Beyerdynamic TG 556 - bezdrátový set pro zpěváky a řečníky

Beyerdynamic TG 556 - bezdrátový set pro zpěváky a řečníky
Beyerdynamic TG 556 - bezdrátový set pro zpěváky a řečníky

Pojďme si posvítit na bezdrátový set od německého výrobce Beyerdynamic s označením TG 500, respektive model s ručním mikrofonem TG 556. Obecně se jedná o variabilní sestavu bezdrátového přijímače s možností volby mikrofonu do ruky, vysílačky na kytaru, popřípadě mikrofonu klopového nebo hlavového. To vše v ceně, která kopíruje ostatní výrobce podobného zboží, lehce přesahuje deset tisíc korun. Výsledky svého testování vám předkládám v následujícím textu.

Dostalo se mi té cti testovat výrobek od německé firmy Beyerdynamic, která podle mého názoru patří ke špičce stejně jako Shure, Sennheisser apod. Hnidopich možná řekne, že to není pravda, že SM58 a další produkty jsou nepřekonatelné. Budiž, nechám vás u toho. Pojďme se ale společně podívat na střeva tohoto bezdrátového systému.

TG 500 je nový bezdrátový systém, který funguje v rámci pásma do 700 MHz, konkrétně testovaný kus v pásmu 518-548 MHz.

 

Digitální dividenda

Mezititulek nevypadá úplně vábně, hned vysvětlím, o co jde. Český telekomunikační úřad (ČTU) totiž významně zasáhl, a ještě zasáhne, do bezdrátových systémů. Od roku 2020 se chystá omezit provoz v rozmezí UHF nad 700 MHz. Nechci se pouštět do větší analýzy, od toho jsou jiní, odborně mnohem zdatnější lidé, chci vás jen upozornit pro případ, že uvažujete o koupi bezdrátového systému, abyste s tím počítali. Klíčové datum se zatím zdá být 30. červen 2020. Testovaný systém, jak už jsem napsal, funguje na frekvencích nad 500 MHz a to by mělo zatím být v pořádku.

Ještě se zmíním o systémech nad gigahertz, především pásmo 2,4 GHz. To sice funguje, ale není použitelné pro profesionální využití, má problémy s pevnými překážkami, a už vůbec nemluvím o systémech, kde by bylo potřeba provozovat více kanálů. Úvahy o technologii bezdrátového spojení pro muzikanty se podle mého názoru ještě povedou.

 

Beyerdynamic

Co že se to skrývá v krabici s mikrofonem? Především kovový přijímač s montážními prvky do racku, napájecí trafo, manuál a samozřejmě mikrofon. V tomto případě kondenzátorová handka TG V56. Každého asi zajímá, jak to hraje, jak to mluví a zpívá. Mohu vás ubezpečit, že zvuk celého systému je výborný. Přenáší frekvence lidského hlasu v přijatelných hodnotách, není a priori zbaven hlubokých frekvencí, jak to u laciných bezdrátů bývá, a co je důležité - stále drží spojení. Testovali jsme ho ve staré budově, kde jsou značně silné zdi, i s tím si poradil. Předpokládám, že takový provoz není tak častý, ideální je samozřejmě s možností přímé viditelnosti mikrofonu s přijímačem.

Ach ten plast... řekl jsem si, když jsem doma úhlednou krabičku rozbalil. Ano, tělo mikrofonu je plastové, cesta do hlavy mikrofonu je poměrně složitá, jde to špatně rozebrat. Tam se ale asi tak často nechodí. K bateriím naopak vede cesta snadná, lze je jednoduše vyměnit, a to i bez dlouhých nehtů, které jsou potřeba u jiných výrobců bezdrátových systémů. Na druhou stranu si říkám, že v zimě to nebude studit do ruky jako kov, a když náhodou mikrofon spadne na zem, tak trochu pružný plast kapsli třeba zachrání. Přiznávám ale, že házení na zem nebylo součástí mého testu, což jistě chápete.

Ten samý systém TG 500 je možné pořídit s dynamickou handkou TG V50, s klopovým vysílačem TG 558, hlavovým vysílačem TG H34 a kytarovým vysílačem.

Podle mého názoru, a naznačil jsem to už v textu pod titulkem, tento systém tak nějak výkonnostně kopíruje podobné systémy jiných značek v obdobné ceně. Nedovedu si představit, že tak renomovaná firma, jakou je Beyerdynamic, dá na trh systém, kterým nechce konkurovat ostatním výrobcům. O svých kvalitách nás všechny přesvědčila např. svými studiovými sluchátky, která zná celý svět. To jen tak na okraj.

 

Ideální zákazník

Pro koho je systém TG 500 určený? Ta skupina potenciálních zákazníků je poměrně široká. Mikrofon vidím v rukou neprofesionálního zpěváka/zpěvačky, který své umění ale myslí naprosto vážně. Potom v rukách prezentujícího, prodejce, moderátora apod., který chce, aby mu jeho posluchači rozuměli, i když zrovna nestojí metr od přijímače a mixpultu. Varianta s klopovým a hlavovým mikrofonem se také nabízí. Hlavový mikrofon je ale docela věda, vybrat takový, aby za něj člověk nemusel dát celou výplatu, a zároveň se nemusel za zvuk stydět, je poměrně náročné. Každopádně vám přeji hodně zdaru.

 

Info:

Beyerdynamic TG 500 je bezdrátový systém s možností volby mikrofonu popř. vysílačky pro kytaru. Cena základních kombinací jsou:

TG 500DR: 15890 Kč, TG 510: 12 690 Kč, TG 534: 14 290 Kč, TG 550: 13 290 Kč, TG 556: 14 590 Kč, TG 558: 14 790 Kč.

 

Plus:

kvalitní zvuk

frekvence mimo dividendu

příslušenství

 

Mínus:

příliš mnoho plastu

složitá cesta do mikrofonní hlavy

 

tech. specifikace

provedení systém s bezdrátovým mikrofonem do ruky
typ mikrofonu kondenzátorový
frekvence přenosu 518–548 MHz
obsah balení přijímač, mikrofon s vysílačem, napájecí trafo, rackové montážní prvky, baterie AA, manuál

web

eastern-europe.beyerdynamic.com/tg-556-set.html

Psáno pro časopis Muzikus