Audiffex ampLion - simulátor kytarových zesilovačů

Audiffex ampLion - simulátor kytarových zesilovačů
Audiffex ampLion - simulátor kytarových zesilovačů

Lev přichází z Boskovic

Světově známé počítačové kytarové simulátory, jako například AmpliTube nebo GuitarRig, konečně dostávají zdrcující úder přímo ze srdce Evropy. Další česká firma ukazuje, že se s námi prostě musí počítat.

Program ampLion je velmi věrná simulace kytarových zesilovačů, efektů, reproboxů a snímacích mikrofonů světoznámých výrobců. Nabízí řešení „vše v jednom“. Každému kytaristovi stačí jedno kliknutí myši a veškeré vybavení je plně k dispozici. Díky režimu pro živé hraní a zabudované podpoře ovládání pomocí MIDI můžete směle vstoupit na pódium pouze se svým notebookem, audio rozhraním a nožním MIDI kontrolérem.

 

S chutí do toho

Pokud máte počítač s požadovanou konfigurací a příslušnou externí zvukovou kartou (dnes k tomuto účelu dobře poslouží i některé multiefekty s USB výstupem), což je podmínkou pro zprovoznění ampLionu, není již čeho se obávat. Přes webové rozhraní firmy si zakoupí sériový klíč, stáhne data a podle pokynů lehce nainstaluje i běžný uživatel PC. Pak již jen stačí vypustit „Lva“ z klece a nic vám nezabrání v zábavě a tvorbě. Program sám mě velmi mile překvapil svou intuitivností a jednoduchostí ovládání i velmi povedenou grafikou. Prakticky si připadáte jako v reálu, jen místo toho abyste otáčeli potenciometry rukou a přisunovali mikrofon k reproboxu manuálně, stačí jen přidržet myš a sunout. Velmi příjemné je rovněž spuštění nebo ukončení, k čemuž vám poslouží jen jedno klepnutí na mezerník. Spuštění lze provádět i prostřednictvím menu. V pěti krocích si nastavíte požadovaný sled krabiček, zvolíte typ zesilovače a reproboxů, ke kterým si dáte i svůj oblíbený mikrofon, a to samozřejmě na místo, kam jste zvyklí, sestavíte věž rackových efektů a máte vyhráno. Následně už si jen vytvoříte svoje oblíbené presety, které si uložíte do programového manažeru, kde si je pojmenujete, aby vždy byly správně po ruce. V případě, že máte ke svému notebooku připojen MIDI kontrolér, prostě jen přepnete na Live Mode podáte zvukaři kabel z karty a aparatura za desetitisíce je připravena vypíchnout váš um a kreativitu.

 

Pedálové efekty

Uspořádání signálového řetězce koresponduje se zapojením klasického vybavení kytaristy: osm pozic obsaditelných efektovými krabičkami můžete na polovic rozdělit do paralelního zapojení nebo je prostě nechat v sérii za sebou. Buď zvolíte z některého z nabízených programátory, nebo si je prostě dáte za sebe tak, jak to máte v reálu. Od moderních digitálních až po samozřejmě pěkně oprýskané vintage klasické krabičky. Celkem dvacet šest nejpoužívanějších! Nad nimi pak kdykoli k použití plně chromatická ladička, což je velmi praktická věc. Ještě srovnat vstupní a výstupní hlasitosti. Cokoli lze dát do Bypassu a nastavení zamknout, jak u efektů, tak boxů.

 

Zesilovač a reproboxy

Máte možnost opět volit z devíti nejznámějších aparátů a sedmi koncových zesilovačů. Samozřejmě všechny pod logem ampLionu, nicméně design prozradí. K tomu přiřadíte dva z dvanácti nezávisle nastavitelných reproboxů s různými snímacími mikrofony, opět máte možnost výběru z osmi mikrofonů.

 

Rackové vybavení

V dalším kroku si sestavíte svůj vysněný rackový sloup. Samozřejmě začnete s Noise Gate, pak nějaký ten Limiter, Chorus, Flanger, Delay, AutoPan... Abych s tím vůbec uměl zacházet! I na to je myšleno. Na ploše leží ikonka s nápisem Help, jejíž jedna z funkcí je přesunout vás k uživatelskému manuálu. Nicméně je velmi málo pravděpodobné, že byste toto někdy využili. V rackové sekci na vás opět čeká celkem patnáct druhů efektů.

