Letem kytarovým světem - Kytaristé za zády hvězd (2. díl)
V předminulém čísle jsme si v rámci našeho seriálu obecně definovali ty kytaristy, kteří sice stojí na pódiu až za zády pěveckých hvězd, ale přesto mají na jejich celkovém výsledku nezanedbatelný podíl. Uvedli jsme si i hlavní kritéria jejich výběru a celkově jsme zhodnotili jejich všeobecný význam, takže na základě těchto skutečností se v dnešním pokračování stylově trochu posuneme a přiblížíme si kytaristy Joea Cockera, Janis Joplin, Billyho Joela, Roda Stewarta, Bruce Springsteena a Toma Pettyho (pro více všeobecných informací vás odkazuji na úvod k 1. dílu Kytaristů za zády hvězd v Muzikusu č. 12/2002).
U většiny jmen budeme pro jednotnost a přehlednost informací postupovat stejně jako v minulém díle, čeká vás samozřejmě i příloha s výběrovým přehledem baskytaristů, kteří těch déletrvajících členství ve skupinách a doprovodných tělesech také nevystřídali zrovna málo. Protože - nejenom kytaristé nestálí jsou...
V dnešním díle se již více setkáme s fenoménem, o kterém jsme se zmínili minule. Čím více se totiž zpěvák a jeho formace blíží k rockové či bluesové muzice a jejím různým stylům a fúzím, tím více soubor působí celistvěji a kompaktněji už jenom z důvodů méně častých výměn muzikantů, stylového zaměření a z něj vyplývajícího instrumentálního zařazení jednotlivých členů souboru. Na minulý díl navážou sice ještě kytaristé Billyho Joela, ale výrazný mezistupeň tak můžeme spatřit u Joea Cockera a Roda Stewarta, ještě větší sepětí a zároveň i přípravu na další díl pak přinesou kytaristé Janis Joplin, Bruce Springsteena a Toma Pettyho.
Podívejme se nyní tedy na kytaristy Billyho Joela. U tohoto úspěšného amerického písničkáře, skladatele, klavíristy a také i kytaristy se vystřídala celá řada jmen, ale pouze dva se dokázali delší dobu vyrovnat s jeho velmi širokým stylovým záběrem, ve kterém můžeme najít prvky soulu, rocku, popu i country. Prvním z nich tedy byl:
Russell Javors
Vedle své práce pro Billyho Joela spolupracoval od poloviny osmdesátých let na znovuoživení tvorby The Carpenters. "Je to jeden z mála kytaristů, kteří dokázali doplnit zvuk mého piana" řekl o něm Joel.
Nástroje a příslušenství: Fender Telecaster. Významnou roli v jeho výrazu hrají akustické kytary, zejména Martin a Takamine. Vlastní i několik klasických kytar s nylonovými strunami.
Významné spolupráce: Billy Joel (Turnstilles - 1976, 52nd Street - 1978, Nylon Curtain - 1982, Innocent Man - 1983, Bridge - 1986).
Dále spolupracoval: Např. s The Carpenters (přesněji řečeno s Richardem Carpenterem) (Lovelines - 1985).
Dave Brown
Technický kytarista. Navázal na Javorsovu práci, u Joela hrál sólově v období, kdy většina Billyho alb stanula na vrcholcích amerických hitparád. Znám pro svou preciznost, slide techniku a zálibu v čistém tónu: "Snaží se na elektrické kytaře o takový tón, který by doplnil akustickou kytaru a zvukově s ní korespondoval," řekl o něm Graham Parker. Spolu s Javorsem spolupracoval jak na nahrávkách Joelových, tak i Richarda Carpentera.
Nástroje a příslušenství: Větší experimentátor než Javors, rád střídá různé značky, najdeme u něj dvanáctistrunné kytary elektrické i akustické, dále pedal steel a také i MIDI kytary.
Významné spolupráce: Billy Joel (Stranger - 1977, Glass Houses - 1980, Songs in the Attic - 1981, Innocent Man - 1983, Storm Front - 1989), Simon & Garfunkel (Concert in Central Park - 1982), Peter, Paul and Mary (No Easy Walk to Freedom - 1988)
Dále spolupracoval: např. s Carpenters, Bozem Scaggsem, kytaristou Steve Miller Band, King of Hearts, Grahamem Parkerem (Another Grey Area - 1982), Bobem Jamesem (Hands Down - 1982), Phoebe Snow a dalšími.
