímo na zesilovač. Krabička si dobře vede při zapojení do lampy i do tranzistorového zesilovače (i když lampa je lampa).
Poněkud nešikovné mi připadne vlastní přepínání jednotlivých modelů, neboť připustíme-li, že se jedná o nožní ovladač, je nutné se pro změnu zvuku (modelu) vždy k pastičce sklonit a přenastavit ji ručně - nebudete-li hrát příkladně zmiňovaný Unplugged kompletně celý.
S tím úzce souvisí i oba Cntrl potenciometry a jejich nastavení, které vyžadují pokaždé (ke každému typu modelu zvuku), pro ten správný "claptonovský" zvuk, jinou pozici.
Bohužel je nutné (se změnou modelu) upravit i level, který ke všem modelům není na vyrovnané úrovni.
Považuji za škodu, že krabička nemá možnost paměťového uložení nastavených zvuků a následnou možnost přepínání mezi nimi pomocí nožního ovládání, ale tím bychom se patrně dostali již do poněkud jiné kategorie efektů, než zřejmě měl výrobce v úmyslu.
Závěr
Pastička Crossroads od firmy DigiTech na mne v každém směru velice zapůsobila (i přestože mne přesvědčila, že navlas stejný zvuk, jaký umí zahrát Eric Clapton, stejně nikdo jiný nikdy mít nebude). A tedy - pokud jste hráči milující Erica Claptona (hlavně jeho charakteristický kytarový zvuk) a nemáte chuť, prostor, čas či cokoli jiného pro nakoupení aparatury, kterou Eric používá, je Crossroads jedna z vašich možných variant, jak se za rozumnou cenu v jedné malé a snadno přenositelné krabičce dosti přiblížit vytouženému kytarové zvuku.
Info:
Crossroads - Eric Clapton je kytarový efekt vyrobený firmou DigiTech, určený pro simulaci vybraných klasických kytarových zvuků Erica Claptona. Doporučená cena je 5990 Kč.
Plus:
akustický zvuk kytary u modelu č. 6
možnost nastavení různých barev typů zkreslení
snadná přenositelnost
Mínus:
ruční nastavování modelů a charakteru zvuku, bez možnosti uložení
decibelová (hlasitostní) nevyrovnanost při přepínání jednotlivých modelů
TESTOVÁNO NA:
APARÁTYCelolampový aparát Peavey Classic (30 W)Tranzistorový aparát Laney KC 100 (120 W)
NÁSTROJE
El. kytara - Stratocaster z dílny Petra Procházky
El. kytara - Marcus SK50 z dílny Petra Jurkoviče
El.-akust. kytara Yamaha APX 4A