Danelectro Dan-O-Wah - wah
Pojďme se podívat na kvákadlo, které by vám mohlo snadno ujet. Vážně. Nemá sice motor, ale ten design! A k tomu je pořádně nabušené skvělými zvuky.
Wah-wah pedál, česky kvákadlo, je jedním z nejpopulárnějších kytarových efektů. Snad nejvíce je spojeno se jménem Jimmiho Hendrixe, v současnosti rádi "kvákají" snad všichni velcí kytaristé, např. Steve Vai, Joe Satriani, John Petrucci. Nejčastěji jsou na pódiích k vidění kvákadla firmy Jim Dunlop - populární model Cry Baby v mnoha modifikacích, dokonce i v rackové verzi, Steve Vai používá signovaná kvákadla firmy Morley, pojmenovaná podle jedné ze skladeb z CD Alien Love Secrets - Bad Horsie.
Firmu Danelectro znám především díky jejich retro efektovým pedálům, které jako by právě vyšly z dílny designéra 50. let. Pochopitelně ani Dan-O-Wah nemění osvědčenou koncepci a tak je jeho vzhled - no, poněkud neobvyklý. Proč ne.
Nejdřív jsem si to
dlouho prohlížel
Je to vážně auťák. Pořádná kára. Má to chladič, světla, blatníky, zadní světla, dokonce i kola. Nářez. A nebo kýč, jak chcete, někdo upřednostňuje funkční tvary.
Šasi, nebo chcete-li kastle, je zhotovena z plastu. U testovaného modelu byl černý, ale vyskytují se i další barvy, modrá a červená. Vlastní pedál je rovněž plastový, i když vypadá velice kovově. Je polepen černou gumou, do které jsou vkusně vlisovány nápisy Danelectro a Dan-O-Wah. Když kvákadlo otočíme "na střechu", můžeme se přesvědčit, že alespoň základní deska, na které jsou zevnitř nainstalovány elektronické "vnitřnosti" efektu, je kovová. Opět černá barva, nalezneme zde bílé schéma funkcí jednotlivých ovládacích prvků efektu, kryt 9V baterie a gumové nožičky připomínající pneumatiky, které zajistí, že vám pedál nebude jezdit po pódiu zrovna když to nejméně potřebujete (zajímavá funkce kol - jsou tam proto, aby to nejezdilo).
Po stranách "autíčka" jsou vždy čtyři a čtyři malé stříbrné plastové spínače a vpředu před pedálem dva větší kovové. Dan-O-Wah je dlouhý celých 30 cm, pro srovnání - Jim Dunlop Cry Baby je o 4 cm kratší.
Jak to hraje a co to umí
K testu jsem použil kytaru Ibanez RG550EXGK MM custom se snímači DiMarzio Evolution a kombo Hughes & Kettner Attax 40 W.
Kvákadlo se zapíná klasicky, zasunutím jacku do konektoru Input, tedy při pohledu shora do pravého "světlometu". Uprostřed "chladiče" se nachází zdířka na připojení DC adaptéru, pak odpadají starosti s baterií. Adaptér je nutno dokoupit zvlášť.
S pedálem Danelectro Dan-O-Wah máme k dispozici 3 + 3 druhy wah efektu. Aktivují se spínači po stranách pedálu, které fungují jednoduše tak, že při stisknutím jednoho se vypne předchozí, jednoduše vyskoči. Činnost jednotlivých banků je signalizována rozsvícením "zadního světla" na stejné staně, kde se nachází aktivní banka zvuků. Svítí-li toto světlo zeleně, je kvákadlo zapnuto (spínačem pod pedálem, stejně jako u Cry Baby), pokud ne, světlo je červené, kvákadlo je vypnuté. Jednotlivé skupiny, banky, se aktivují pravým kovovým přepínačem umístěným před pedálem, ten levý pak zapíná a vypíná zkreslení, což poznáte podle rudě zářící kontrolky mezi oběma "zadními světly".
Skupina, nebo chcete-li banka vlevo se nazývá 60's Rock a jak již název napovídá, jedná se o klasické zvuky z dob počátků používání kvákadla. Milovníci Hendrixe si zde jistě přijdou na své. Zvuk A je položen spíše v basech, B ve středech a C zasahuje převážně do výšek. Všechny tři zvuky jsou vkusné, velmi muzikální a bez problémů použitelné.
