Legendární festivaly - Live
Zcela dle rčení, když už něco nemůže být monstróznějšího, tak to udělejme ještě monstróznější... To byla ale jen z jedna tváří obrovské akce, která volně navázala na proslulou přehlídku Live Aid (na její dvacetileté výročí) a pojistila si tak už jenom tím kvantem vystupujících a rozlehlostí míst konání v podstatě v jednom dni své místo v žebříčku největších a nejvýznamnějších festivalů...
Kdy a kde: 2. července v Londýně, Paříži, Berlíně, Římě, Philadelphii, Ontariu, Tokiu, Johannesburgu, Moskvě a Cornwallu, 6. července pak ještě v Edinburghu.
Vystupující: Tak headlinery byli v Londýně třeba Coldplay, Elton John, Paul McCartney, Pink Floyd (ti se tam dali poprvé od rozpadu dohromady - také ovšem i naposled), The Who, R.E.M., v Paříži to byli Muse či The Cure, v Berlíně pak Green Day, Phil Collins či Roxy Music, v Římě zase Duran Duran, ve Philadephii určitě Bon Jovi, Def Leppard, Eagles, Linkin Park či Stevie Wonder, v Ontariu jednoznačně Bryan Adams, Deep Purple a Neil Young, v Tokiu třeba Björk, v Johannesburgu přišel na pódium Nelson Mandela, v Moskvě hráli i Pet Shop Boys, v Cornwallu to byli Petr Gabriel či Dido a v Edinburghu vystoupili mj. třeba Wet či Bono Vox...
Pořadatel: Bob Geldof, což už je klasika. Pomáhal mu i Midge Ure, kytarista třeba Ultravox či Thin Lizzy.
Základní myšlenka: Filantropická akce se základní myšlenkou jednotně vyjádřit svůj názor ohledně tlaku na vyspělé státy G8 k zvýšení pomoci zaostalému světu (zejména Africe).
Poznámky: Celkem vystoupilo na 150 kapel (cca 1250 muzikantů), akci přenášelo 182 televizních stanic a přes 2000 internetových televizí.
Zhodnocení: Tato monstrakce přinesla své ovoce už jenom z hlediska dopadu základní myšlenky pomoci zemím třetího světa - summit zemí G8, který se konal pár dní po festivalu, zdvojnásobil finanční pomoc rozvojovým státům (z 25 na 50 miliard dolarů). Kdoví, zda na to vůbec měla vliv tato celosvětová akce, ale pokud ano, tak jedině dobře.