Alesis MicTube Solo - lampový předzesilovač
Lampa se může občas hodit, že jo? A když nemáme k dispozici nějaký echt vymazlený lampový předzesilovač nebo se s tím jenom nechceme tahat, můžeme sáhnout po něčem menším. A právě do takové koncepce zapadá testovaný mrňous.
Vybalujeme
Balení obsahuje pouze samotný efekt a napájecí zdroj. Kromě manuálu dostaneme ještě čtyři malé gumové nožičky. Ty jsou nalepovací, takže se můžeme rozhodnout, zda je využijeme hned nebo necháme odpočívat na jindy. Krabička má napájení 18 V AC a 1 A (!). Kablík vedoucí z adaptéru mi přijde hodně tenoučký na tak velký proud, čekal bych silnější izolaci. Adaptér je pořádný macek. Je těžký jako hrom, těžší než samotný efekt. V zásuvce na obě strany přečnívá, takže k němu už nic nezapojíme.
Vzhled
Předzesilovač má na výšku 1U a šířku o něco málo menší než půl racku. Po stranách jsou otvory pro přišroubování „oušek“ na zabudování do racku. Ta bohužel nejsou přiložena. Zespodu jsou patrné čtyři matky, jakoby zapuštěné do dna. Nabízí se tedy možnost přichytit Alesis i pomocí nich, i když je patrné, že primárně slouží pro uchycení vnitřních součástek. Celkové provedení působí solidním dojmem, poctivé hliníkové tělo. Mašinka se ani během delší doby provozu nijak nápadně nehřeje.
In-outy
Přední část obsahuje nepřehlédnutelný VU metr v klasickém provedení s ručičkou. Po zapnutí je trvale modře podsvícen. Nádhera! Ručička je taková ta nápadně růžová, stejnou barvu měly sanitky v Západním Německu, jestli pamatujete. Uprostřed panelu je žebrování, za kterým odpočívá srdce přístroje resp. jedna lampa 12AX7. Napravo leží ovladače Gain a Drive a čtyři přepínače, pomocí nichž můžeme skokově snížit úroveň o 20 dB, otočit fázi, oříznout basy a zapnout fantomové napájení. Úplně vpravo se choulí LED dioda Clip, signalizujcí přebuzení předzesilovače. Celý přední panel je navržen velmi elegantně, skutečně parádní je modrý VU metr. Je trochu legrační, že skrz žebrování není svit elektronky téměř vidět. Lampa totiž svítí dovnitř, patice je otočená opačně. No alespoň to slouží jako chlazení. Ovládání je šikovné, točítka jsou sice menší než obvykle, ale nic neprokluzuje, jejich chod je příjemně tuhý, dobře se drží. Stejně tak spínače jsou i přes své menší rozměry dobře dostupné. Snad jen škoda, že chybí vizuální kontrola zapnutí fantomového napájení LED diodou. S ohledem na zmíněné titěrnější rozměry spínačů není na první pohled patrné, zda jsou zapnuté či nikoliv.
Vzadu máme samici napájení, jeden vstup a jeden výstup. Můžeme využít buď symetrický XLR nebo velký jack TR. Vstupní XLR má aretaci, je to typ female, výstupní je chlapeček. Pokud potřebujeme zpracovat stereofonní signál, je k mání větší (a dražší) bráška MicTube Duo se dvěma vstupy a výstupy.
Ovládání a zvuk
Základem jsou otočné ovladače Gain a Drive. Prvním nastavujeme úroveň signálu, druhým jeho zesílení. Mašinku jsem nejprve zkoušel s elektrickou kytarou. Připojil jsem se k počítači a hrál přes AmpliTube. Zvuk byl s MicTube plnější, měl více basů, byl o něco kulatější a živější. Využil jsem přepínač Low Cut, zvuk obsahoval na můj vkus těch basů až příliš. Nějaké zásadní či výrazné posílení dynamiky jsem nepocítil, přeci jen zázraky asi nelze čekat. Přesto s ním bylo hraní jednoznačně příjemnější. Pomocí Drive můžeme dosáhnout i lehce nakřáplého zvuku, což bylo fajn v kombinaci s crunch zvuky v počítači. Získaly něco na živosti a barevnosti. Ač „lampomilec“ musím pro poctivost uvést, že jsem u několika málo zvuků (bylo jich skutečně jen pár) zjistil, že hrají kupodivu lépe bez předzesilovače. Týkalo se to spíš čistých než zkreslených. Možná to bylo tím, že zvuk byl trošku temnější než originál a mě u čistých více vyhovují jasnější a cinkavější výšky. Nicméně tento názor je třeba brát jako hodně subjektivní, u někoho to může být přesně naopak.
Ve spojení s mikrofonem byl zvuk opět o něco kulatější, barevnější. Přítomnost lampového předzesilovače byla na zpěvu pozitivně znát.
Resumé
Předzesilovač udělá dobrou službu všude tam, kde chceme signál oživit lampou, třeba před tím, než půjde do zvukové karty. V porovnání s mým „velkým“ lampovým pre-ampem GP3 nebyl zvuk tak čistý, jasný, ani dynamický. Nicméně Alesis vychází desetkrát levněji. A s ohledem na cenu už je to jiná písnička. Přítomnost elektronky je prostě znát, jak ve spojení s kytarou, mikrofonem či basou. Efekt lze využít i jako buffer při putování kytarového signálu podlahovými krabičkami. Je to zkrátka takový lampový mrňous za příznivou cenu.
Info:
Alesis MicTube Solo je jednokanálový lampový předzesilovač. Jeho cena je 1890 Kč.
Plus:
cena/výkon
lampa
VU metr
napájení 18 V (lepší než 9 V)
přepínač otáčení fáze
Mínus:
nemá vypínač
poddimenzovaný drát z adaptéru (subjektivní pocit)
chybí signalizace fantomového napájení
ke skutečnému lampovému zvuku něco málo chybí (ale když vezmu tu cenu...)
www:
Technická specifikace:
šířka pásma: 20 Hz - 50 KHz / +2 dB
počet kanálů: 1
THD: 0,0 5%
max výstupní úroveň: +22 dBu
odstup signál šum: >108 dBu
vstup: 1
vstupní konektory: symetrický XLR nebo nesymetrický TR
vstupní impedance: XLR 1,3 kΩ, TR 1 MΩ
výstup: 1
výstupní konektory: symetrický XLR nebo nesymetrický TR
výstupní impedance: XLR 51 Ω, TR 51 Ω
měření úrovně: rafičkový VU meter: -20 dBu až +5 dBu
indikace přebuzení: LED dioda+20 dBu
napájení: 18 V AC, 1000 mA
rozměry: 210 x 93 x 44 mm (výška 1U Rack)
hmotnost: 0,7 kg