Yllas
Ahoj strýčku, mám asi trochu hloupý dotaz, ale jsem v muzice začátečník. Vůbec jsem nepochopil, jaký je rozdíl mezi syntetizéry, samplery a keyboardy, master keyboardy, čím se liší stage piano a digitální piano, co se dá zahrát na arranger keyboard ve srovnání s normálním keyboardem a podobně. Prostě, kdybys byl tak hodný a udělal mi v těch klapkách jasno. Zatím děkuji a měj se! Synovec Rudolf
Milý Rudolfe, tvůj dotaz je zajímavý. Syntetizér (nebo syntezátor) je nástroj, který vytváří nové zvuky na bázi nějakého principu syntézy. Ta může být třeba subtraktivní, aditivní, lineárně aritmetická nebo jiná, dále je tu frekvenční modulace, křížová modulace a další způsoby tvoření tónu. Základní rozdělení syntezátorů je na analogové a digitální nebo analogově digitální či hybridní. Pro analogy je typická subtraktivní syntéza, případně využití křížové modulace. Vynechávám různé modelace a simulace, kterými se v digitální doméně snažíme napodobit chování analogu. Analogový syntezátor vytváří zvuk pomocí skutečných oscilátorů s možností nastavení parametrů v reálném čase. Bývá vybaven analogovými filtry a zesilovači, zatímco nástroj digitální pracuje s jedničkami a nulami a je v principu spíš počítačem.
Zvuky mohou vznikat jako výsledek matematických operací, nebo jsou předem zaznamenané v paměti ROM jako vzorky, nahrané ve studiu. Takovým syntezátorům se říká „ROMplery“, podle výrazu „sampler“. Nejedná se ale o nástroje určené výhradně k produkci cikánské hudby, termín odkazuje na zkratku Read Only Memory, což znamená, že nástroj vzorky nepřijímá, pouze přehrává. Jako vzorek může být použit i specifický vlnový průběh. Sampler je naopak nástroj, který umožňuje nahrávat nové vzorky zvuků do paměti a dále je zpracovávat. Jako keyboard se často označují tzv. samohrajky, tedy klávesové nástroje s přednastaveným rytmicko-harmonickým doprovodem, na kterých lze levou rukou hrát doprovod a pravou sólo. Fungují samozřejmě i jako normální klávesy, když se tato funkce vypne. Mívají velice lehkou plastovou klávesnici, jejíž klávesy bez potíží umáčknou i děti, takže se využívají v hudební výchově. Jejich výhodou je možnost zahrát komplexní doprovod k písničce, takže se s nimi setkáš v barech, kde je obsluhuje hráč a zpěvák v jedné osobě.
Master keyboard nebo keyboard controller je ovládací klávesnice ke zvukovým modulům nebo k počítačovým programům. Nevytváří tedy zvuky, ale mívá ovládací funkce a mnoho tlačítek a otočných ovladačů. Těm lze přiřadit různé parametry. Opravdový master keyboard slouží jako hlavní klávesová jednotka ve studiu pro elektronickou hudbu, jeho funkci může zastoupit i kvalitní syntezátor. Stage piano je výraz pro elektronické nebo elektromechanické piano, určené pro hru na pódiu. Jeho konstrukce tomu odpovídá a na rozdíl od normálního digitálního piana nemívá zesilovač a reproduktory, které mají plnohodnotný zvuk. Musí se tedy ozvučit dodatečně, například pomocí komba či monitoru. Arranger keyboard je výraz pro syntezátor nebo ROMpler, který má vestavěné doprovodné funkce, jedná se tedy o totéž, co se zkráceně nazývá keyboard. Může mít profesionální úroveň a vysoce kvalitní zvuk, velice blízký opravdovým nástrojům, stejně jako bohaté aranžérské možnosti. Cena této úrovni také odpovídá (i přes sto tisíc na stole v českých). Jako příklad nejvyšší kategorie těchto nástrojů mohu uvést Yamaha Tyros nebo zvukové moduly a klávesy Ketron.
Zdraví a mnoho zábavy s muzikou přeje Yllas