Čtvrtým spínačem u každé banky můžeme zapnout efekt Octaver. K danému tónu přimíchává při kvákání vrchní oktávu, čímž získáváme další zajímavé zvuky.
Banka přepínačů vpravo se jmenuje 70's Funk. Nyní mohou zpozornět vyznavači Prince a jiných funky kytaristů. Tato banka se shodně vyznačuje větším záběrem, větší hloubkou kváknutí. Zvuky se liší shodně frekvenčním rozsahem jako u první banky, ale v opačném pořadí, takže D je nejvíce dole a F nejvýše.
Nemohu říci, která skupina zvuků je lepší. Obě mají svá specifika a podle charakteru skladby a nálady si můžete vybrat, co vám bude nejvíce sedět.
Navíc spínačem vedle přepínání bank můžete ještě zapnout zkreslení. Je typu distortion a pěkně přikrmí a přikreslí daný zvuk. Pokud již používáte zkreslení z preampu a zkombinujete to s distortionem z Dan-O-Wahu a agresivnějšími zvuky 70's funku, barva vašeho tónu se změní tak silně, že to chvílemi už nezní ani jako kytara, spíše jako pološílený synťák. V tom právě vidím hlavní přednost tohoto kvákadla - obrovské množství zvukových barev pro nejrůznější styly a nálady. Počítejte se mnou - 6 různých zvuků, ke všem lze přikombinovat Octaver, takže 12, a všechny je možné kombinovat se zkreslením - 18 zvuků v jednom efektu, k tomu celkem snadno přepínatelných, při troše šikovnosti a podle tvaru boty je možné přepínat ve stoje i zvuky v jednotlivých bankách, ale není to příliš pohodlné a také si nemyslím, že by v nějaké skladbě bylo nutné vystřídat 12 zvuků kvákadla, i když, kdo ví. Fantazii se meze nekladou a Danelectro Dan-O-Wah jí velmi povoluje uzdu.
Ještě k funkci pedálu - jedná se o stejný princip jako u Cry Baby, tedy převod pohybu pedálu na potenciometr gumovým ozubeným řemenem. Na rozdíl od Cry Baby, které má zcela hladký chod, je zde cítit, jak jednotlivé zuby řemenu zapadají do ozubeného kola potenciometru, což může umožnit přesnější kontrolu rozsahu pohybu, ale pro někoho to může být trochu rušivé. Spínač efektu pod pedálem funguje lehčeji než u Cry Baby, ale stále přiměřeně tvrdě, takže by se vám nemělo stát, že při zuřivém kvákání se najednou vypnete - "dokvákals. To je tvůj konec."
Pro úplnost dodávám, že wah Jim Dunlop Cry Baby, se kterým Danelectro Dan-O-Wah občas pro větší názornost srovnávám, je model GCB-95, tedy klasická záležitost jednozvuková (používá např. Joe Satriani). Tento test není a nemá být srovnávací, ale používám jej pro přiblížení zvuku Danelectro Dan-O-Wah. Podle mého názoru je zvuk Cry Baby někde mezi zvuky oběma bank Dan-O-Wah a přišel mi poněkud barevnější, univerzálnější. U Dan-O-Wah je každý zvuk úžeji, jednoznačněji definován, což je dáno především možností přesnějšího výběru charakteru daného zvuku přepínáním mezi nimi.
Ale dost řečí - zvuky se těžko popisují slovy. Kdybych to uměl, radši bych vám to namaloval. Nejlepší bude, když si na to uděláte vlastní názor. Pokud zjistíte, že Danelectro Dan-O-Wah je přesně to pravé, skvělé a dokonalé, připravte si, dle mého soudu vcelku přiměřených, 3990 Kč.
Info:
Danelectro Dan-O-Wah je neobvykle vyhlížející wah-wah pedál s možností volby pevně daných zvuků, efektem Octave a Distortionem. Jeho cena je 3990 Kč.
Plus:
zvukové možnosti
kvalita jednotlivých zvuků
dobré zpracování
osobitý design
Mínus:
plastová konstrukce (byť velmi robustní)