A další kytaristé, kteří hráli s Billym Joelem? Tak např. Richard Bennett, Don Evans, Dean Parks (viz níže), Gary Dalton, Al Hertzberg, Michael Stewart, Howie Emerson, James Herb Smith, Hiram Bullocks, Steve Khan, Steve Burgh, Hugh McCracken, Eric Gale, David Spinozza, Joey Hunting, Tommy Byrnes, Mike Tyler, Mark Rivera a řada dalších.
Slavný anglický rockový zpěvák s přízviskem "Otec bílého soulu", Joe Cocker, pravděpodobně drží rekord mezi pěveckými hvězdami aspoň co se počtu kytaristů týče. Z celé té řady ale vyčnívá pouze pět jmen.
Henry McCullough
Legendární irský kytarista (narozen roku 1943) s bluesovým cítěním, kterého si pro jeho zvonivou levačku chválil Paul McCartney. Již jako teenager se uvedl se skupinou Eire Apparent, s další kapelou Sweeney's Men definoval pojem folk rock . S Joem Cockerem se výborně uvedl na legendárním festivalu ve Woodstocku. Účastnil se i sessionů k Jesus Christ Superstar, procestoval svět s McCartneyovými Wings. Na začátku osmdesátých let si nožem přeřízl šlachu na ruce, ale naštěstí se po delším léčení zcela uzdravil. V současné době koncertuje se svou kapelou a připravuje k vydání CD Blue Sunset.
Nástroje a příslušenství: Řada Gibsonů Les Paul a ES-335 (jeden z nich, červený model z roku 1963, se mu minulý rok ztratil na letišti ve Varšavě), dále Guild Thunderbird.
Sólová LP: Mind Your Own Business (1975, Dark Horse).
Významné spolupráce: Joe Cocker (With a Little Help from My Friends - 1969, Joe Cocker! - 1969, I Can Stand a Little Rain - 1974, Jamaica Say You Will - 1975), Grease Band (Grease Band - 1971), Donovan (Essence to Essence - 1973), Roy Harper (One of Those Days in England - 1977), Paul McCartney + Wings (Red Rose Speedway - 1973).
Dále spolupracoval: Např. se Spooky Tooth, Frankiem Millerem, Ronniem Lanem, Dennym Lainem, Andym Fairweatherem-Low (Spider Jiving), Dr. Feelgood, Ericem Burdonem a dalšími.
Cornell Dupree
Všestranný texaský bluesový, rhythm & bluesový, jazzový a soulový kytarista (narozen roku 1944) s deseti sólovými alby, z nichž některá byla nominována na Grammy. Ještě více byl úspěšný v hostování a spolupracích, kde si získal doslova světovou proslulost (celkem se účastnil na více než dvou a půl tisících různých nahrávek). V sedmdesátých letech působil i jako člen superskupiny Stuff. "Už jenom jeho přítomnost zapříčiní, že to všechno jde líp," prohlásil kdysi Ian Hunter.
Nástroje a příslušenství: Fendery, zejména telecastery, a oblíbil si kytary Yamaha, které si nechává upravovat jak svým technikem, tak přímo i firmou.
Sólová LP: Teasin' (1973, Atlantic), Shadow Dancing (1978, Versatile), Guitar Groove (1987, Topline), Coast to Coast (1988, Antilles), Can't Get Through (1991, Amazing), Child's Play (1993, Amazing), Bop 'n' Blues (1994, Kokopelli), Uncle Funky (1998, live, Kokopelli), Unstuffed (1998, PNEC), Double Clutch (1998, Meteor).
Významné spolupráce: Joe Cocker (Stingray - 1976, Luxury You Can Afford - 1978), Billy Cobham (Total Eclipse - 1974), Hank Crawford (It's a Funky Thing to Do - 1970), Aretha Franklin (Spirit in the Dark - 1970, Amazing Grace - 1972, With Everything I Feel in Me - 1974, Aretha - 1980), King Curtis (Instant Groove - 1968), B. B. King (Guess Who - 1972), Freddie King (My Feeling for the Blues - 1970), Herbie Mann (Push Push - 1971), John Mayall (Bottom Line - 1979), Ringo Starr (Ringo IV - 1977), Barbra Streisand (Guilty - 1980).
