Základy mixu v domácím nahrávacím studiu - Jak poslouchat/kontrolovat mix

Základy mixu v domácím nahrávacím studiu - Jak poslouchat/kontrolovat mix
Základy mixu v domácím nahrávacím studiu - Jak poslouchat/kontrolovat mix

Jak poslouchat/kontrolovat mix

Jako zvukaři děláme maximum pro ujištění, že náš mix bude znít dobře kdekoliv. Je třeba si uvědomit, že zní-li náš mix dobře ve studiu, není to záruka, že tomu tak bude v různých prostředích a na různých zařízeních. Jak zajistit, aby tomu tak bylo?

 

1. Více monitorů

Jeden ze způsobů kontroly je použití více párů monitorů. K vašim hlavním monitorům použijte levné varianty. Menší bedny, které hrají v podstatě špatně, nebo naopak zvuk nějak uměle vylepšují, např. přidáváním na basech či výškách.

Nemusí to být vždy druhý pár beden. Prostě jiný poslech, který odpovídá tomu, jak je mix poslouchán. na reprácích vašeho laptopu, na peckách do uší atd.

 

2. Projděte se po místnosti

I když pracujete v dobře akusticky upravené místnosti, můžete něco „přehlédnout“, pokud posloucháte pouze z pozice, kde sedíte. Každá místnost vykazuje větší či menší změny v poslechu podle toho, kde konkrétně posloucháme. Využijte toho a projděte se občas po místnosti a poslouchejte, jak se mix změnil.

 

3. Jděte ven

Doslova. Vezměte mix na na mp3 přehrávači nebo na jiném médiu ven a poslechněte si, jak zní. Máte možnost si ho pustit na systému, kde pracujete? Udělejte to. Poslouchejte v autě. Poslouchejte na cestě ve sluchátkách. Snažte se soustředit na to, zda je vše stále srozumitelné, vyvážené.

 

4. Poslouchejte jako napoprvé

Během míchání si mix poslechnete tolikrát, že od něj přestanete mít odstup. Stane se to každému. Je dobré dát si pauzu a pustit si mix z pozice, jako byste ho slyšeli poprvé. Nesoustřeďte se na detaily, ale na celkové vyznění. Pokud vás nic nevrací z pozice posluchače do pozice zvukaře, bude mix v pořádku.

 

5. Dělejte pauzy

Nebojte se opravdu často i po deseti patnácti minutách mix na minutu dvě přestat poslouchat. To vám umožňuje si udržet déle soustředěnost a i odstup od zabřednutí do detailů.

 

6. Měňte hlasitost

To, že váš mix zní skvěle, když hraje nahlas, neznamená, že je dobrý. Pro mix je lepší strategie míchat potichu. Vydržíte s mícháním déle, a pokud váš mix hraje vyrovnaně i při nižší hlasitosti, je jisté že bude hrát dobře i nahlas. Obráceně to vždy neplatí.

Tichý poslech eliminuje špatné vlastnosti místnosti. Energie, která se vrací odrazem zpět do místa poslechu, je menší. Tím se poslech tolik nedeformuje, protože se nemíchá přímý zvuk z vašich monitorů s odrazy z místnosti.

 

7. Cizí názor

Každý máme svůj pohled a celé nahrávání je subjektivní záležitost. Najděte si pár lidí okolo sebe, jejichž názoru věříte, a dejte jim svůj mix k posouzení. Často budete překvapeni, s jakými postřehy vaše okolí může přijít. Vaše mixy to vždy posune dopředu.

 

8. Simulace poslechu

Můžeme použít software, který simuluje poslechové situace. Např. uvidíte, jak bude znít mix z mobilu, laptopu nebo v autě.

Psáno pro časopis Muzikus