Sám doma 5. - aneb postřehy z domácího nahrávání

Sám doma 5. - aneb postřehy z domácího nahrávání
Sám doma 5. - aneb postřehy z domácího nahrávání

Mí drazí, máme tu další várku chytrolínských postřehů pro ty, kteří se rozhodli pustit se do domácího nahrávání, ale nemají po ruce zkušeného rádce. Minule jsem vám slíbil, že v nejbližších dílech budu pět ódy na nejrůznější plug-iny, tedy „zásuvné moduly“, především z oblasti virtuálních nástrojů (bicích či klávesových) a modelingu zesilovačů (kytarových a basových). Než ale dám průchod své vášni pro podobné prográmky, pojďme se ujistit, že to je správná cesta pro vás. Co je třeba zvážit, než se do moře plug-inů ponoříte? Hlavní otázkou je, zda máte dostatečně výkonný počítač nebo zda jste ochotni si jej pořídit. Jednu věc si je třeba uvědomit - zatímco software pro vícestopé nahrávání rozchodíte i na starším počítači, hardwarové nároky porostou úměrně s tím, kolik plug-inů se rozhodnete používat.

 

Co znamenají „hardwarové nároky“ v praxi? Nejdůležitější faktory jsou operační paměť, rychlost procesoru a také často opomíjená rychlost hard disku. Některé levnější malé notebooky (netbooky) mají sice dostatečné parametry procesoru a RAM, ale jejich Achillovou patou je pomalý hard disk (např. 5400 otáček za minutu). Takový stroj pro hudební software a obzvláště virtuální nástroje nedoporučuji! Možná se vám podaří rozchodit na něm DAW a nahrát a smíchat několik málo audio stop, ale i tak se často setkáte s nejrůznějšími zvukovými „lupanci“ a jinými problémy způsobenými nestíhajícím hard diskem. Za absolutní minimum dnes považuji počítač vybavený 2GHz procesorem, 2MB RAM a hard diskem o rychlosti 7200 rpm. I to je ale pro některé obzvláště „žravé“ plug-iny málo. Je třeba si také uvědomit, že nepřenosný stolní počítač (workstation) bude zpravidla v praxi výkonnější než notebook, který má „na papíře“ srovnatelné parametry. Málokdo ale odolá možností mít „studio“, které si v batohu můžete přinést kamkoli.

 

Důležité je, jaký druh plug-inů plánujete používat. Např. na hard disk jsou nejnáročnější ty, které jsou založeny na přehrávání zvukových vzorků, tedy samplů. Procesor pak dostane nejvíce zabrat od plug-inů využívajících matematické modelování, jako jsou softwarové syntezátory nebo amp modelery. Nejprve se tedy ujistěte, zda váš počítač bude stíhat to, co po něm chcete. Pokud ne, nemusíte hned házet flintu do žita ani vyloupit banku, někdy postačí pouhý upgrade RAM. Samozřejmě to celé můžete nechat koňovi, požadovaný software nainstalovat a případné potíže řešit za běhu. Jen se těmito problémy nenechte odradit - „vyladit“ počítač za účelem hudebních orgií se opravdu vyplatí. Možnosti, které se vám tak otevřou, jsou totiž k nezaplacení. Samozřejmě se i tak může stát, že po několika týdnech zjistíte, že jste zarytí „hardwaráci“ a cesta softwarových plug-inů není vaší cestou. Nu což, upgrade počítače (pokud je potřeba) se hodí i pro jiné než hudební aplikace!

Psáno pro časopis Muzikus