Královny rytmu - Viola Smith
Dnes již sto tříletá Viola Smith je americká bubenice známá pro své účinkování v orchestrech, swing bandech a populární hudbě převážně ve třicátých a čtyřicátých letech dvacátého století. Stala se jednou z prvních profesionálních hráček na bicí nástroje. Narodila se 29. listopadu 1912 ve Wisconsinu jako osmá z deseti dětí. Spolu se svými sestrami hrála v rodinném orchestru Smith Sisters, založeném jejich otcem. Koncertovaly o víkendech a prázdninách, protože některé ze sester ještě navštěvovaly školu. Když se postupně její sestry vdaly a odstěhovaly, založila Viola spolu se svou sestrou Mildred ženský orchestr The Coquettes. V té době dostala nabídku od Woodyho Hermana do jeho kapely, ale rozhodla se zůstat s The Coquettes. Byly velmi úspěšné a Viola za bicími tak populární, že se i spolu se svou soupravou objevila na obálce Billboard Magazinu. Když se kapela roku 1942 rozpadla, přijala Viola pozvání do komerčně úspěšného ženského orchestru Phil Spitany´s Hour of Charm, ve kterém vydržela až do roku 1954.
Během této doby Viola nahrála muziku do filmů When Johnny Comes Marching Home (1942) a Here Come the Co-Eds (1945) jako členka Národního symfonického orchestru. Vystupovala i se zpěvačkou Ellou Fitzgeraldovou a Chickem Webbem. Dokonce odmítla několik termínů s Frankem Sinatrou.
Roku 1942 vyšel v časopise Down Beat její článek s názvem Give Girl Musicians a Break!, ve kterém argumentovala, že ženy mohou hrát stejně dobře, jako muži.
Viola byla známá pro své showmanství za soupravou jako Gene Krupa v ženské obdobě a také označována za nejrychlejší a nejznámější bubenici.
Viola Smith vystupovala i při inauguraci prezidenta Harryho Trumana v roce 1949. V šedesátých letech působila na Broadwayi, kde čtyři roky vystupovala s ženským bandem Kit Kat Clubs v představení Cabaret. Viola byla letitou endorserkou firem Zildjian a Ludwig a objevila se v mnoha katalozích.
Nikdy se nevdala, místo toho věnovala svou lásku hudbě a lidem, kteří ji provozovali. Dlouho i vyučovala.
BICÍ SOUPRAVA
Ludwig
1) 22” bass drum
2) 14” snare drum
3) 13” tom
4) 12” tom
5) 12” tom
6) 12” tom7) 13” tom
8) 16” floor tom
ČINELY
Zildjian
A) 14” hi-hat
B) 16” crash
C) 20” ride
D) 18” crash