Tipy a triky - Direct Box aneb galvanické oddělení

Tipy a triky - Direct Box aneb galvanické oddělení
Tipy a triky - Direct Box aneb galvanické oddělení

Dnes nebudeme řešit, jak někomu dát takovou tečku (tedy direkt), až ho odvezou na galvanické oddělení, ale o tom, že se nemáme bát používat krabičku zvanou direct box, tedy hezky česky direkt box nebo ještě lépe DI box. S ním od sebe oddělíme elektrické přístroje, aby nebručely nebo aby nám nedaly ránu.

 

Když bručí připojené zařízení (klávesy nebo cokoliv jiného), můžeme zkusit mezi ně a zesilovač připojit DI box. Díky němu galvanicky oddělíme obě části - tedy zdroj zvuku a zesilovač. Pod pojmem „galvanické oddělení“ si můžeme představit něco jako bezdotykové spojení. Je to podobné, jako když sportovní lékař ošetřuje zraněného Jágra s navlečenými rukavicemi (ne že bych Jardovi přivolával zranění!). Taky se ho dotýká, ale je vyloučen přenos případné nemoci.

 

U takto propojených zařízení signál putuje, jak má, je tu ale jedno velké vylepšení - nemají si jak předávat „škodliviny“, které nachytala z napájecí sítě (ze zásuvky). Což jsou ony proslulé zemnicí smyčky, tedy brum. A taky nás nekopne vysoké napětí, protože DI box nás pěkně odizoluje, stejně jako zmíněné gumové rukavice.

 

Principiálně není DI box nic jiného než transformátor, který má převod 1 : 1. Tedy se signálem nic nedělá. Má mít co nejlepší stínění a ty lepší by měly nabídnout třeba dva vývody, odzemnění, otočení fáze apod.

 

Nicméně když něčím prochází signál, může dojít k jeho ovlivnění. A tady taky je zakopaný pes - čím kvalitnější součástky a výroba, tím méně je signál ovlivněn. A naopak. Cenově se mohou pohybovat od stovek do několika tisíc korun. Dobrou pověst mají třeba DI boxy od KV Audio a jejich cenovka také odpovídá kvalitě. Naopak ne příliš dobrou pověst má... Ale nechme pomlouvání stranou a raději pohleďme na obrázek, kde je modelové zapojení starého dobrého Rhodese do komba. Obě mašiny jsou napájeny z jedné rozdvojky, ale podstatné je, že signál (tedy zvuk) není připojen napřímo, ale přes DI box.

 

A nakonec jedna poznámka: Pokud používáme obyčejné DI boxy, zdroj zvuku se slabým signálem (mikrofon, kytara) je dobré nejprve předzesílit a teprve pak do něj připojit. Je to dobré nejen kvůli slabému signálu, ale i kvůli impedančnímu přizpůsobení. Zkrátka, bude to hrát lépe.

Psáno pro časopis Muzikus