Jak se kupují… Sluchátka

Jak se kupují… Sluchátka
Jak se kupují… Sluchátka

Hned na začátek vám prozradím jednu zásadní pravdu, která bude v budoucnosti ještě asi chvilku platit. Tou pravdou je, že nejslabším článkem jakéhokoliv zvukového řetězce jsou vždy reproduktory.

V následujících řádcích byste se měli dozvědět něco málo o tom, jak si koupit kvalitní sluchátka. Výběr sluchátek je velmi subjektivní záležitost. Je to podobné, jako když si jdete kupovat kytaru. Musí dobře hrát a musí dobře padnout do ruky. U sluchátek je to stejné. Mohou sice vypadat bombasticky, ale nemusí dobře znít a navíc nemusí sedět na uších, což při delším poslechu může být zásadní. Co je jednomu příjemné, může být pro druhého nesnesitelné. Kvalitní sluchátka by neměla chybět v žádném domácím studiu, protože dobrá sluchátka hrají mnohem lépe než poslechové monitory za stejnou cenu. Nebudeme se ale bavit o sluchátkách, která vám přibalili k walkmanu, a už vůbec ne o tzv. peckách (levná sluchátka přímo do ucha). Jejich kvalita je ve většině případů tak hrozná, že o nějakém seriozním použití nemůže být ani řeč.

Před koupí sluchátek je dobré si rozmyslet, pro jaký účel budou používána. Pokud chceme něco pro noční poslech hudby či sledování filmu, bude hodně záležet na komfortu a posazení na hlavě. Jestliže budou používána jako odposlechové monitory pro hudebníky, bude hrát roli ještě i cena. Většinou trpí nešetrným zacházením ze strany umělců. Samozřejmě v neposlední řadě jsou sluchátka velmi potřebná pro referenční poslech vlastních i cizích hudebních výtvorů. Pokud chceme sluchátka používat pro finální mix nebo mastering, nesmíme zapomenout na posunuté vnímání stereo obrazu, což znamená kontrolu nahrávky i na kvalitních poslechových monitorech. Pomocí citlivých sluchátek lze snadno poznat i skryté šumy a ruchy, které nám studiové monitory zamaskovaly.

 

Uzavřená, polootevřená

Uzavřená sluchátka propouští k našim uším jen minimum okolních zvuků. Má to svoje výhody, pokud nechceme být rušeni okolím a ani my nechceme rušit naše okolí. Uzavřená sluchátka se používají v rádiích, odbavovacích pracovištích apod., mají je v oblibě i mnozí DJs. Jsou ale i tací, kteří se při používání uzavřených sluchátek cítí nepříjemně. Uzavřený prostor sluchátek někdy vytváří nepříjemné rezonance.

Polouzavřená sluchátka propouští mnohem větší množství okolních zvuků. Zvuk z polotevřených sluchátek je přirozenější. Osobně mám raději sluchátka polotevřená - nejen že dobře slyším zvuk ze sluchátek, ale mám i částečný přehled o tom, co se děje okolo mě.

 

Impedance sluchátek

Obecně se dá říct, že čím vyšší impedance, tím větší napětí potřebujete k dosažení požadované hlasitosti. Vysokoimpedanční sluchátka mají nižší citlivost. Nemusíte mít strach, že sluchátka s velkou impedancí nevybudíte, budou hrát jen tišeji. Naopak u sluchátek s nízkou impedancí 32 nemusíte mít strach, že si poškodíte sluchátkový výstup (ten je většinou ošetřen i proti zkratu na výstupu, takže směle do toho).

 

Ergonomie

Jak již bylo řečeno na začátku článku, druhým významným faktorem při výběru sluchátek je ergonomie. Je to opravdu důležitá věc. I když bude zvuk absolutně skvělý, pokud sluchátka tlačí nebo padají, stává se poslech po několika minutách nesnesitelným. Nepohodlná bývají obzvláště levná komerční sluchátka. Nejdůležitějšími vlastnostmi při výběru je síla přítlaku sluchátek k hlavě a velikost náhlavníků. Ty mohou tlačit do ušních boltců. Já upřednostňuji sluchátka s většími mušlemi. Většinou není možné si sluchátka vyzkoušet, ale dá se říct, že čím větší, tím lepší. Úplně jiná situace je v případě, že hledáte sluchátka pro DJ. Zde jsou vhodné klouby pro poslouchání jedním uchem a větší přítlak.

Co se týče sluchátek samotných, myslím, že to nejdůležitější již bylo řečeno. Zbývá několik detailů. Mezi ně patří kontrola délky přívodního kabelu. Ideální délka je od 1,5 do 3 metrů. Dobré je také hledět při výběru na dostupnost náhradních dílů a také na to, co všechno balení obsahuje. Náhradní náušníky či jacková redukce se vždycky hodí. Může se i stát, že si přívodní kabel rozválcujete kolečky židle nebo vysavačem, potom je kontakt na autorizovaný servis k nezaplacení.

Pro seriozní práci se zvukem nepoužívejte bezdrátová sluchátka ani digitální sluchátka, více šumí a hodí se spíše pro multimediální zábavu. Vyvarujte se též použití levných 5.1 sluchátek.

Jestliže se tedy rozhodnete pro nákup solidních sluchátek, počítejte s minimální investicí okolo jednoho tisíce korun. Vynikající sluchátka lze pořídit v cenové relaci kolem pěti tisíc korun. Před samotnou koupí je dobré vyzkoušet posazení na hlavě, zvuk a případně je porovnat s jinými kousky od jiné firmy.

Psáno pro časopis Muzikus