Muzislovník - sběrnice AES/EBU, S/PDIF a TosLink

Od mixpultů obraťme list (anglicky: let’s turn the dice), ale jen o kousek. Sběrnice pro přenos digitálního zvuku od přístroje k přístroji mají svůj formát (busses for transfer of the digital audio data is normalized). Profesionální platformou je formát AES/EBU, známý též jako AES3 podle normy IEC 60958. Tento formát byl poprvé zveřejněn (published) v roce 1985, doplněn (revised) byl v letech 1992 a 2003. Je to sériová sběrnice (serial bus) jdoucí po symetrickém vedení (balanced line) s vlnovou impedancí (wave impedance) 110 Ω. Tuto hodnotu nezměříte ohmmetrem (you can’t measure this value with an ohm-meter), ale je podílem podélné indukčnosti a příčné kapacity přenosového vedení (but it is a ratio of longitudinal inductivity and transverse capacity of the transmission line). Na obou koncích přenosového vedení by linka měla být galvanicky oddělena od připojeného přístroje (the electric line should be galvanic isolated from both connected devices), například optočlenem (optocoupler). Vedení by mělo být dvojitě kroucený pár vodičů (twisted pair), použité konektory jsou třípólové XLR (XLR connector), čili „kanóny“. Dokáže přenášet dva kanály digitálního audio signálu v pulzně kódové modulaci PCM (Pulse-Code Modulation).

 

Sériová data jdou po drátech husím pochodem (Indian file) za sebou, čili v časovém oddělení (time distribution). Jednotlivé bloky dat (audio blocks) obsahují 192 rámců (192 frames) se dvěma podrámci pro každý z kanálů (two subframes for each channel). Ty se pak skládají z 32 časových sektorů (time slots) po 32 bitech.

 

Datový formát S/PDIF je spotřebně elektronická varianta téhož. Liší se jen hardwarovým provedením - S/PDIF využívá koaxiální kabel (coaxial cable) a konektory typu CINCH (RCA jack). Datový protokol (data format) je u obou prakticky totožný (identical).

 

Podobně datový formát TosLink je opět vlastně formát AES/EBU nebo S/PDIF, ovšem tentokrát vedený po optickém kabelu (optical fibre). Toto provedení má vůči předchozím tu výhodu, že je proti elektromagnetickému rušení (electromagnetic interference) zcela imunní a proti parazitnímu venkovnímu osvětlení (outboard illumination) snadno odstinitelný (easy shield-able). Výhody jsou vyváženy vyšší cena tohoto řešení.

Psáno pro časopis Muzikus