Kýblova bubenická školka - Efektové činely

Kýblova bubenická školka - Efektové činely
Kýblova bubenická školka - Efektové činely

Ne každý bubeník si vystačí s klasickou kombinací hi-hat, ride a crash a mnoho z nás hledá nové zvuky a barvy, kterými ozvláštníme a zvukově zpestříme svoji hru. Minule jseme si povídali o tamburinách, cowbellech a woodblocích, dnes si řekneme něco o různých druzích efektových činelů.

 

Činely splash se vyrábějí ve velikostech od šesti do čtrnácti palců, jsou poměrně tenké a vydávají kratší, vysoký, syčivý zvuk. V počátcích vývoje bicí soupravy to byl často jediný činel, který k soupravě patřil, je to tedy historicky původnější nástroj než dnes nejrozšířenější hi-hat, crash a ride. Konkrétní značku, velikost a model si již budete muset vybrat sami, ale nejpoužívanější je velikost 10” (menší splashe mohou zvukově zanikat, větší se zase často začínají podobat malému crashi).

 

China se vyznačuje ohnutým okrajem a je podobně jako splash původnější součástí souprav než současné standardní činely. Vyrábí se ve velikostech od 10” (china-splash) do 22” a občas i větší. „Čína“ se používá buď na výrazné akcenty nebo jako doprovod na doby (obzvlášť v moderním metalu, metalcoru nebo djentu).

Kýblova bubenická školka - Efektové činely
Kýblova bubenická školka - Efektové činely

Značnou popularitu v poslední době prožívá tzv. stack, což jsou dva činely většinou rozdílných typů a velikostí položené na sobě. Často splash a čína, ale lze použít takřka jakoukoliv kombinaci činelů, zajímavých výsledků lze dosáhnout třeba i s prasklými činely. Většinou chceme docílit krátkého, úsečného zvuku, takže je důležité, aby se činely tvarově doplňovaly a dobře na sebe seděly.

 

Zajímavé „hybridní“ zvuky dostaneme z činelů s vyříznutými otvory. Otvory naruší čistotu resonance činelu a zvuk je pak špinavější. Děravý crash zní trochu jako čína a děravá čína je ještě špinavější než obyčejná, dělají se i splashe s otvory, které pak znějí jako splash s malou číničkou.

 

Cup chime neboli bell je činýlek velikosti splashe, ovšem několikanásobně těžší. Výsledkem je vysoký, jasně laděný tón podobný pupku ride činelu. Často se používá ve dvojici nebo i ve větším počtu a známé jsou například ze soupravy Gavina Harrisona.

Kýblova bubenická školka - Efektové činely
Kýblova bubenická školka - Efektové činely

Berte tento přehled pouze jako orientační shrnutí toho nejpoužívanějšího z efektových činelů, existuje nepřeberné množství dalších hlukostrojů a bubeníci si často vytvářejí i vlastní podomácku vyrobené zvukové efekty. A jak říkám téměř pokaždé, zkoušejte a experimentujte! :-)

Psáno pro časopis Muzikus