Audiffex ampLion - simulátor kytarových zesilovačů
Audiffex ampLion - simulátor kytarových zesilovačů

Programový manažer

Zde si uložíte všechny své varianty zvuků. Můžete si jich vytvořit tolik, že budete rádi, že si vůbec zapamatujete (naštěstí si lze vše podle svého pojmenovat), co chcete použít. Samozřejmě můžete mít ke každému zvuku jiný aparát, reprobox, sled hadů z krabiček a racků. Těžko si jen představit, že i kdybyste měli na toto vše peníze, stíhali byste mezi změnami zvuků měnit celé soustavy. Ráj pro věčné hledače soundů. Nicméně i pro ty, kdo tak neřeší rozdíly mezi zkreslením a fůrou efektů, je tento software výborným východiskem, jak si i v paneláku se sluchátky na hlavě lze užívat maximum komfortu a kvality zvuku. Jelikož v simulačních algoritmech ampLionu byly použity nejmodernější technologie, je výsledný zvuk k nerozeznání od skutečných předloh.

 

Live Mode

Poslední poloha na ploše je hraní naživo. Kdo se rozhodne, že je pro něj ideálním řešením používat ampLion na pódiové hraní, nebude mít problém. Stačí mu k tomu položit příslušný pedál na podlahu a mezi všemi svými zvuky bez problému přepínat za chodu. Na displeji laptopu se vám bude zobrazovat jak vždy praktická ladička, tak název a numero zrovna používaného zvuku a síla výstupního signálu a možnost zamutování.

 

Souhrnem

Určitě si Audiffex se svým „Lvem“ získá hromadu příznivců i odpůrců. Staromilec se neotřepe ani zanic. Kdo však má rád nové trendy a řešení, bude dvojnásob potěšen, už pro naši národní hrdost. Nákupem některého z jejich produktů si navíc předplácíte možnost upgrade svého softwaru, protože jak se zdá, a budeme v to doufat, vývojáři rozhodně nespí.

Nezbývá než popřát našemu „Lvu“, aby řval z ampLionu stále víc a čím dál hlasitěji.

Audiffex ampLion - simulátor kytarových zesilovačů
Audiffex ampLion - simulátor kytarových zesilovačů

Info:

Audiffex ampLion je simulátor kytarových zesilovačů, reproduktorů, efektů a snímacích mikrofonů. Umožňuje kompletní zpracování kytarového zvuku. Obsahuje ovládání všech parametrů přes MIDI rozhraní a možnost vytvoření sekvence presetů pro snadné přepínání a ladičku. AmpLion je tak kromě nahrávání do vícestopého softwaru i výborným partnerem pro živé hraní přímo na pódiu. Doporučená maloobchodní cena je 1990 Kč.

 

Plus:

intuitivní orientace v programu

ovládání pomocí MIDI

variabilita nastavení

možnost použití pro hraní naživo

cena

 

Mínus:

pozor na starší nebo pomalejší PC

 

Specifikace:

30 efektů

9 předzesilovačů

7 koncových zesilovačů

12 reproboxů

8 mikrofonů

simulace dvou reproboxů současně

možnost hraní v modu živého hraní

 

Kompatibilita

Mac OS: 10.5 Leopard, 10.6 Snow Leopard

Windows: XP SP2, Vista, 7 (32 i 64bitové verze)

formát plug-inu: VST 2.4, RTAS/AS

 

Systémové požadavky

Mac OS: procesor PowerPC (G4, G5) nebo Intel s frekvencí alespoň 1,6 GHz (doporučeno 2 GHz), 1 GB RAM, 150 MB místa na pevném disku.

Windows: procesor s podporou instrukcí SSE2 (Intel Pentium 4/AMD Athlon 64 a novější), 1 GB RAM, 150 MB místa na pevném disku. Displej s rozlišením alespoň 1024 x 768. Zvukové zařízení s ovladači ASIO.

Psáno pro časopis Muzikus