Dále spolupracoval: Např. s Maggie Bell, Carlou Bley, Jamesem Brownem, Rayem Charlesem, Milesem Davisem, Andy Gibbem, Ianem Hunterem, Elvinem Jonesem, Davidem "Fathead" Newmanem (Schratch My Back), Esther Phillips, Buddy Richem, Davidem Sanbornem, Paulem Simonem, Jimmym Witherspoonem a asi padesáti dalšími včetně účasti na několika desítkách tematicky zaměřených albových projektů.
Tim Pierce
Vysoce respektovaný a velmi žádaný sideman s ohromující technikou hry. "Rád bych věděl, jaký styl hudby by dokázal nezahrát," prohlásil manažer Meata Loafa. Patří k těm muzikantům, kterým Cocker vděčí za úspěšný comeback v devadesátých letech. Své zatím pouze jediné sólové album (mimochodem velmi dobré) okomentoval slovy: "Proč jediné? Protože nemám čas si nahrát či složit něco svého... " Autorsky nejvíce spolupracoval s Rickem Springfieldem.
Sólová LP: Guitarland (1995, PRA)
Významné spolupráce: Joe Cocker (Have a Little Faith - 1994, Across from Midnight - 1997, No Ordinary World - 2000, Respect Yourself - 2002), Phil Collins (Testify - 2002), Alice Cooper (Dragontown - 2001), Gregg Bissonette (Submarine - 2000), Cher (Living Proof - 2002), Celine Dion (Falling into You - 1996), Michael Jackson (Dangerous - 1992), Meat Loaf (Welcome to the Neighborhood - 1995), Stevie Nicks (Street Angel - 1994), Rod Stewart (Vagabond Heart - 1991), Tina Turner (Wildest Dreams - 1996).
Dále spolupracoval: Např. s Christinou Aguilera, Air Suply, Joan Armatrading (Key), Bon Jovi, Tracy Chapman, Chicago, Ericem Claptonem, The Corrs, Donem Henleym, Faith Hill, Kennym Logginsem, Madonnou, Rickym Martinem (Medio Vivir), Bette Midler, Kylie Minogue, Olivií Newton-John, Erosem Ramazzotim, Santanou (Shaman), Shakirou, Rickem Springfieldem (Living in Oz), Brucem Springsteenem, Bonnie Tyler, Johnem Waitem, Rogerem Watersem a dalšími včetně patnácti soundtracků (např. Batman & Robin, Toys, Pearl Harbor...) a mnoha tematicky zaměřených výběrů.
Dean Parks
Multiinstrumentalista, jeden z nejvyhledávanějších studiových i doprovázejících kytaristů.
Nástroje a příslušenství: Obrovské, ale nijak zvlášť vyhraněné množství kytar. Hraje i na mandolínu, dobro, banjo, sitar, balalajku, ukulele, vlastní několik baskytar, řadu akustických kytar s kovovými i nylonovými strunami včetně různých steelek, housle, violu, různé dechové nástroje (zejména flétny a saxofon) a klávesové nástroje včetně kytarových syntezátorů, rád si zahraje i na bicí.
Významné spolupráce: Joe Cocker (Civilized Man - 1984, Organic - 1996, Across from Midnight - 1997), America (Alibi - 1980, Perspective - 1984), Chet Atkins (Stay Tuned - 1985), Michael Bolton (All That Matters - 1997), The Crusaders (Free as the Wind - 1976, Priceless Jazz - 1998), Neil Diamond (Heartlight - 1982), Celine Dion (Colour of My Love - 1993), Placido Domingo (De Mi Alma Latina - 1994), Art Garfunkel (Angel Clare - 1973), Michael Jackson (Thriller - 1982), Billy Joel (Bridge - 1986), B. B. King (Take It Home - 1979), Bonnie Raitt (Nine Lives - 1986), Steely Dan (Katy Lied - 1975, Aja - 1977), Barbra Streisand (Wet - 1979, Back to Broadway - 1993, Christian Memories - 2001), Umberto Tozzi (Bagaglio a Mano - 1999), Stevie Wonder (Innervisions - 1973).
