Základy z hudební nauky v otázkách a odpovědích 62
Téma č. 12: Dějiny české hudby v kostce aneb Hlavní osobnosti a okamžiky dějin české hudby. 12.2: Rock (8. díl)
Takže dnes už druhá polovina osmdesátých let a vševymetající heavymetla?
Tak nějak.
Jak se ve stínu HM daří předchozím kapelám?
Ti zjišťují, že vlna heavy metalu, new wave, punku a produkce řady tzv. nezávislých souborů je začíná vytlačovat z pódií. Buď využívají tohoto boomu, zařazují se aktivně do probíhajících změn, a stávají se tak dokonce jedněmi z určujících kapel (Citron), nebo pokračují ve své činnosti a snaží se udržet si své fanoušky ať už stálým koncertováním, třeba v menších prostorách (Projektil), či nejrůznějšími projekty (projekty Michala Pavlíčka) nebo zvýšenou produkcí nahrávek (Katapult).
To znamená...
Kabát se stávají jedním z nejpřednějších souborů českého heavy metalu. Jejich obliba ještě více roste zaměřením na přímočařejší skladbu s co možná nejsilnějším vyzněním refrénu. Citron ještě se Stanislavem Hranickým vydávají Plni energie (1986, Supraphon) a po jeho úspěchu, tentokrát již s Křížkem, realizují Radegast (1988, Supraphon). Katapult po uvolnění zákazu vydávají album Rock de luxe (1986, Supraphon) s hitem Někdy příště. Po řadě změnách na postu bubeníka vychází koncertní album Pozor Rock! Live 1988 (1988, Supraphon) a další studiovka ... a co rock ‘n’ roll!!! (1989, Supraphon). Etc... na své třetí desce, Etc... 3 (1987, Supraphon) výrazněji zapojují klávesy, tentýž rok vychází další album, Etc... 4 (1987, Supraphon). Obě dvě desky nedosahují ohlasem ani kvalitou na předchozí dvě alba, invenčně jsou slabá, skladebně příliš překombinovaná. Olympic nabírají dech albem Když ti svítí zelená (1988, Supraphon), kdy skupina, pod dojmem převládajících změn na domácí scéně, začíná inklinovat k heavymetalovým postupům.
A nová jména?
Tak samozřejmě zde již naplno jedou takové kapely jako Arakain s Alešem Brichtou, Törr, Vitacit s Ladislavem Křížkem a později Milošem Doležalem, Orient, Tma, Autogen, brněnští Titanic a Kern a řada dalších, trvajících vesměs již od začátku osmdesátých let. Ke konci tohoto období bychom zde našli například Motorband s Kamilem Střihavkou či Moped, již bez Viléma Čoka.
Tam ještě ale moc desek nebylo.
No to opravdu ne. A ty další nás čekají až příště.