Letem kytarovým světem - Nová síla?

Letem kytarovým světem - Nová síla?
Letem kytarovým světem - Nová síla?

Rodí se nové osobnosti současné hard'n'heavy, nebo chcete-li metalové nebo ještě lépe power muziky, anebo, abychom tedy učinili zadost přísným škatulkářům, všech těch odrůd rap-, nu-, power-, neo-, alt-, industrial-, grunge- a dalších přídomků metalového fenoménu přelomu tisíciletí včetně infiltrace groove-, funky- atd.?

Můžeme s klidem odpovědět, že ano a rozhodně se nejedná o prvoplánové hvězdičky, které jen tak rychle vylétnou, zazáří a pak stejně rychle pohasnou. Bylo by tedy chybou přehlížet tyto nové tváře již s určitým stupněm vlastního, zavedeného feelingu, a proto si některé z nich přiblížíme (v rámci tohoto seriálu se vždy po nějakém čase zaměříme na tyto nové kytaristy a samozřejmě se podíváme i na jiné styly...).

Při výběru jmen jsem se pak držel několika kritérií, kdy nejdůležitější byla tato:

Za prvé by nemělo jít o zcela nové kytaristy, kteří se ještě nezavedli do obecného povědomí tohoto typu hudby (i když jsou třeba jakkoli dobří). Koneckonců - dopřejme jim ještě čas...

Za druhé jsem nechtěl zařadit již zaběhlá jména, která by bylo lepší přiblížit podrobněji v rámci Kytarových velikánů (takže se na ně dostane také), protože tímto rámcovým uvedením by bylo vystihnutí jejich osobnosti neúplné a zkreslené. Některé z nich jsme také již uvedli...

Letem kytarovým světem - Nová síla?
Letem kytarovým světem - Nová síla?

Takže zde uvádím pouhou malou ukázku kytaristů (a jedné kytaristky), u nichž předpokládám, že budou mít co říct ještě za dalších pár let. U některých z nich jsem, abych řekl pravdu, dost váhal, protože jejich jména jsou již delší dobu zavedeným pojmem (např. Brad Delson, Dan Donegan, Mike Einziger...), takže řadit je k nováčkům by mohlo být již z hlediska doby či úspěšnosti jejich aktivní činnosti diskutabilní, ale nakonec jsem je sem zařadil, protože si to za prvé zaslouží, za další si u některých z nich rozšíříme mnou již uvedená fakta v jiných seriálech (např. v Pódiových sestavách slavných kytaristů jsem o někom z nich již hovořil) a za třetí, některé z nich plánuji uvést v rámci Kytarových velikánů (jako např. Dana Donegana), takže lépe vyplyne jejich současné postavení na scéně současné hudby. V neposlední řadě mě také zaujala jejich alba, což bylo hlavní kritérium.

Vedle již klasických údajů jsem pro vás sesumarizoval jejich názory, kde jsem se zejména zaměřil na vzory, charakteristiku vlastní osobnosti, názory na současnou hudbu atd. U některých uvádím i nástroje a vybavení. Seznam je pak řazen abecedně.

 

Marcos Curiel

- Motto: "Současná metalová scéna je příliš uvřískaná, většina kapel zní stejně a jejich alba jsou příliš monotónní. Proto se snažíme mít na desce takové skladby, které by oslovily jak punkáče, tak i rapery, ale i hardrockery, příznivce hip-hopu a tak."

- Zakládající člen velmi silné, explozivní alt-metalové čtyřky P.O.D. (Payable on Death) ze San Diega, v jejíž tvorbě nalezneme velmi dobře pojatý mix několika hudebních stylů (i včetně prvků HC) bez ztráty osobitosti (hlavně díky Curielově kytaře a zpěvu Sonnyho Sandovala). Roku 2003 se Curiel trhnul a založil si vlastní projekt, Accident Experiment, který, aspoň podle jeho slov, čerpá z odkazu Led Zeppelin, Rush, Black Sabbath a Pink Floyd...

- Má rád vintage aparáty, nejvíce však komba Vox.