Dále spolupracoval: Např. s Joan Baez, Walterem Beckerem, Georgem Bensonem, Bobbym "Blue" Blandem, Boyz II Men, Toni Braxton, California Dreams, Glenem Campbellem, Larrym Carltonem (On Solid Ground), Leonardem Cohenem, Judy Collins, Ritou Coolidge, The Corrs, Crosby, Stills & Nash, Yvonne Elliman, Donaldem Fagenem, The Four Tops, Arethou Franklin, Marvinem Gayem, Lowellem Georgem, Arlo Guthriem, Alem Jareuau, Eltonem Johnem, Tomem Jonesem, Gregem Lakem, Little Feat, Kennym Logginsem, Jennifer Lopez, Madonnou, Manhattan Transfer, Bette Midlerovou, Monkees, Randym Newmanem, Olivií Newton-John, Nigelem Olssonem, Royem Orbisonem, Dolly Parton, Lionelem Richiem, Kennym Rogersem, Lindou Ronstadt, Davidem Lee Rothem, Neilem Sedakou, Paulem Simonem, T-Bone Walkerem a několika desítkami dalších včetně účasti na čtyřiceti soundtraccích a asi padesáti tématicky zaměřených albových výběrech...
A další kytaristé a kytaristky Joea Cockera? Tak např. Phil Grande, Clarence White, Pete Kleinow, Leon Russell, Don Preston, Ben Benay, Dan Sawyer, Steve Gadd, Eric Gale, Neil Hubbard, Glenn Campbell, Pete Carr, Jimmy Johnson, Joey Murcia, Barry Reynolds, John McNally, Jon Goin, Pete Bordonali, Dan Huff (viz minulý díl), Reggie Young, Eddie Martinez, Dan Hartman, Jeff Pevar, Keith Mack, Tim Pierce, Matt Backer, Rinnie Johnson, Steve Power, Jean-Jacques Goldman, Adam Seymour, Patrice Tison, Rusty Anderson a asi dvacet dalších, nemluvě o celé řadě významných hostů včetně Erica Claptona, Jimmyho Page, Adriana Belewa, Steva Lukathera, Neala Schona, Tima Renwicka, Mikea Campbella...
U Roda Stewarta se v rámci zaměření našeho článku soustředíme na období jeho sólové dráhy, takže nebudeme rozebírat jeho členství v celé řadě kapel jako např. Wizz, Five Dimension, Long John Baldry & Hoochie Coochie Men, Soul Agents, Steampacket, Shotgun Express včetně Jeff Beck Group a samozřejmě Faces (respektive Small Faces) s Ronem Woodem.
Steve Cropper
Jeden z nejplodnějších skladatelů na světě (narozen 21. 10. 1941) a jeden z nejznámějších kytaristů. Jeho skladby najdeme celkem na 750 různých albech! Proslul již jako člen Booker T. & The MG's, novou vlnu zájmu zaznamenal s projektem Blues Brothers. Vedle Stewarta je nejvíce ceněna jeho práce s Jeffem Beckem. Tohoto kytaristu si více přiblížíme v některém z dílů Kytarových velikánů.
Nástroje a příslušenství: z hodně početné řady lze vyzdvihnout Fender Telecaster a Peavey Generation.
Sólová LP: Jammed Together (1969, Stax), With a Little Help from My Friends (1971, Stax), Playing My Thang (1980, MCA), Night After Night (1982, MCA).
Významné spolupráce: Rod Stewart (Atlantic Crossing - 1975, Night on the Town - 1976, Foot Loose and Fancy Free - 1977, Rod Stewart - 1986), Jeff Beck (Beckology - 1991), Blues Brothers (Made in America - 1980), Booker T. & The MG's (Green Onions - 1962, Uptight - 1968, Melting Pot - 1971), Jose Feliciano (Memphis Menu - 1972), John Lennon (Rock 'n' Roll - 1975), Otis Redding (Live in Europe - 1967), Ringo Starr (Ringo - 1973)
Dále spolupracoval: Např. s Alabama, Royem Buchananem, Billym Burnettem, Delaneym & Bonnie, Robertem Crayem (I Was Warned), Duanem Eddym, Yvonne Elliman, Robbenem Fordem, Peterem Framptonem, Arethou Franklin, Artem Garfunkelem, Buddym Guyem (Heavy Love), Albertem Kingem, Johnem Mellencampem, Royem Orbisonem, Leonem Russellem, Neilem Sedakou a několika desítkami dalších interpretů včetně deseti soundtracků (např. Top Gun) a asi padesáti tematicky zaměřených výběrů.
