AKG C214 - důstojný následovník C414

AKG C214  - důstojný následovník C414
AKG C214 - důstojný následovník C414

A je tady jedna z dalších novinek rakouské firmy AKG. Jde o příbuzného legendárních a léty prověřených mikrofonů řady C414. To napovídá, že jde o kondenzátorový mikrofon s jednopalcovou membránou, určený JAK pro práci ve studiu, tak i pro živou produkci.

Mikrofon se dodává včetně nezbytného příslušenství, uložený v kufříku. Ono nezbytné příslušenství tvoří „pavouk“, tedy antivibrační držák a přesně padnoucí molitanový protivětrný kryt. Samotný mikrofon je vyveden do konzervativního a důvěru budícího designu. Na první pohled je patrný příbuzenský vztah s řadou C414. Ploché, téměř hranaté tělo je dole zakončeno válcovým tubusem, ve kterém je konektor. Zároveň se za tento tubus mikrofon upevňuje do držáku. Přední a zadní strana je odlišena barvou krycí mřížky. Z přední strany je světlá, zezadu potom černá. Zbytek mikrofonu má metalickou, modrošedou barvu. Po bocích těla najdeme dva přepínače. Ten na levé straně slouží k případnému snížení zesílení předzesilovače o 20 dB například při snímání hlasitých nástrojů nebo kytarových aparátů. Přepínač na pravé straně potom umožňuje zapnout horní propust pro potlačení nejnižších kmitočtů. Použitý filtr má strmost 6 dB na oktávu a naladěn je na 300 Hz.

 

Provedení a hlavně umístění přepínačů je poněkud problematické. Přepínače jsou řešeny jako posuvné. Bohužel mají dost malé hmatníky a jsou dost utopené, takže se prstem těžko ovládají. Další problém je v jejich umístění. Je-li totiž mikrofon uchycen v dodávaném pavouku, přepínače jsou prstem takřka nedosažitelné. Samozřejmě jsem neodolal a mikrofon rozebral. Uvnitř mikrofon rovněž vypadá velmi robustně. Celé mechanické řešení je jednoduché, leč velmi účelné. Samotná mikrofonní vložka je totiž uchycena pomocí jakési gumové „pavučiny“ v plastovém rámečku. Tento rámeček je z jedné strany nasazen na desku plošného spoje ve spodní části mikrofonu a z druhé strany je přimačkáván mřížkou. Deska elektroniky je provedena technologií povrchové montáže a zasahuje až do válcového tubusu, kde končí konektorem.

 

Zvukový projev mikrofonu je příjemně neutrální. Měření potvrdilo průběh frekvenční charakteristiky udávané výrobcem. Je zde patrný zdvih na vyšších frekvencích, který ovšem ve zvukovém projevu nepůsobí nijak nepříjemně. Měřením se potvrdilo i naladění hornopropustného filtru. Pochvalu si také zaslouží dodávaný protivětrný kryt. Krom toho, že přesně padne na mikrofon, velmi dobře plní svoji funkci a minimálně se projevuje v zabarvení zvuku.

A jaký je celkový dojem? Dá se říct, že je to povedený mikrofon. Bezezbytku splňuje očekávání, která máme od mikrofonu renomované firmy. Kvalita má samozřejmě také svoji cenu. V případě nové dvěstěčtrnáctky je to necelých třináct tisíc.n

 

Info:

Kondenzátorový mikrofon AKG C214 je nástupce léty prověřených mikrofonů řady C414. Doporučená maloobchodní cena je 12 990 Kč včetně DPH.

 

Plus:

zvuk

zpracování

 

Mínus:

umístění a provedení přepínačů

 

Technická specifikace:

charakteristiky: kardioidní

vaha: 290 g

ovládací prvky: HP filtr a 20 dB útlumový článek

konde nebo dynam: kondenzátorový

max SPL: 156 dB při zkreslení 0,5 %

frek. rozsah: 20 Hz–20 kHz

citlivost: – 34 dB re 1V/Pa (20mV @ 94 dB SPL)

předzesilovač: tranzistorový

vlastní šum: 13 dB (A)

 

Tranzistor je polovodičová součástka, kterou tvoří dvojice přechodů PN. Jedná se v podstatě o spojení dvou polovodičových diod v jedné součástce, většinu vlastností tranzistoru však dvojicí diod nahradit nelze. Tranzistor je základem všech dnešních integrovaných obvodů, jako například procesorů, pamětí atd. (zdroj: cs.wikipedia.org)

 

Bezesporu nejslavnější mikrofon z produkce AKG je typ C12, který firma uvedla již v roce 1953. Ten se stal natolik vyhledávaným, že se dočkal obnovení výroby. Jen s drobnými úpravami oproti původní verzi se tak vyrábí dodnes pod označením C12VR.

Psáno pro časopis Muzikus