Pódiové sestavy slavných českých kytaristů - Ota Hereš
♭ ........ b
Pódiové sestavy slavných českých kytaristů 166/19
Ota Hereš
„Pivo dělá hezká těla...“, kdo by neznal tento song, navíc jistě s pravdivým sdělením, no ne? Dnes totiž svou sestavu představuje Ota Hereš, zakladatel kapely Alkehol, která, pokud vím, do dnešního dne vydala na osmnáct alb a je jednou z úspěšných a nezničitelných stálic naší rockové scény. Jméno Oty Hereše není ale sepjato „pouze“ s Alkeholem. Už předtím působí v trashmetalových Kryptor, a pokud půjdeme v čase ještě hlouběji, tak roku 1977 zakládá kapelu Törr. Roku 1989 kapelu opouští a vrací se do ní až roku 2002. Což ovšem ještě není všechno, protože Hereš ve druhé polovině devadesátých let vedle Alkeholu souběžně působí i ve skupině Harlej.
Hereš je ve znamení mexických nebo japonských Fenderů Stratocasterů, kdy pro koncerty s Alkeholem hraje na nástroje osazené minihumbuckery Seymour Duncan Hot Rails (u kobylky) a Seymour Duncan SH-4, pro vystoupení s Törr má na kytarách instalovány snímače DiMarzio EVOII (kobylka) a Seymour Duncan Hot Rails a DiMarzio ProTrack. Navíc Stratocastery pro Törr mají Floyd Rose. Na kytary natahuje struny Ernie Ball, a to hybridy, sady o síle 9/10. Pro studiovou práci používá silnější potah, hybridy 10/11. Fendery pro Alkehol podlaďuje o půl tónu, tedy do E♭, A♭, d♭, g♭, b, e♭1, kytaru pro Törr si ladí o celý tón níž, takže do D, G, c, f, a, d1.
Z dalších nástrojů můžeme jmenovat Gibson Les Paul Studio, Harley Benton Les Paul se snímači EMG, Fender Stratocaster USA a hodně již letitou custom kytaru od Zdeňka Vavruši (kopie Kramery), z akustických pak Crafter.
Jaký je tvůj nejhorší zážitek z koncertu?
Například to, že jsme se s kapelou upravili tak, že jsem si nepamatoval, jestli jsme vůbec hráli. Nebo po totální průtrži praskla střecha nad pódiem a tuny vody spadly na pódium...
A nejlepší zážitek?
Z velkejch pódií, kde mraky lidí zpívají mou písničku. Ten pocit je úžasnej. Děkuju všem fandům!