Ukulele v rocku II - Zahrajte si rockové pecky na ukulele!
Zdravím všechny nedočkavce, kteří se chtějí naučit na ukulele. Minule jsme si o něm napsali několik základních informaci a dnes se pustíme už do práce. Určitě byste se chtěli hned pustit do hraní, ale nejdříve pár důležitých informací pro ty, co ještě ukulele nemají. Tedy kde sehnat ukulele?
Naštěstí je to dnes mnohem snadnější než dřív. V každém lepším obchodě s hudebními nástroji ho mají. Případně není problém si nástroj vybrat v internetovém obchodě. Protože však nabídka je u nás z větší části omezena na začátečnické až kolikrát „dětské“ modely, je důležité vyvarovat se pár chyb. Nekupujte to nejlevnější ukulele, na které narazíte. Velmi často je to dětská hračka a ne nástroj. Raději kupte ukulele s kytarovou mechanikou. Dá se říci, že je to poznávací znak, že se již jedná o nástroj. Při koupi ukulele se snažte sehnat i nové struny. Přepravní struny, se kterými nástroj zakoupíte, jsou moc tlusté, téměř se nedají naladit, ale hlavně zvuk nástroje je „tupý“! Raději ještě připomenu, že na ukulele se používají nylonové struny. Také nezapomeňte zkontrolovat, zda krk nemá vrtuli, pražce nepřečuhují, kobylka je, kde má být. Soustřeďte se také na dřevo, ze kterého je udělané tělo nástroje. U levného ukulele nečekejte žádný zázrak, ale překližce, která při poklepu zní dost hluše, se raději vyhněte. Při hledání ukulele přeji velké štěstí! Sám jsem narazil na dvě neznačková ukulele, která zní překvapivě dobře, a koupil je.
Když už máte ukulele, musíte ho naladit. V literatuře a na internetu se můžeme setkat s dvěma možnostmi, jak naladit ukulele. První možnost je naladit ho do ladění C (g1–c1–e1–a1). Toto ladění se hodně používá v americké literatuře a je vhodné k doprovodu zpěvu, nemusí tak „napínat“ hlasivky. Na tenorové ukulele toto ladění zní lépe, struny nejsou tak napjaté.
Druhá možnost je ladění D (a1–d1–fis1–h1). Toto ladění je lepší pří společné hře s kytaristy. Akordy E, Em, H, Hm, H7 se chytají mnohém snáze. Nevýhodou tohoto ladění pro začátečníky je akord C. Musí se u něj použít barréčko. Náš workshop je napsaný pro ladění D. Ale klidně ho můžete hrát i na ladění C. Jen si přepište akordy o celý tón níže, a když budete hrát i z not, tak si je přepište také. Nakonec většina ukulelistů neskončí u jednoho ukulele a kupují si minimálně dvě, kde na jednom je C a na druhém ladění D, a podle potřeby tyto nástroje střídají. Klasický příklad je George Formby, který na představení vozil pět až šest ukulelí, kde každé bylo naladěno jinak.
Jak naladit? Na obrázku máte zápis strun v notách, stačí, když ho ukážete někomu, kdo hraje na klavír, flétnu či harmoniku, aby vám je zahrál a už můžete ladit. Jen ještě malá poznámka. Pří zápisu not se používají dva způsoby. Buď se tón a zapíše v oktávě, ve které zní, nebo o oktávu níž. Už od dalších ukázek se budeme setkávat s tímto druhým zápisem. Čte se lépe než první.
Pro úplné začátečníky, kteří hrají na kytaru, je zde další postup. Strunu d naladíme tak, že na struně h zahrajeme tón na třetím pražci. Tón fis zahrajeme na kytaře na druhem pražci struny e. A zahrajeme na kytaře na pátém pražci na struně e. H zahrajeme na kytaře na sedmém pražci struny e.
Na závěr dnešního povídání si ukážeme tři akordy, které si hned odzkoušíme na písni od Boba Dylana Mr. Tambourine Man. Zároveň tyto akordy tvoří kadenci ve stupnici D dur. Čas při čekání na další díl si můžete krátit hrou jiných tříakordových písniček.