Kde vzít a nekrást - Tessla SE, saturace simulace
Dneska se na freeware podíváme z jiného úhlu než jen jako na nástroj pro dělání muziky. Heslem by nám mohlo být motto „nejen muzikou je člověk živ aneb postarejme se o naše PC, a ono se postará o nás“.
Motivací pro dnešní text jsou, platí pro počítače s Windows, dvě věci. Za prvé, po čase se systém začne zpomalovat. Za druhé, instalace aplikací je vždycky pěkná otrava. O příčinách jsme asi každý už slyšel. Je to kvůli zanášení systému velkým množstvím systémových souborů, zápisy do registrů (skrytá nastavení Windows a aplikací), spousta programů nabíhajících po spuštění, i když jsme je nechtěli, atd. Časem se Windows tak zašpiňují, až je po čase téměř nemožné je vyčistit.
Způsobů, jak si pomoci, je několik. Ten nejjednodušší je přestat používat počítač a koupit osmistopý Tascam. Pokud tohle není cesta, která by nám vyhovovala, můžeme zkusit něco jiného - portable aplikace. Nemusíme být žádní Einsteinové, abychom z názvu pochopili, o co se jedná. Jsou to programy, které se neinstalují, ale jenom spouští; tedy po sobě nenechávají žádné svinstvo. Když program stáhneme a spustíme (poklepáme na něj), nedochází k instalaci, ale přímo ke spuštění nebo k jeho rozbalení do vybrané složky. Z té pak program spouštíme. Takže žádné zanášení systému odpadky.
Před časem byly k dispozici portable programy jenom na systémové činnosti, třeba čistič registrů, správce souborů atp. Možná proto je povědomí o portable aplikacích pořád velmi malé. Ale dneska už můžeme jako portable najít i samotný Cubase nebo WaveLab!
Jako u všeho, i zde můžeme narazit na určitá omezení. Mezi ně můhou patřit například ořezané možnosti ukládání, delší doba nabíhání aplikací, horší propojení s periferiemi, větší nároky na systémovou paměť, menší stabilita atd. Ale většinou najdete portable aplikace, které jsou velmi dobře vychované a šlapou jak švýcarské hodinky.
Abychom nezůstali jenom u teorie, v dalším čísle se podíváme na portable aplikace zahrnuté v balíčku Lupo PenSuite. Pro ty nedočkavé navrhuji, ať si ho do příště zkusí sami stáhnout a vyzkoušet. Pro ty, co neumí románské jazyky, doplňuji, že lupo znamená vlk. Ale proč se to jmenuje „Vlk PeroBalík“, to fakt netuším :-)