Ashdown MAG300
Na našem trhu se objevil nový pomocník pro boj s usazeným prachem. Nejedná se ani o chemický čistič s extra leštící složkou, ani o prachovku s ultra nanovlákny, ale o 300wattové kombo anglické firmy Ashdown, které při patřičné hlasitosti zaručeně rozvíří oblaka prachu ve všech koutech pódií, zkušeben a dokonce i přes zeď u sousedů.
Na první pohled a zdálky to vypadá, že je veliké. Zblízka se zdá být ještě větší. Jako i jiné produkty firmy Ashdown, působí MAG300 retro vzhledem jako ze šedesátých let. Jeho rozměry 952 x 795 x 525 mm jsou sice značné, ale na zadní sedačky běžného dvoustopého vozidla se vejde celkem v pohodě. Pro lepší uchopení tohoto drobečka o hmotnosti 44,5 kg jsou samozřejmě po stranách masivní madla. Mohla by být i o něco výš, ale to lze kompenzovat zkrácením rukou jeho nosičů. K tomu jen taková drobnost - u testovaného kusu bylo jedno z madel našroubováno vzhůru nohama, takže poněkud lámalo zápěstí. Nevadí, vše spravilo pět minut se šroubovákem v ruce a alespoň jsem nahlédl do útrob bedny. Nápisy čínskými znaky uvnitř ve mne vyvolaly červíka pochybností o pravdivosti nápisu Manufactured in England na zadní straně, ale co dnes není z Číny, že. Bedna se zdá být z desetivrstvé dřevotřísky a je pokrytá tmavým kobercem, který budí dojem, že vydrží být krásným a neroztrženým po dlouhou dobu.
Kombo je osazeno čtyřmi modrými (!) desetipalcovými reproduktory Ashdown Blue Line o výkonu 80 Wattů a impedanci 8 a dvoupalcovou horničkou o výkonu 10 W a impedanci 15 . Dohromady to dělá 4 box. Celé je to chráněno jemnou, stříbřitě kovovou síťkou. Pod linií reproduktorů samozřejmě nechybí plochý bassreflex.
Tranzistorový zesilovač je třísetwattový s 300 W RMS a až 500 W ve špičce, jehož zkreslení by mělo být méně než 0,5%. Vstupy pro nástroj má standardně dva - jeden označený low, druhý high. Fungují však i oba najednou. Oko basistovo zaujme kulatý, žlutě podsvícený budík s mechanickou střelkou - VU meter ukazující míru vstupního signálu. Kombo jsem zkoušel jen s pasivními basami, takže dotyčná nikam moc nelítala. Ovšem vypadá to hezky a draze. Dále se na předním panelu nachází ekvalizér - basy, parametrické středy 220 Hz a parametrické výšky 1,6 kHz se zdvihem ±15dB. Je radost s ním pracovat. Dělá přesně to, co člověk zamýšlí, prostě v jednoduchosti je síla. Lze ho také tlačítkem vypnout, ale to spíš tak pro srovnání. Zvuk je potom pochopitelně nemastný neslaný. Při rovném průběhu bez ekvalizéru je odstup signálu od šumu nejméně 80 dB. Nalevo od vypínače ekvalizéru jsou další čudlíky na zvýraznění basů nebo výšek. Zejména ten basový mne mile překvapil. Poněkud stranou od ostatních se nachází velice zajímavá věcička, v této cenové kategorii nečekaná - jde o nastavení sub-level harmonics. Jednoduše řečeno vám přidává spodní částkové tóny, což výrazně zhutní tón. Při nastavení na maximum tak vlastně získáte celkem zajímavý a spolehlivý octaver zahrnutý v ceně komba, se kterým můžete spekulovat donekonečna. Dále zde najdeme už jen vstup a výstup efektové smyčky, nesymetrický výstup, třeba do ladičky, a symetrický XLR výstup. Vzadu jsou dva 4 jackové výstupy do beden. Celá hlava je chlazena pasivními chladiči uvnitř a jedním relativně nehlučným mechanickým větráčkem.
Zvukově se kombo začíná projevovat až při vyšších hlasitostech, což se dá očekávat. Ovšem v tomto případě je zvuk potichu a nahlas opravdu dramaticky rozdílný. MAG300 rozhodně není nic na večerní a noční cvičení v ubytovně ČKD. Oproti hutným basům se zdá, že chybějí výrazné výšky, ale to může být způsobeno místnostmi, ve kterých byl test prováděn. Aparát nezklame nikoho, kdo vyžaduje hlasitý výkon, rychlou odezvu, jednoduchost ovládání a víc než přijatelnou cenu. Zvukově se hodí zejména na tvrdší muziku, neb i struna H na něm hraje moc pěkně a zřetelně.
Aparát jsem testoval na baskytarách Vivian Sitheusus a Marcus.
Plus:
Ashdown MAG300 je 300W baskytarové kombo se čtyřmi 10" reproduktory a hornou. Jeho cena je 18 900 Kč vč. DPH.
Mínus:
sub-harmonics
ekvalizér
Cena:
hmotnost