- Největší inspirace: "Jsem úplně vedle z Edgeova zvuku, obdivuji Davea Navarra, Carlose Santanu, Anguse a Malcolma Younga. Dobrý kytarový riff, to je pro mě základ, proto mám rád AC/DC, Led Zeppelin a tak. Pak je tady hudba Jimiho Hendrixe, což se, myslím, dost podepsalo na skladbách, které jsem udělal pro Satellite. Obdivoval jsem i Eddieho Van Halena, ale ten je technicky někde úplně jinde."

- Doporučená EP z devadesátých let: Brown, Snuff the Punk, P.O.D. Live (vše na Rescue Records) + Warriors pro Atlantic Records

- Doporučená alba s P.O.D. (vše pro Atlantic): The Fundamental Elements of Southtown (1999), Satellite (2001)

- Doporučená alba s Accident Experiment: Arena (2003, spíše EP)

- Viz i Pódiové sestavy slavných kytaristů, Muzikus 6/2004

Brad Delson

- Motto: "Dneska už se nedá chápat metalová hudba, jako tomu bylo v osmdesátých letech. Dnes se hranice mezi jednotlivými žánry stírají, takže existují kapely, jejichž desku si koupí jak hip-hopáci, tak i nu-metalisti. Myslím si, že je to tak dobře, že se tím naplňuje původní odkaz hudby, oslovit a strhnout co největší počet fanoušků."

- Narozen: 1. prosince 1977 v Agoura v Kalifornii.

- Člen Linkin Park, v současnosti jedné z nejúspěšnějších alt-metalových kapel, která sbírá obdiv fanoušků stejně lehce jako uznání kritiků včetně nominací a cen Grammy.

- Největší inspirace: "Poslouchal jsem toho spoustu, od Skid Row a U2 až k Deftones a Radiohead. Naučilo mě to mj. i to, že se vždycky snažím neopakovat se, být originálním."

- Zájmy: film, skateboard, internet, spánek, rád poslouchá i takové kapely jako Deftones na jedné straně a Depeche Mode na straně druhé a je fanouškem Britney Spears!

- Kytary: PRS, Ibanez. Aparáty: stacky s hlavami Mesa/Boogie Dual Rectifier.

- Doporučená alba: Hybrid Theory (2000, Warner Brothers), In the End: Live & Rare (2002, Import), Meteora (2003, Warner Brothers), Live in Texas (2003, Warner Brothers), Collision Course (2004, Warner Brothers), zajímavé je DVD Crawling

Dan Donegan

- Motto: "Dneska je dobrá doba pro metal, fanoušci to už berou jako celek. Nedávno jsme vystupovali se Slipknot, Mudwayne, Papa Roach a Linkin Park. A i když jsme vzájemně odlišní, a tak to má být, lidi reagovali skvěle."

- Narozen: Oak Lawn, Illinois

- Jeden z nejslibnějších současných kytaristů, člen platinových Disturbed, kteří ve svém projevu dokážou skloubit současné prvky metalu jak s klasiky stylu Ä la Judas Priest či Iron Maiden, tak i s tvorbou nářezových Pantera nebo Soundgarden.

- Zájmy: Pokud nepíše pro svou kapelu, rád poskytuje své nápady ostatním skupinám. Spolupracuje také úzce s firmou DigiTech, která mu vyprodukovala i signature krabici, The Weapon. Dovede vymodelovat jednotlivé zvuky ze skladeb Disturbed.

- Největší inspirace: "Vždycky jsem si vážil zejména těch kytaristů, kteří se snažili dělat věci trochu jinak, než jak bylo zvykem. Právě tohle se mi například líbilo u Tonyho Iommiho, Jimmyho Page a Jimiho Hendrixe. Ze současných osobností bych to hádal snad jen u Toma Morella a Adama Jonese. Tony Iommi definoval nově hutnost kytarového tónu a povýšil riff na samonosný základ skladby. Adam Jones z Tool má zase nádherně čitelný doprovod, jednotlivé tóny se mu neslijí ani při těch největších nářezech..."

- Kytary: Gibson Les Paul Standard, SG nebo P.R.S. Singlecuty.