Jim Cregan
Britský kytarista (narozen 9. 3. 1946), který si ještě před svou spoluprací se Stewartem založil svůj věhlas jako člen Blossom Toes. Působil i jako baskytarista (u Rogera Chapmana a Tonyho Ashtona). I tomuto kytaristovi se budeme věnovat v Kytarových velikánech
Nástroje a příslušenství: Fender Telecaster, Zemaitis
Významné spolupráce: Rod Stewart (Blondes Have More Fun - 1978, Hot Rods - 1980, Absolutely Live - 1982, Camouflage - 1984, Out of Order - 1988, Unplugged - 1993, Every Beat of my Heart - 2000), Family (It's Only a Movie - 1973), Steve Harley (Timeless Flight - 1976, Hobo With a Grin - 1978).
Dále spolupracoval: Např. s Blossom Toes, Julií Driscoll, Catem Stevensem a dalšími
U Roda Stewarta dále hráli např. Martin Quittenton, Robin LeMesurier, Jeff Golub, Martin Pugh, Sam Mitchell, Gordon Huntley, Pete Carr, Jesse Ed Davis, Jimmy Johnson, Fred Tackett, David Lindley, Billy Peak, Danny Johnson, Gene Black, John Corey, David Williams, Andy Taylor, Dan Huff (viz minulý díl), Tim Pierce, Davey Johnstone (viz minulý díl) a další včetně významných hostů jako Mark Knopfler, Joe Walsh, Jeff Baxter, Nils Lofgren a jeho bývalých kolegů Jeffa Becka a Rona Wooda..
Legendární americká bluesová a rocková zpěvačka Janis Joplin patří již k těm interpretům, kteří se svou doprovodnou sestavou tvoří velmi úzký celek. Nejinak tomu bylo v druhé polovině šedesátých let se skupinou Big Brother & The Holding Company a i s následnými formacemi, vzešlými z této kapely (Kozmic Blues Band, Joplinaires, Snooky Flowers).
Sam Andrew
Již v sedmnácti letech (narodil se 18. 12. 1941) hrál Sam Houston Andrews ve své rock'n' rollové kapele. Při studiu v San Franciscu velmi rychle zapadl do tamních hudebních kruhů a účastnil se řady sessionů. Spolu s Peterem S. Albinem, se kterým se střídal na kytaru a baskytaru a s Jimem Gurleym (g) a Davidem Getzem (dr) založil Big Brother & The Holding Company. Ve snaze přilákat větší publikum se spojili s Janis Joplin, což byl opravdu dobrý tah. Od jejich vystoupení na festivalu v Monterey roku 1967 se nabídky jen hrnuly. Roku 1968 ale Janis od Big Brother... odešla a do nové kapely, Kozmic Blues Band, si Andrewa vzala sebou. Roku 1969 se kapela rozpadla a Andrew se vrátil do reformovaných Big Brother... s Nickem Gravenitesem. Začal i studovat hudbu, naučil se hrát na klarinet a saxofon, píše komorní hudbu i velké symfonie a také pro film.
Nástroje a příslušenství: Gibson SG, Gibson Les Paul.
Významné spolupráce: Big Brother & The Holding Company (Big Brother & The Holding Company - 1967, Cheap Thrills - 1968, Be a Brother - 1970, How Hard It Is - 1971), Janis Joplin (I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again - 1969) a následné posmrtné výběry a vydání (jako např. Live at Woodstock: August 19, 1969 - 1999)
Ve velmi krátké kariéře Janis Joplin můžeme vedle Andrewa nalézt ještě Jamese Martina Gurleyho, Petera S. Albina a Davea Shallocka.
Bruce Springsteen se svým E Street Bandem dokonale souzněl, a i když se v devadesátých letech z jeho nahrávek kytara tak trochu vytrácela, v současné době ji opět dává přednost. Skončily také i dlouhé hádky mezi ním a jeho kytaristou Van Zandtem, které měly svůj původ právě v celkovém pojetí skladeb.
