Sám doma - Mobilní pomocníci v harmonickém tápání
Dnešní díl je určen těm, kteří (sami, či nikoliv) doma hudbu nejen nahrávají, ale jsou také jejími autory. Mobilní přístroje nám v tom totiž mohou být dobrými pomocníky. Dnes se pojďme zaměřit na pomůcky pro autory písní. Jistě se shodneme, že jedním z hlavních pilířů při vzniku hudební složky písně je určitá harmonická sekvence, sled akordů, který se (byť někdy s určitými obměnami) opakuje. Každý samozřejmě tvoří jinak, ale mnozí harmonií začínají, jiní si zase broukají melodie či hrají riffy a až později se snaží akordy odvodit. Pro obě skupiny existuje řada užitečných aplikací, které jim pomohou přijít na to, jaký akordický sled by mohl být pro píseň nejvhodnější. Snad nejužitečnější jsou ve chvíli, kdy nás buď políbí múza nebo někde musíme neplánovaně hodinu čekat, ale přitom nemáme po ruce piano, kytaru nebo jiný hudební nástroj, na který bychom si kýžené akordy zahráli. Jejich pomoc ale můžeme vyhledat i tehdy, když třeba sedíme u piana, ale nejsme si jistí, kudy se harmonicky vydat. Jak už jsem v minulosti několikrát zmínil, co se hudby a zvuku týče, je iOS daleko před Androidem. Užitečných aplikací pro muzikanty je zkrátka pro produkty značky Apple nesrovnatelně více.
To ale neznamená, že by si androiďáci nepřišli na své. Dobrým příkladem je aplikace nazvaná velmi popisně Chord Progression. Je „ad-supported“, tedy v plné verzi zdarma, pouze obsahuje reklamy. Zvolíte tóninu, a aplikace hned nabídne nepřeberné množství harmonických sledů, které vám může zahrát, případně i ukázat na klaviatuře či hmatníku. Sekvence obsahují maximálně čtyři akordy, ale i přes toto omezení nás mohou inspirovat. Kdo ví, třeba díky nim vybočíme ze svých zajetých harmonických stereotypů.
I pro iOS existuje mnoho podobných nástrojů. Mě v poslední době nejvíce nadchla aplikace Soundprism. I v ní nejprve zvolíme tóninu, na základě čehož jsou nám nabídnuty akordy, které korespondují s jednotlivými stupni stupnice. Zajímavé je ale především unikátní uživatelské prostředí, které nám umožňuje v reálném čase hrát jedním dotykem libovolné obraty daných akordů, a to v různých oktávách. Existuje placená verze, která nabízí více možností i zvuků, ale i bezplatná varianta může být užitečná. Ve verzi PRO lze dokonce prostřednictvím MIDI ovládat jiné aplikace. Podobně, a přece jinak, přistupuje k řešení dotykového „živého hraní“ Thumbjam.
Možností je neuvěřitelně mnoho. Podstatné je, že si díky mobilním aplikacím můžeme lépe ujasnit akordy naší vznikající písně, a někdy to dokonce nic nestojí. Proto vám doporučuji trochu prozkoumat trh v této oblasti, třeba si harmonické pomocníky oblíbíte.