Profily progresivních bubeníků - Michael Schack
Belgický bubeník Michael Schack spadá do škatulky progresivních bubeníků hned ze dvou (těžko oddělitelných) důvodů. Zaprvé tím, co hraje, a zadruhé, na jaký nástroj hraje. Michael je jedním z nejnadšenějších a nejpoučenějších průkopníků elektronické bicí soupravy. A sám dokládá, že elektronické bicí přestávají být „pouhým“ rytmickým doprovodným nástrojem a stávají se čímsi víc. Obzvláště v kombinaci se samplovacími pady bubeník získává možnosti hráče na melodický nástroj a/nebo možnosti DJe.
Michael Schack sám přesahuje škatulku bubeníka a bývá označován jako producent, DJj nebo performer. Jeho nástroje mu totiž umožňují
samplovat (tedy vystřihávat, ukládat a spouštět) části skladeb nebo jejich jednotlivé stopy a mixovat je do sebe. Při současném použití loopovacích efektů lze ze samplů vytvářet smyčky a vršit je libovolně na sebe (tedy alespoň tolik, kolik daný samplovací pad, v Michaelově případě klasický Roland SPD-SX, dovolí). Bubeník na rozdíl od DJe zároveň vlastníma rukama vytváří beat, který skladbu doprovází, což mu dává oproti DJovi s počítačem a krabičkami mnohem silnější vizuální působivost. Pokud k tomu přidáme ještě roli producenta, tedy člověka, který nesampluje jen převzaté úryvky, ale vytváří také vlastní samply nebo celé tracky, máme kompletního Michaela Shacka. O jeho bubenicko-producentských schopnostech svědčí například živé vystupování s drum’n’bassovou superstar Netsky.
Přístup k samotnému bubnování, který nás jako bubeníky asi zajímá nejvíce, je také inspirativní. Přirozeně se většinou jedná o reprodukci elektronických beatů, ale Michael umí na elektronické bubny odbubnovat i poctivé rockové skladby. A aby nebylo paradoxů dost, tak jsou naopak vystoupení, kde hraje velmi věrně provedené elektronické beaty na akustickou soupravu, protože na tu v jedenácti letech začínal a nikdy ji úplně neopustil. Pozoruhodné je, že svou elektronickou soupravu TD-50KV vskutku nešetří. Pokud máte o elektronických bubnech představu, že je to oproti akustickým jen takové šolíchání, podívejte se na jakékoliv Michaelovo video. Níže jich přikládám několik, protože typ tvorby tohoto hudebníka/autora/performera mnohem lépe vystihují koncertní záznamy než nahrávky.
Živé videozáznamy na YouTube:
Michael Schack Live @ Back To The 90s & Nillies
Netsky & Michael Schack live - Laundry Day 2011
Michael Schack - Drum Lesson (Drumeo)