Sám doma 6. - aneb postřehy z domácího nahrávání
Modelky a simulanti
No dobrá, tak už přestaňme chodit okolo horké kaše a pojďme se pitvat v plug-inech. A protože statistiky jasně praví, že nejpočetnější jsou mezi čtenáři Muzikusu kytaristé, pojďme se věnovat plug-inům kytarovým. O nich by se dala napsat tlustá kniha, proto dnešní díl nebude ani zdaleka vyčerpávající a k tématu se budeme muset ještě vrátit.
Co si budeme povídat, nejzásadnější plug-iny pro kytaru se zabývají modelováním aparátů. Ostatní efekty totiž můžete klidně dolovat z plug-inů univerzálních. Jenže matematicky namodelovat chování aparátu není žádná legrace. A co je horší, při hodnocení modelingu vstupuje do hry hodně iracionality, mnoho lidí má na modeling pifku. Považují jej za svatokrádež. Kytaristé jsou zkrátka často přehnaně konzervativní. Proč ne. Pokud máte čas a peníze kvalitními mikrofony sejmout v místnosti s dobrou akustikou vašeho starého Marshalla (samozřejmě naplno), určitě to udělejte! Účelem modelingu není aparáty zcela nahradit. Je to čistě praktická záležitost - nahrávat můžete v klidu domova se sluchátky na uších třeba ve tři ráno. A v tomto ohledu již dnes fungují digitální simulace výborně a dá se očekávat, že v budoucnu bude ještě mnohem lépe.
Co je tedy Achillovou patou modelingu? To je samozřejmě věc názoru. Já mám však v tomto ohledu naprosto jasno a mnozí se mnou budou souhlasit - největším problémem jsou simulace reproboxu. Tolik let jsem při posuzování modelů aparátů ignoroval simulaci reproduktoru! Přitom jsem později zjistil, že právě chování reproboxu je nejtěžší autenticky napodobit. Sebelepší digitální model aparátu zní často neuvěřitelně nepřirozeně, pokud simulace reproduktoru nedělá to, co má. Proto když zkoušíte modelingový software, stojí za to si patřičně pohrát s virtuálními reproboxy. Jinak by se často mohlo stát, že neprávem zlomíte hůl nad kvalitním software. Zjistil jsem totiž jednu věc - ať už používáte jakýkoli modelingový plug-in, jeho zvuk můžete téměř vždy vylepšit použitím kvalitní „third party“ simulace reproduktoru. Těmto modelům se často říká „impulse responses“ nebo IRs. Snad nejvěhlasnější firmou produkující IRs je Redwirez - na svém webu mají i jeden model zdarma a už pouze díky němu zpravidla jakýkoli simulační plug-in pořádně „prokoukne“. A to je myšlenka dne. Vyplněte v modelingovém SW zabudovanou simulaci reproduktoru a zkuste nějakou externí - divili byste se, jak velký rozdíl to může být. To ovšem neplatí pro nejnovější generaci jednoho z nejrozšířenějšího modelingového SW, který má nyní v sobě Redwirez. Skvělý tah! Mimochodem, jeho jméno... vám prozradím příště!