- Doporučená alba: The Sickness (2000, Giant), Believe (2002, Warner Brothers)

- Viz i Pódiové sestavy slavných kytaristů v Muzikusu 12/2001

Mike Einziger

- Motto: "Aby skladba dobře vyzněla, nemusí tam producent narvat za každou cenu tuny kytar. Stačí nápad, kolikrát ten nejjednodušší postup, který člověku bleskne hlavou hned zezačátku, se často ukáže jako nejsprávnější."

- Narozen: 21. června 1976 v Los Angeles

- Člen zavedené funkmetalové skupiny Incubus, která patří k nejvýraznějším představitelům alt-metalu současnosti.

- Největší inspirace: "Jsem velký fanda Jimmyho Page a Led Zeppelin už jenom proto, že Page dovedl přizpůsobit zvuk kytary náladám jednotlivých skladeb. O to se pořád snažím, neznít stejně, popřemýšlet nad tím, jaký zvuk by měla kytara do té určité skladby mít. Vždyť se jedná o výrazný prvek písně, tak proč to zahodit jenom proto, že už jsem navyklý na jeden, maximálně dva zvuky?"

- Kytary: PRS Customy a řadu Archtop, Ibanezy + sitar Jerry Jones Master. Aparáty: Marshally, Mesa/Boogie (Trem-O-Verb). Efekty: pedály Boss (Digital Delay, Super Phaser), DOD (FX13, Envelope Filters), MXR Phase 90

- Doporučená alba: Fungus Amongus (1995/2000, Sony), Enjoy Incubus (1996, spíše EP, Sony), S.C.I.E.N.C.E. (1997, Epic), Make Yourself (1999, Sony), When Incubus Attacks, Vol.1 (2000, spíše EP, Sony), Morning View (2001, Sony), Crow Left of the Murder (2004, Epic)

- Viz i Pódiové sestavy slavných kytaristů, Muzikus 9/2003

Jerry Horton

- Motto: "Nemá cenu se snažit o novoty za každou cenu. Na druhou stranu ale nesmíte podlehnout tomu, co od vás požadují vydavatelské společnosti, které by vás nejraději uzavřely do své ulity, kde byste produkovali jen nepatrně obměněné verze úspěšných titulů."

- Zakládající člen nu-metalových, velmi drsných Papa Roach, kteří v současné době směřují spíše k rockovějšímu než nu-metalovému vyjádření skladeb. Na posledních albech najdeme stále výraznější kytarové nápady (např. na Blood, Be Free, Not Listening a další) a silné refrény.

- Největší inspirace: "Jednoznačně Metallica, poté přišly kapely jako Fugazi, Pixies a Red Hot Chili Peppers. Z kytaristů uznávám Jimmyho Page a Anguse Younga pro jejich plný, klasický tón a pak také Johna Fruscianta. On by totiž mohl hrát daleko více, než co předvádí na deskách, ale má velmi vyvinutý smysl pro souhru a celkové vyznění kapely, takže se řídí pojetím skladby a ne tím, aby se technicky předvedl."

- Kytary: Schecter C-1 signature model Diamond C1-S, na turné sebou většinou bere osm těchto modelů s různými přeladěními. Struny: Dean Markley Blue Steel (podle ladění, nejčastěji .011-.052, .012-.054, .013-.056.

- Doporučená alba: Potatoes for Christmas (1994/2003, Warlock), Old Friends from Young Years (1997, Onion Hardcore), Infest (2000, DreamWorks), Lovehatetragedy (2002, DreamWorks), Geting Away with Murder (2004, Geffen) nemluvě o řadě nezávisle vydaných CD v polovině devadesátých let (Caca Bonita, 5 Tracks Deep, Let 'Em Know)

- Viz také: Pódiové sestavy slavných kytaristů, Muzikus 11/2003

Morgan Lander

- Motto: "Metal je hudba mladých, je to jejich pohled na svět."

- Narozena: 2. ledna 1982

- Členka dívčí metalové formace Kittie, jejichž debutové album, které produkoval Gert Richardson (producent např. Rage Against the Machine, Ozzyho Osbournea či Red Hot Chili Peppers), oslovilo poměrně značnou část fanoušků HM. Album Oracle se setkalo s ještě větším ohlasem: "Najdete zde black metal a death metal stejně jako pohodové popěvky včetně akustických partů. Nechceme být zařazeni pouze do jedné škatulky, ale zase si dáváme pozor na to, abychom byli stylově kompaktní a rozeznatelní."