Steven Van Zandt
Little Steven, jak zní jeho přezdívka (narozen 22. 11. 1950), vyrůstal stejně jako Bruce na jihu New Jersey. Na přelomu 60. a 70. let byl členem Springsteenovy kapely Steel Mill a spolu s ním pokračoval do seskupení Bruce Springsteen Band. Vystupoval i s The Dovells a Southside Johnnym a roku 1975 se stal členem E Street Bandu, Springsteenovy skupiny. Van Zandt s Brucem spolupracoval i autorsky a koprodukoval i slavné LP Born in the USA. Poté E Street Band opustil, aby se věnoval svým sólovým činnostem. Roku 1995 se k Springsteenovi vrátil, což oběma jenom prospělo.
Nástroje a příslušenství: Fender Stratocaster, Guild X79
Významné spolupráce: Bruce Springsteen (Born to Run - 1975, Darkness on the Edge of Town - 1978, River - 1980, Born in the USA - 1984, Live in New York City - 2001, Rising - 2002), Gary U. S. Bonds (Dedication - 1981).
Dále spolupracoval: Např. s Meat Loafem, Paulem Winterem a dalšími.
Další Springsteenovi kytaristé jsou zcela ve smyslu našich kritérií víceméně sezónními a studiovými záležitostmi. Jmenujme si ale pro pořádek Tima Pierceho, Martyho Rifkina a samozřejmě vynikajícího Nilse Lofgrena (bude zařazen do některých z dalších dílů Kytarových velikánů).
Floridský zpěvák, kytarista a skladatel Tom Petty, výrazná osobnost rockové písničky osmdesátých let, je ještě víc, než Springsteen u E Street Bandu, včleněn do své kapely Heartbreakers.
Mike Campbell
Michael Wayne Campbell (narozen 1. 2. 1954) je členem Heartbreakers od roku 1975, s Pettym tvoří výrazné duo i po autorské stránce. Jeho úloha bývá občas přehlížena, ale díky svému výraznému citu pro tón a melodii dotváří osobitý ráz Pettyho skladeb a feelingu. Spolupráce s Pettym je ve srovnání s dvojicí Springsteen - Van Zandt možná méně bouřlivá, ale zato více stabilní a bez větších výkyvů.
Nástroje a příslušenství: řada Rickenbackerů, z kterých si nejvíce cení modelu 625-12 (viz obálka alba Damn the Torpedoes), letitý Fender Broadcaster, hraje i na mandolínu, dobro, baskytary a klávesy. Preferuje krásu čistého tónu.
Významné spolupráce: Tom Petty & The Heartbreakers (Tom Petty & The Heartbreakers - 1976, Damn the Torpedoes - 1979, Hard Promises - 1981, Long After Dark - 1982, Full Moon Fever - 1989, Into the Great Wide Open - 1991, Wildflowers - 1994), Johnny Cash (Unchained - 1996), Bob Dylan (Knocked Out Loaded - 1986), Stevie Nicks (Rock a Little - 1985).
Dále spolupracoval: Např. s Tracy Chapman, Eurythmics, Arethou Franklin, Donem Henleym (End of the Innocence), Tomem Jonesem (Lead and How to Swing with It), Taj Mahalem, Rogerem McGuinnem, Joem Cockerem, Lindou Ronstadt, Bobem Segerem, Billym Oceanem, Royem Orbisonem, Brianem Setzerem, The Temptations a dalšími včetně několika soundtracků a asi patnácti tematicky zaměřených výběrů.
Tom Petty a jeho Heartbreakers jsou jednoznačně kompaktní skupinou, takže pro pořádek můžeme jako dalšího kytaristu uvést pouze Jeffa Lynneho, který Pettymu hostoval na dvou albech...
A nyní nás čeká další příloha, ve které se tentokrát budeme zabývat baskytaristy (kritéria výběru jsou také uvedena v minulém díle).
