Pódiové sestavy slavných českých kytaristů - Jack@Smith
Navázat na minulý díl, kdy jsme si určili průměrnou sestavu českého kytaristy a přenést tuto myšlenku na světovou scénu, to tedy nebyl lehký úkol. Přesto se podařilo při rozsahu tohoto článku nemožné, takže zde je kratinký pohled na „průměrného“ světového borce.
Kytary - firma
Na rozdíl od české scény zde rozdíl mezi Gibsony a Fendery nebyl tak výrazný. Přesto můžeme říci, že přece jen navrch mají gibsonisté (ale obecně, ne „pouze“ modely Les Paul).
Za těmito dvěma firmami je výrazné místo pro značku Ibanez, kterou následuje Paul Reed Smith, Music Man, Jackson a další firmy.
Kytary - typy
Stejně jako na české scéně to zde na celé čáře vyhrává Fender Stratocaster. Za ním je na silném druhém místě Gibson Les Paul a bronz náleží kytarám Paul Reed Smith Standard a Gibson SG (očekávané umístění nějakého modelu od Ibanezu narušil velký počet používaných modelů a řad této značky, takže jejich „síla“ byla rozprostřena). Velmi těsně následuje Fender Telecaster a Ibanezy řady RG včetně signature modelů.
A co efekty - firmy?
I zde je jednoznačný vliv gigantu Boss, který je následován krabicemi MXR. V podstatě totéž platí i o dalších silných firmách, kterými jsou (již bez pořadí, ale s velkým náskokem před ostatními) DigiTech, Ibanez a Jim Dunlop.
A konkrétní krabice?
První místo má wah pedál Dunlop Cry Baby, dvojkou je Boss Digital Delay a na třetím místě jsou MXR Phase 90, DigiTech Whammy a volume pedály Ernie Ball.
A aparáty?
Zde je to jasné. Přes čtyřicet procent kytaristů má za zády Marshally (často JCM800 a JCM9900), ovšem na velmi silném druhém místě se skoro třiceti procenty se umístily stacky Mesa/Boogie (s jednoznačně nejpoužívanější hlavou Triple Rectifier). Z komb vedou Vox AC30 a Fendery.
A jak jste na tom vy?