- Největší inspirace: "Když mi bylo tak 12 nebo 13 let, byla jsem zblázněná do Silverchair. Jenom díky nim jsem se začala učit na kytaru. A když jsem si uvědomila, že jsou to normální mladí kluci, tak jsem si řekla: Fajn, tohle můžu zvládnout taky. Ale jinak nejvíce obdivuji Dimebaga Darrella. Cowboys from Hell bych mohla poslouchat pořád. Jeho tón může být jakkoli zkreslený, ale je vždy čitelný."

- Doporučená alba (vše u Artemis): Spit (2000), Paper Doll (2000, spíše EP), Oracle (2001), Safe (2002, spíše EP), Until the End (2004)

 

Daron Malakian

- Motto: "Kdyby neexistovaly takové kapely jako Judas Priest, Iron Maiden či Scorpions, které navázaly na Deep Purple a další ze sedmdesátých let, tak by dnešní metal neexistoval."

- Narozen: 18. července 1975 v Los Angeles v Kalifornii

- Začal hrát na kytaru ve dvanácti letech, v současné době je členem System of a Down, alt-metalové jihokalifornské party, od níž se hodně očekává.

- Spolu se zpěvákem Caseym Chaosem (Amen) a Zachem Hillme (Team Sleep) je také součástí projektu Scars. Produkoval i silné LP Volcano norské party Satyricon.

- Velký fanoušek Charlese Mansona, Madonny, perských koberců a hokeje...

- Největší inspirace: Dave Murray, Randy Rhoads, Eddie Van Halen: "Iron Maiden měli silné věci; a nadto bylo přece jenom snadnější hrát jejich sóla, než kopírovat Yngwieho Malmsteena. Ale i když jsem byl úplně vedle z Rhoadse nebo Van Halena, netoužil jsem hrát za každou cenu jako oni, nechtěl jsem být dalším klonem, chtěl jsem být sám sebou."

- Nástroje: Ibanez IC300, dále Jacksony (RR5), gibsony Les Paul, fendery stratocastery. Aparáty: Carviny, Mesa/Boogie,

- Doporučená alba: System of a Down (1998/1999/2000, Sony/American Records), Toxicity (2001, jako bonus CD-ROM/DVD, Sony/American Records), Maximum (2002, biografie, Import), Steal This Album! (2002, Sony/American Records)

 

Mike Mushok

- Motto: "Neposlechl jsem moc svou matku, která mi kdysi říkala: ,Polož tu kytaru, vypadni z baráku a jdi dělat něco pořádnýho.'"

- Narozen: 10. dubna 1969 v Manhasetu, New York.

- Je členem Staind, kapely, která ve své tvorbě dokáže spojit agresivitu klasického HM s alternativními postupy druhé poloviny 90. let včetně, vzhledem k ostatním podobným kapelám, poněkud více rozevlátějšího přístupu ke tvorbě písniček a'la post-grunge. Staind jsou velkým příslibem do budoucna, zlepšují se každým dalším albem.

- Velmi rád čte, poslouchá klasický rock 70. let, má rád psy, vystudoval vysokou školu (je elektroinženýrem).

- Největší inspirace: Eddie Van Halen: "Mistr tónu a techniky. Až do alba 1984 byl jedinečný. Ze současných kytaristů bych vyzdvihl Adama Jonese z Tool a mou prvotní inspiraci, Tonyho McAlpina. Do té doby, než jsem se začal u něj učit, nebyl jsem zcela přesvědčen o tom, zda se budu kytaře věnovat na sto procent. A on mi otevřel oči."

- Nástroje: Ibanezy (S/AE), gibsony Les Paul, Novaxy (Expression Custom), hraje o na barytonové kytary. Aparáty: stacky Rivera. Struny: Dean Markley

- Doporučená alba: Tormented (1996), Dysfunction (1999, Flip/Elektra), Break the Cycle (2001, Flip/Eleckra), 14 Shades of Grey (2003, Elektra)

 

Wayne Static

- Motto: "Líbí se mi experimentovat, dávat dohromady nemetalové zvuky s heavy kytarami. Když chce dneska někdo uspět, tak hraje rap-metal, ten zrovna letí. Ale já nechci být tak jednostranný. Ideální stav pro mě je ten, že když nás lidi poslouchají, buď se jim chce tančit, nebo mlátěj hlavama do rytmu."

