Sám doma 7. - Amp modeling za kačky i bez nich
Měsíc uběhl jako voda a je opět čas rýpat se v plug-inech, které nám usnadní domácí nahrávání. Zůstaneme i tentokrát u plug-inů kytarových (konkrétně u amp modelingu) - vždyť by to bylo téma na celou knihu. Knihu, která by zastarala ještě dříve, než by se dostala na pulty. Vývoj a pokrok je v této oblasti překotný, a zatímco čtete tyto řádky, někde na světě jistojistě nějaký kytarista-programátor vyvíjí aplikaci, která softwarový modeling posune o pořádný kus dál.
V minulém díle jsem vám kladl na srdce, ať určitě vyzkoušíte simulace reproboxů od firem, které se na ně specializují (Redwirez, Gutarhacks, Recabinet, Catharsis, Ownhammer a další). Dle mého názoru jsou jejich modely reproboxů vždy o něco (někdy i o mnoho) realističtější než simulace boxů, které jsou součástí SW pro modelování zesilovačů.
Co však samotné modelingové pluginy? Jsou některé z nich lepší než jiné? Jak asi tušíte, na tuto otázku není snadná odpověď. Jsem však toho názoru, že nejnovější generace SW od všech „velkých hráčů“ je celkově více než slušná. Za velké hráče považuji především IK Multimedia Amplitube, Native Instruments Guitar Rig a v neposlední řadě také nespravedlivě opomíjený Peavey Revalver. Pokud máte potíže „nakroutit“ použitelný zvuk v nejnovějších verzích těchto programů, problém je ve vás, nikoliv v softwaru. Buď máte nerealistická očekávání, nebo jste nestrávili dostatek času laděním parametrů. Bohužel totiž i nadále platí staré pravidlo - presety jsou většinou stěží použitelné, a pokud to s modelingem myslíte vážně, musíte s ním strávit několik bezesných nocí. Jistě i vy dojdete k poznání, že externí simulace reproboxů jsou v podstatě nutnost. To neplatí pouze pro Guitar Rig 5 - ten totiž obsahuje okleštěnou verzi Redwirez, což si zaslouží potlesk. Co vy, ostatní výrobci? Chystáte podobný tah?
A na závěr to nejdůležitější - než se rozhodnete vrazit těžce vydělané peníze do komerčních řešení (nebo se uchýlit k softwarovému pirátství), v každém případě vyzkoušejte freeware pluginy! V některých případech drží krok s jejich placenými kolegy, či je dokonce předčí! Za vše mluví pokus, který jsem provedl nedávno. Stejný kytarový part jsem prohnal Amplitube 3, hardwarovým simulátorem (Tech 21 SansAmp) a freeware pluginem LePou LeCto. Ve všech třech případech se jednalo o simulaci aparátu Mesa Dual Rectifier a vždy jsem věnoval velkou péči nastavování parametrů. Výsledné zvukové ukázky (pojmenované pouze „ukázka 1-3“) jsem rozeslal třem přátelům z řad „kytarových puntičkářů“. Všichni vybrali Lecto jako nejrealističtější. Zkrátka mi věřte, že freeware plug-inům je dobré dát šanci a nenechat se odradit grafickým prostředím, které je často velmi strohé. Za zkoušku nic nedáte...