Baskytaristé
Jimmy Bain Rainbow/John Cale/Wild Horses/Scorpions/Phil Lynott/Dio/WWIII
Denny Ball Big Bertha/Long John Baldry/Bedlam/Delta/Shotgun/Rick Wakeman/Wolfie Witcher & His Brew/The Yardbirds
Willie Bath Rough Diamond/Champion/Peter Green/Jackie Lynton
Tim Bogert Vanilla Fudge/Cactus/Beck Bogert & Appice/CBA/Derringer Bogert Appice
Trevor Bolder The Spiders From Mars/Uriah Heep/Wishbone Ash
Dave Bronze Robin Trower/Art of Noise/Be Sharp/Dr. Feelgood/Procol Harum/Eric Clapton/Gary Brooker/Paul Carrack/Eric Bibb
Ricky Brown Screaming Lord Sutch & The Savages/Cyril Davies R&B All Stars/Steampacket/Brian Auger Trinity/Georgie Fame
Jack Bruce Graham Bond Organization/John Mayall & The Bluesbreakers/Manfred Mann/Cream/Tony Williams' Lifetime/Mahavishnu Orchestra/BLT/BBM/Ringo Starr
Bob Brunning Fleetwood Mac/Brunning Hall Sunflower Blues Band/Tramp/Blues De Luxe
Boz Burrell King Crimson/Snape/Bad Company/Zoot Money's Big Roll Band
Clive Chaman Jeff Beck Group/Cozy Powell - Hammer/Hummingbird/Brian Auger - Oblivion Express
Mark Clarke Uriah Heep/Colosseum/Tempest/Rainbow/Billy Squier/Mountain/The Monkees
Terry "Tex" Comer Warm Dust/Ace/Sutherland Brothers/Frankie Miller/Bryn Haworth/Jo-Anne Kelly/Chris Farlowe & Thunderbirds/Dave Kelly
Glenn Cornick Jethro Tull/Wild Turkey/Paris/Karthago
Chas Cronk Strawbs/Steve Hackett/Rick Wakeman/Hershey & The Twelve Bars
Bob Daisley Mungo Jerry/Chicken Shack/Rainbow/Uriah Heep/Ozzy Osbourne/Gary Moore/Mother"s Army
Pat Donaldson Zoot Money's Big Roll Band/Dantalian's Chariot/Country Fever/Fotheringay/Mick Greenwood/Sandy Denny/Sharks/Ashton & Lord/Home/Al Stewart/John Cale/Chris Farlowe/Chris Spedding/Joan Armatrading/John Hiatt
Donald "Duck" Dunn Booker T. & The MG's/Eric Clapton/Blues Brothers/Crosby Stills Nash & Young
John Entwistle The Who/Ox/Rigor Mortis/Gogmagog/John Entwistle Band
Mo Foster Axis Point/Jeff Beck/Phil Collins/Ray Russell
Tony Franklin Roy Harper/The Firm/Blue Murder/Pearl/Guitar Zeus
Kim Gardner The Birds/Creation/Ashton Gardner & Dyke
Colin Gibson Skip Bifferty/Heavy Jelly/Griffin/Ginger Baker's Airforce/Mark-Almond/Snafu/Radiator/Buick 6/Mick Greenwood
John Glascock Juniors/The Gods/Toe Fat/Chicken Shack/Carmen/Jethro Tull
Chris Glen Sensational Alex Harvey Band/Zal/Michael Schenker Group/GMT/Ian Gillan
Roger Glover The Madisons/The Lightnings/Episode Six/Deep Purple/ Rainbow
Nick Graham Atomic Rooster/Skin Alley/Alibi
Ric Grech Family/Blind Faith/Ginger Baker's Airforce/Traffic/The Crickets/KGB
Craig Gruber Elf/Rainbow/The Rods/Gary Moore
Paul Gurvitz Gun/Three Man Army/Parrish & Gurvitz/Baker Gurvitz Army/Graeme Edge Band/Paul Gurvitz Band
John Gustafson Big Three/The Merseybeats/Episode Six/Quatermass/Daemon/Hard Stuff/Bullet/Spencer Davis Group/Roxy Music/Ian Gillan Band/Gordon Giltrap/The Pirates
Stu Hamm Steve Vai/Joe Satriani
Jet Harris Cliff Richard & The Shadows/Meehan & Harris/Jeff Beck Group
Colin Hodgkinson New Church/Back Door/Alexis Korner/Hammer/Schon & Hammer/Whitesnake/Spencer Davis Group/Pete York/Chris Farlowe/Peter Maffay/Bernie Marsden/Jon Lord/Electric Blues Duo
Glenn Hughes Trapeze/Deep Purple/Hughes Thrall/Black Sabbath/Gary Moore