- Narozen: 4. listopadu 1970 v Muskegonu v Michigenu.

- Člen Static-X, kapely, která svůj sound založila na industriálních prvcích metalu, agresivitě HC, drhnoucím zpěvu, to celé zabalené do působivých, narvaných kytarových stěn na straně jedné a někdy až minimalistických postupů na straně druhé. V některých pasážích můžeme vysledovat i vliv Deep Blue Dream, do gotiky laděné kapely, kde Wayne Static působil předtím.

- Největší inspirace: "Nejvíce mě ohromil James Hetfield na And Justic For All. Ze současných obdivuji široký zvuk Fear Factory, ještě když tam byl Dino Cazares."

- Doporučená alba (vše u Warner Brothers): Wisconsin Death Trip (1999), Machine (2001), Static X (2001), Shadow Zone (2003), Beneath... Between... Beyond (2004)

 

Michael Tempesta + Adam-12

- Motto (Tempesta): "Lidi už jsou unavený od všeho toho balastu v populární hudbě a ze všech těch pořád stejných chlapeckých vokálních skupin. Ať žije Ozzfest!"

- Členové bostonské undergroundově metalové formace Powerman 5000, kteří svým energickým vystupováním dělají čest svému jménu: "Líbí se nám Static-X, Slipknot, System of a Down a tak. Z muziky má jít energie, ne se tam jen ploužit, všechno strkat do hajzlu a mít furt depku."

- Největší inspirace (Tempesta): "Eddie Van Halen na prvních třech albech, tam byl dokonalý. Jeho zvuk byl vyvážený jak v doprovodu a vyhrávkách, tak i v sólech. Ze současníků jsem obdivoval Dimebaga Darrella. Když to rozpálil, znělo to, jako kdyby mu ty zesilovače hořely."

- Největší inspirace (12): "Základem je slide zvuk Muddyho Waterse, z toho čišela vždycky obrovská energie. Koho dál uznávám, jsou Led Zeppelin. Jo a nedávno jsem slyšel nějaký starý ZZ Top a to, co tam předváděl Billy Gibbons, mě fakt dostalo."

- Doporučená alba: A Private Little War (kazeta s 5 skladbami), The Blood Splat Rating System (1995, Conscience), Mega!! Kung Fu Radio (1997, DreamWorks), True Force (1994, spíše EP, Curve of the Earth), Tonight the Stars Revolt! (DreamWorks), Anyone for Doomsday? (2001, DreamWorks), Transform (2003, Dreamworks)

 

Greg Tribbett

- Motto: "Je dobře, že se metal už konečně vyhrabal ze zavedených struktur a'la verze-verze-refrén-verze-sólo-refrén a že se jednotlivé kapely už začínají od sebe lišit i z tohoto hlediska."

- Člen illinoiských Mudwayne, spolu se Slipknot jedné z nejprogresivnějších alt-metalových amerických skupin.

- Přezdívky: Gurrg, G��g

- Největší inspirace: "Jednoznačně Randy Rhoads."

- Nástroje: Poslední dobou si oblíbil gibsony se snímači EMG, The End of All Things to Come točil např. na řadu Gothic V a Studio, hraje i na Les Paul Custom, vlastní několik vintage fenderů stratocasterů. Aparáty: Vedle VHT, Bogner, Mesa/Boogie Dual Rectifier a zejména komb Fender Twin a Roland Jazz Chorus pro čisté zvuky hraje přes stack Marshall. "Efekty neřeším. Vždycky je to nějakej wah pedál, pár krabic od Line 6 a několik flangerů."

- Doporučená alba: Kill, I Oughta (1997, spíše EP, neuvěřitelná skladba I.D.I.O.T.), L.D. 50 (2000) The End of All Things to Come (2002), Lost And Found (2005), zajímavé je DVD All Access to All Things (2004)

Psáno pro časopis Muzikus