Darryl Jones Sting/Rolling Stones
Rik Kenton Woody Kern/Mouse Proof/Armada/Roxy Music
Archie Legget The Krew/Johnny Halliday/Wonderwheel/Long John Baldry/Kevin Ayers & Archibald/Kevin Ayers & Decadence/Kevin Ayers & 747/Kevin Ayers & The Soporifics
Jim Leverton Fat Mattress/Juicy Lucy/Hemlock/Ellis/Savoy Brown/Dog Soldier/Packet of Three/Blodwyn Pig/Caravan
Phil Lynott Thin Lizzy/Grand Slam
Paul Martinez Hackensack/Fleetwood Mac/Stretch/Paice Ashton & Lord/Chicken Shack/Maggie Bell/Robert Plant
Gerry McAvoy Deep Joy/Rory Gallagher/Nine Below Zero
Paul McCartney The Beatles/Wings
Kevin McCormick John Mayall/Nils Lofgren/Melissa Etheridge/Jackson Browne/Love Nugget
John McCoy Zzebra/Neo/Gillan/Mammoth/McCoy
Danny McCullough Savages/Eric Burdon & The Animals
Walt Monaghan Rust/Freedom/Mick Abrahams Band/If/Ted Nugent
Neil Murray Gilgamesh/Hanson/Cozy Powell - Hammer/Colosseum II/National Health/Whitesnake/Gary Moore/MGM/Black Sabbath/Brian May/Splinter Group/Company of Snakes/Johnny Warman - Mods
Pino Palladino Q-Tips/Jeff Beck/Tony O'Malley Band/Robbie McIntosh Band
David Paton Pilot/Alan Parsons Project/Camel/Elton John Band
Dave Pegg Fairport Convention/Jethro Tull
George Perry The Stills-Young Band/Crosby, Stills & Nash/Alvin Lee Band
Jeff Pilson Dokken/Dio
Jon Plotel Casablanca/Streetwalkers/Earl Green Band
Jim Pons The Turtles/Mothers Of Invention/Flo & Eddie
Guy Pratt Whitesnake/Gary Moore/Pink Floyd
Andy Pyle Blodwyn Pig/Savoy Brown/Juicy Lucy/Alvin Lee & Co./The Kinks/Gary Moore/Chicken Shack/Wishbone Ash/Bernie Marsden/Gary Moore/Ken Hensley Band
Peter Rees Monday Blues Band/Bobby Tench Band/Gary Moore Band
Tony Reeves John Mayall & The Bluesbreakers/Colosseum/Greenslade/Curved Air/Big Chief
John Regan Frehley"s Comet/Peter Frampton
Greg Ridley Spooky Tooth/Humble Pie/Strange Brew
Jim Rodford Argent/The Kinks/Phoenix/Wicked/The Animals
Rudy Sarzo Quiet Riot/Angel/Ozzy Osbourne/Driver/NRG/Whitesnake/Paul Rodgers/Sun King/Manic Eden
Pete Sears Silver Metre/Long John Baldry/Quicksilver Messenger Service/Jefferson Starship/Starship/Pete Sears & The Dawn Patrol
Gordon Sellar Beggars Opera/Alex Harvey - The New Band/Denny Laine Band
Billy Sheehan Talas/UFO/Mr. Big/Niacin
Nick South New Church/Ellis/Blue Goose/Steve Marriott's All Stars/Neo
Tony Stevens Savoy Brown/Foghat/Nobody's Business/Midnight Flyer/Cheetah/Roger Chapman & The Shortlist
Peter Stroud Roger Chapman & The Shortlist/Chuck Farley/Sparring Partners/Moody Marsden Band/Monday Blues Band/Splinter Group/Paul Williams Blue Thunder
Gary Thain Keef Hartley Band/Uriah Heep
Steven Thompson John Mayall/Spooky Tooth/Stone The Crows/Alvin Lee & Co./Kevin Coyne
Pete Way UFO/Ozzy Osbourne/Fastway/Waysted/Mogg-Way
Willie Weeks The Mystics/Mercury-Randall/Gypsy/The Sanctuary Band/George Harrison/Doobie Brothers/Winona Judd
John Wetton Family/King Crimson/Uriah Heep/Roxy Music/Bryan Ferry/UK/Wishbone Ash/Asia/Quango
Rick Willis Cochise/Parrish And Gurvitz/Frampton's Camel/Kevin Ayers/Roxy Music/Small Faces/Foreigner/Bad Company
Doug Wimbish Living Colour/Mick Jagger/Jeff Beck/The Mahavishnu Project